All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Cuma, 09 Kasım 2018 09:48

Vanden Recycling FORKLIGHT - Forklift güvenliğini tamamen yeni bir seviyeye taşıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Yaya güvenliği göz ardı edilebilecek bir konu değildir. Ulusal İş Sağlığı ve Güvenliği Enstitüsü'ne (NIOSH) göre, tüm forklift kazalarının yüzde 20'sine yakınında, forklift tarafından bir yayaya çarptırılmaktadır ve bu da yılda yaklaşık 19.000 kişiye karşılık gelmektedir.

Dünya genelinde forklift kamyonlarının neden olduğu yaşamı tehdit eden, yaşamı değiştiren veya ölümle sonuçlanan kaza olayları oldukça iyi şekilde bilinmektedir. Bu durum, faaliyet gösterdikleri çeşitli sektörler üzerinde olumsuz etki yapmaya devam etmektedir. Dahası, 2017 İSG rakamları, kaza rakamlarının azalmadığını, bir tipte veya çeşitli tiplerdeki forkliftlerin neden olduğu yaralanmalar sebebiyle günlük hastaneye yatış ortalamasının 3.56 kişi olduğunu göstermektedir. Forkliftler ABD'de, yılda yaklaşık 85 ölüm ve 35.000 ciddi yaralanmadan sorumludurlar ve istatistiklere göre yıllık olarak bir kazaya bir forkliftin müdahil olma olasılığı 10'da 1'dir.

Hareket eden bir kamyonun çarpması, ölümler, majör yaralanmalar ve üç günden fazla süreli yaralanmalar açısından en büyük sorun olmakla birlikte, toplam kaza sayısı, diğer kaza türlerinden yaklaşık beş kat daha fazladır. Yayaların işyerindeki forkliftlere neden dikkat etmediklerine dair detaylı bir araştırma yapılmış olup, bu soru kendilerine yöneltildiğinde çoğu yayanın "Forklifti Görmedik" cevabını verdikleri görülmüştür.

Ve dünyadaki tüm üreticiler, operatör için daha güvenli forkliftler geliştirirken, forkliftler ve yayalar arasındaki güvenliği artırabilecek girişimler, şimdiye kadar nispeten zor anlaşılır şekilde uygulandı. Şimdiye kadar durum böyleydi.

FORKLIGHT'ın arkasındaki İngiltereli tasarım ekibi, göze çarpmayla (gözlemcinin normalde bir şeye bakmasa dahi onu fark etmek için uyarılma kapasitesi) ilgili araştırmaları takiben forklift ve yayalar arasındaki sorunu araştırdı. Sonuç olarak, bir forkliftin yakınındayken yayanın dikkati hemen çeken düşük maliyetli bir çözüm geliştirdiler.

FORKLIGHT, bu nedenle, operasyonel performans avantajlarının sağlanmasına yardımcı olan yeni ve yenilikçi, patentli bir güvenlik sistemidir. Öncü çözümün, her tip forkliftle çalışan veya bu fokliftlerin yakınındaki çalışanlara yeni güvenlik seviyeleri sağlayabileceğine inanılmaktadır.

Oldukça basit olan ve ustalıkla çalışan sistem çatalların bir girintisi içine monte edilmiş sağlam, endüstri standardı LED'lerinin kullanılması sayesinde yayaları forkliftin konumu ve çok geniş açıyla çatalların pozisyonuyla ilgili olarak anında uyarır.

Düşük maliyetli bir çözüm olarak hizmet veren sistem, yayalar için yeni bir güvenlik seviyesi sağlayan ya da satış sonrası bir donanım olarak sunulan OEM'ler tarafından basitçe entegre edilebilir.

“FORKLIGHT'ın hem operasyonel personel hem de bunların yakınında çalışmak üzere görevlendirilenler için forklift güvenliğini iyileştirmesi ve ilerletmesini ölçüde etkileme kabiliyetine sahip olduğuna inanıyoruz. Sistem hemen dikkatinizi çekmekle kalmıyor, aynı zamanda hem parlak ışıklı üretim alanlarında hem de kısık ışıklı depolama alanlarında net şekilde görülebilir özelliktedir" şeklinde açıklama yapan FORKLIGHT Direktörü Jonathan Laker, şu şekilde devam etti:

Bununla birlikte sistemin tek özelliği dünya genelindeki forklift üreticilerine hitap edecek güvenlik özellikleri değil, aynı zaman da son kullanıcılarla uyum sağlaması kuvvetle muhtemel çifte ticari avantajıdır. Patentli sistem taşıyıcıda veya ürün alma veya palet yükleme hazırlığı için direkte bir hareket tespit etmesi halinde kendiliğinden güvenli ve hızlı bir şekilde yanıp sönen emniyet durumundan beyaz duruma geçmektedir. Aracın hareket halinde olduğunu algıladığında sistem, yanıp sönen güvenlik moduna geri döner.

Çalışma ışığı modu, operatör bir paletle uğraşırken çatalların pozisyonunu hızlıca tanımlarken veya paleti konumlandırırken odaklanmış aydınlatmalı bir alan sunarken yükleme ve boşaltma hızlarını arttırmaktadır.

“FORKLIGHT'ın cazibesi sadece sadeliği değil, hem sağlık hem de güvenlik açısından operasyonel avantajlar sağladığı gerçeğidir ve çeşitli son kullanıcılarla görüşmelerde bulunmaktayız ve bu sistemin entegrasyonunun sağlık ve güvenlik konuları yanında forklift ekipmanı alımı/kiralamasıyla ilgilenenler için kesinlikle öncelik konusu olacağını düşünüyoruz. Bu nedenle, forklift/yaya güvenliği alanında dünya genelinde yeni bir standart belirleyerek sistemin piyasaya sürülmesi için küresel bir ortakla işbirliği yapma veya şirket ve fikri mülkiyetin satılarak bir üreticiye sistem üzerinde münhasır hak sağlanması veya tamamlamaları için teknolojiyle ilgili lisans verme seçenekleri arayışı içerisindeyiz.

Okunma 1191 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…