All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Cuma, 09 Kasım 2018 09:49

Linde En Güncel Dijital Filo Yönetimi Modüllerini Yayınladı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Linde Material Handling, 20 Eylül'de Aschaffenburg'da düzenlenen Intralogistics Safety Forum'da 'connect' filo yönetim sistemine yönelik yeni modülleri tanıttı. ‘Zone Intelligence’ ve ‘Truck Mapping’ dijital uygulamaları endüstriyel kamyonları daha güvenli ve daha şeffaf hale getirmek için çeşitli teknolojileri kullanmayı amaçlıyor.

Zone Intelligence, yıl başından itibaren hem bir yenileme çözümü hem de fabrika çıkış çözüm olarak mevcut olacak ve salonlar ile diğer kapalı ortamlarda daha fazla güvenlik için önemli bir adım olacağı öne sürülüyor. Halihazırda, sürücüler kendi hızlarını ve bu hızı kavşaklarda veya dar koridorlarda ne ölçüde azaltacaklarını belirleyebiliyorlar. Aynısı, çok fazla kaldırılmış vinç direği ile sürüş için de geçerlidir. Dikkatsizlik kaynaklı kepenk veya tavan desteğine çarpma vakaları her yıl milyonlarca Avro tutarında hasara yol açmaktadır. Linde'nin yeni sensör tabanlı yardım sistemi, bu potansiyel olarak tehlikeleri ve maliyetli durumları azaltmayı amaçlamaktadır. Filo operatörlerinin, depolarda ve üretim alanlarında kamyon hızının otomatik olarak azaltıldığı belirli bölgeleri tanımlamasına izin vermektedir.

Sistem, 4 gigahertz aralığında geniş bant radyo sinyallerini kullanarak çalışmaktadır. Bu sinyaller sabit sensörler ile araçtaki bir sensör arasında değiştirilir ve hatta duvarlardan ve sütunlardan geçebilirler. Filo yöneticisi çeşitli alanları tanımlamak için connect: desk yazılımıyla bilgisayara yüklenmiş olan salon veya tesis yerleşim haritalarını kullanmaktadır. Uygulamada, çeşitli bölgeler bir grafik aracı kullanılarak tek tek yapılandırılır ve bunlara spesifik parametreler atanır. Bunlar, Bölge İşaretleyici olarak adlandırılan belirlenmiş bir çapa noktasının etrafındaki alanla birlikte frenleme alanının büyüklüğü gibi bilgileri içermektedir. Yeni destek sistemi, dört uygulama alanına odaklanmaktadır: birincisi, kamyon kör noktalar, geçitle veya kavşakla gibi genel bir tehlike potansiyeli teşkil eden kritik konumlara yaklaştığında her zaman devreye giren seçici hız ayarlamasıdır. İkinci durumda yoğun yaya trafiği gibi durumlara sahip alanlar için hız ayarlaması yapmak mümkündür. Üçüncü alan panjur veya geçitler ve dördüncü alan da düz olmayan zeminde hız kontrolüdür.

Zone Intelligence, Linde'nin ikinci yardım sistemi olup, kaza riskini daha da azaltmak için ultra geniş bant teknolojisini (UWB) kullanmaktadır. Linde Safety Guard bu yılın başından itibaren hizmete girecek ve kamyon üzerindeki sabit kurulumlar ve vücut üzerinde taşınan mobil üniteler aracılığıyla forklift sürücülerini ve yayaları birbirleri hakkında uyaracaktır. Bu cihazlar sadece akustik ve görsel bir alarm vermekle kalmamakta, aynı zamanda yayaların ileride tehlike olabileceğini gerçekten “hissedebileceği” şekilde titreşmektedir. UWB teknolojisinin sağladığı avantaj burada da kullanılmaktadır: Radyo dalgaları duvarların, rafların ve kapıların "içinden geçebilmekte", böylece bir yaya, daha kapıyı açmadan yaklaşan kamyon hakkında uyarılmaktadır. Bir diğer avantaj da, WLAN, Bluetooth veya RFID gibi diğer ağlarla hiçbir enterferans olmamasıdır.

Truck Mapping, endüstriyel kamyonu operasyonunun kuş bakışı bir görünümünü sağlamaktadır. Yeni telematik donanımı, her bir aracın konumu 5 m'ye kadar doğrulukla tespit etmekte ve bir harita üzerinde görselleştirmektedir. Kamyon filosu ne kadar büyükse ve şirket binaları ne kadar kapsamlıysa, bu fonksiyon daha kullanışlı olur. Tipik bir durumda, bir araç arıza yapar ancak kimse yaklaşmakta olan servis teknisyenine aracın tam olarak nerede olduğunu söyleyemez. Kamyonun çalındığı durum ise daha da sinir bozucu bir durumdur. Truck Mapping filo yöneticileri için daha az problem anlamına gelmektedir. Artık sadece onarılması gereken aracın şirket tesisi içerisinde hangi konumda olduğunu bilmekle kalmıyorlar, aynı zamanda hırsızları caydırmaya yardımcı olacak şekilde tesis dışında da kesin şekilde konumlama yapabiliyorlar.

Okunma 1269 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…