All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Çarşamba, 11 Temmuz 2018 07:24

FORKLİFT ÇALIŞTIRMADA ALTERNATİF ÇÖZÜM YOLLARI

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Forklift çalıştırmak, işimizin pahalı ancak vazgeçilemeyen bir kısmı

Peki, forklift kullanıcıları yatırımlarının geri dönüşünü hızlandırmak için hangi yolu seçmeli; forklifti satın mı almalı,

kiralamalı mı, yoksa leasing türü bir yola mı başvurmalılar?

Forklifti kiralamak, veya leasing yoluna başvurmak en iyi çözüm gibi görünüyor. Örneğin İngiltere’de

forkliftlerin % 70’inin bu yollarla kullanıma alındığını gösteriyor istatistikler. Ancak, bu; seçilen bu yolların daha ucuz/ekonomik veya daha az problemli olduğunun göstergesi değil. Neden mi?

Küçük ve orta boy işletme sahipleri genellikle forklifti satın-alma yolunu tercih ederler ve satın-almanın kiralamadan daha düşük maliyetli olduğunu söylerler. Büyük işletme sahiplerinin tercihi ise genelde kiralamadan yana. Büyük ölçekli forklift imalatçıları da satın-alma tercihinin çoğunlukla en doğru seçenek olmadığı iddiasındalar. “Yıldan yıla yıpranma payı (amortisman) düşmek mi, yoksa masrafların tümünü gidere atmak mı daha iyi?” diyorlar ve ilave ediyorlar: “Satın almak mı, kiralamak mı, buna hemen karar vermek kolay değil. Satın almanın makinaya sahip olmanın en ucuz yolu olduğuna katılmıyoruz.” Bazılarının görüşü ise şöyle: “Satın alma genellikle daha ucuz yoldur. Eğer ayıracak nakitiniz varsa veya faiz oranları düşükse, satın almak tercih edilmelidir. Az sayıda forklift kullanıyorsanız ya da forklift kullanım süreleriniz düşükse, satın almak daha iyi bir seçim olabilir.” diyorlar. Hatta kararı etkileyen bir hususun müşterinin büyüklüğü ve forkliftlerin kullanım yoğunluğu olduğu da ileri sürülüyor. Büyük ölçekli satın-alıcılar satıcılardan büyük iskontolar alabiliyorlar.

Bununla beraber, çok sayıda forklift kullanacak olanlar da kiralama kuruluşlarından, 12 ay gibi kısa süreli kiralamaları için dahi, oldukça yüksek iskontolar sağlayabiliyorlar. Ancak bazı kiralamacı kuruluşların klasik finans kurallarına dahi pek dikkat etmediği görülüyor ve işi alabilmek için ince hesap yapmadan kiralama yapan ve birkaç yılın sonunda zor duruma düşüp çıkış yolu arayan kiralama şirketlerine de sıkça rastlanıyor. Bu nedenle, forklift kullanıcılarının herhangi bir kontrat imzalamadan önce kiminle anlaşma yapmakta olduklarına çok dikkat etmeleri gerekiyor ki, bir süre sonra istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalmasınlar.

Durum böyle ise, forklift kullanıcıları ne yapmalı, tercihlerini hangi yönde kullanmalı? Bunun çabuk ulaşılan ve basit bir cevabı yok. Çoğunlukla kullanıcının durumuna bakmak gerekiyor. Kullanıcı finans uzmanı değilse, değil farklı metotların ayrıntılarını anlaması, kontratların isimlerini dahi ayırt etmesi oldukça güç. Kullanıcı öncelikle bilmelidir ki; forklift satıcısı kiralama durumunda direkt satıştan elde ettiği kardan daha fazla para kazanır. Kiralamada daha fazla kazanılması da doğal. Kullanıcılar kabul etmelidirler ki, makinayı kiraladıklarında işlerini yürütmek için bir anlamda (malın değeri karşılığı) ödünç para alıyorlar ve bir faiz ödemeleri gerekir. Ayrıca “bakım masrafları” adı altında ayrı bir ödeme de yapmıyorlar. Bunlar bir şekilde marjlı olarak kira ödemelerine yansıtılıyor ve taksit miktarı yükseliyor. Yine istatistikler gösteriyor ki, bir forkliftin satın-alma fiyatı, forkliftin ömür-boyu maliyetinin % 20’sini dahi bulmuyor ve değerlendirmelerde sadece satın-alma maliyetine değil, forkliftin ömür-boyu maliyetine eğilmek daha akıllıca.

Genel tablo şöyle ki; son yıllarda eğilim satın-almadan ziyade kiralama üzerine yoğunlaşıyor. Peki, kiralama yolunu seçersek nelere dikkat etmemiz gerek?

Öncelikle, kiralanacak forkliftin sadece özelliklerini değil, ödeme şartlarını, çalışma saatlerine göre mi fiyatlandırıldığını ve hemen ilk bakışta göze çarpmayan diğer görünmeyen masraflarını da araştırmamız gerekir. Ödemeler; aylık, 3-ayda bir ön ödemeli, ay-başı ya da ay-sonu ödemeli, haftalık, gün hesaplamalı, çalışma saati ağırlıklı ve benzeri muhtelif şekillerde olabilir ve hepsinin maliyetleri farklıdır. Sözleşmeyi sona-erdirme ihbarı veya iptal tazminatı ya da sözleşme sona erdiğinde forkliftte tespit edilecek hasar durumunun fiyatlandırması ayrıca dikkat edilmesi gereken noktalar. Bazen, kullanıcı çok uzun bir süre önceden haber vermedikçe forkliftleri geri gönderemeyeceği şartına dikkat etmeyebilir. Yine kullanıcı, işinin çalışma tarzı değiştiğinde dahi, kontrat şartları gereği, kiraladığı forkliftleri daha uygun yeni tiplerle değiştirme imkânı bulamaz. Her yıl yenilemeli olmasına rağmen, örneğin 3- veya 5-yıllık bir kontratta öyle bir madde konulmuştur ki, kullanıcı istese de makinaları 3- veya 5-yıldan önce geri veremez. Kontratlardaki bu tür, genelde pek göze çarpmayan ancak imzalandıktan sonra çok baş ağrıtan maddelere dikkat edilmelidir. Ucuz bir aylık bedelle kiraladığınızı sandığınız makinalardan kurtulmanız pek o kadar kolay olmayabilir. Dikkat edilmesi gereken diğer bazı maddeler arasında şunlar sayılabilir:

• Çalışma Saatleri: Çalışma saatleri esasına göre düzenlenmiş bir kontratta, öngörülen saat dışındaki ilave saatlerin bedelleri çok yüksek olabilir, veya cezai şartlar içerebilir.

• Gizli bedeller: Servis hizmeti neleri kapsıyor? Çalışma saati, kullanım şartları, fiyat artışları, lastik ve jantların değişimi, vs, fiyata dahil mi, ilave fiyatla mı? Akü, çatallar, kaza sonucu oluşan hasarlar, kazalarda üçüncü şahıslara verilen zararlar, çalışma saatleri dışındaki servis talepleri, vs, kime ve ne şekilde yansıtılıyor. Servis hizmet kademelerini ve servis çağrılarına cevap verme sürelerini de dikkate almak gerekir.

• Makinanın hizmette kalma garantisi (arıza vb nedenlerle hizmet dışı kalacağı sürelerin önceden sınırlanması): Kiraya veren kuruluş, servis garantisini sağlayamazsa cezai şart var mı, nedir, nasıl uygulanacak? Ancak unutmayın ki, cezai şart olsa da makinanın hizmet dışı kalması nedeniyle makinayı kiralamış olan kullanıcı önemli bir müşterisini kaybederse bunun telafisi yoktur, cezai şart bu zararı karşılayamaz. Bu durumda kullanıcılar, servis sağlayıcının güvenilirliğini ve finansal yeterliliğini önceden iyi araştırmalı, bundan emin olmalıdırlar.

• Kısa-süreli kiralamalarda karşılaşılan sorunlar: Kısa-süreli kiralamalarda karşılaşılan en büyük sorun makinanın yaşı ve istenen tempoda çalışma yeteneğini kaybedip kaybetmediği. Bu husus özellikle incelemeye değer. Bu forkliftlerin dünün değil, bugünün teknolojisini yansıtmaları gerekir. Ancak görünen odur ki, kiralama firmaları genellikle kısa-süreli kiralama filolarına uzun-süreli kiralamadan çıkmış kira kontratı sona ermiş makinalarını koyuyorlar. Bu makinalar ciddi bir kontrol ve bakımdan geçmedikleri takdirde ciddi sorunlar yaşatabilir, ayrıca kiralama firmasının güvenilirlik ve performansına ilişkin de soru işaretleri yaratabilir.

Sonuçta, günümüzde “Kiralama” giderek yaygınlaşan en uygun çözüm gibi görünse de “Satın-alma” da hala önemini yitirmiş değil. Tercihlerde her iki çözüm de incelenmeli, değerlendirmeye alınmalı. Her iki çözümde de sadece makine spesifikasyonlarına bağlı kalınmamalı, makinanın arkasındaki kuruluş ve verebileceği hizmet kalitesi de iyice incelenmeli. Ama bu inceleme, yoğunluğu giderek artan kiralama seçeneğinde daha fazla önem kazanıyor gibi.

Metin Atalay

Makine Yüksek Mühendisi

Okunma 3516 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…