All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Salı, 05 Mart 2019 21:41

YENİ NESİL AKÜ BAKIM PROSESİ

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Elektrikli forklift sektörü baş döndürücü bir hızla büyümesine karşı buna karşılık yetişmiş, gereken eğitimi almış bilinçli operatörlerin bulunmadığını söyleyen Akümax firmasının Genel Müdürü Ahmet AYDIN, “Firmaların forklift operatörlerinin asgari 10 saatlik bir traksiyoner akü eğitim programından geçirilmesi konusunda ısrarcı olmaları gerektiğini ve Eğitim organizasyonu düzenleyen firmalarında buradaki açığı görüp hızla kapatmalarının şart olduğunu belirterek şöyle konuştu.

“ Artık sistemler değişiyor. Teknolojiler yenileniyor. Kurşun asit akülerin yanı sıra  Lityum iyon Lityum polimer Nikel kadmiyum gibi farklı akü çeşitleri de sektörün içerisinde yerini alıyor. Ancak şunu ifade etmek gerekir ki daha uzun yıllar kurşun asit aküler taşıma ve istifleme sektöründe var olmaya devam edecektir.
Akü bakım alanında geleneksel tüm yöntemler yerini modern, takip edilebilir, ölçülebilir, denetlenebilir sistemlere bırakıyor.
Sektördeki tüm firmalar; Akü bakım revizyon ve yenileme işinde daha hızlı, başarılı daha efektif zaman ve iş kayıplarının minimum düzeyde olduğu bir sisteme ihtiyaç duymaktadırlar.

AKÜMAX  olarak bizler bu ihtiyaçtan yola çıkarak hizmet verdiğimiz sahalarda sözünü ettiğimiz ihtiyaçları karşılamak üzere yeni planlamalar yapmaktayız. Bizim esas sloganımız "YERİNDE BAKIM" dır. Aküleri yerinden kaldırmadan herhangi bir yere taşımadan mahallinde problemi çözmektir.
Ancak yüzde 10’ luk bazı durumlar vardır ki problemi yerinde çözemeyiz. Aküyü bakım atölyesine götürmek gerekebilir. 
Akü üretici firmalar akülere ortalama olarak 1500 cycle (şarj-deşarj) ömür vermektedir. Tam donanımlı mobil araçlarımız ve eğitimli personelimiz ile AKÜMAX proseslerini her yıl düzenli olarak uyguladığımızda üretici fabrikaların verdiği  cycle ömrünü iki katına kadar çıkartabiliyoruz. Diğer bir ifadeyle akülerin ömrünü yüzde yüz artıyoruz.

Yakın gelecekteki projemiz forklift akülerinin  uzaktan izlenmesi suretiyle aküdeki voltaj durumunu şarj ve deşarj süresini ara şarj yapılıp yapılmadığını aküde muhtemel oluşabilecek  arızaların tespitini hatta redresör cihazındaki kimi arızaları  önceden görme ve izleme imkanı bulacağız. Bu gibi durumlar birçok alanda olduğu gibi akü konusunda da insan unsurunu mümkün olduğunca sistemin dışında tutup hatayı en aza indirmektir. Firmaların  yetkilileri Yazılım ve donanım çalışması bittikten sonra bir serwer a (sunucu) bağlanarak  internet üzerinden veya cep telefonundan Aküleri  takip etme imkanına kavuşacaktır. Bu durum firmalara büyük ölçüde  tasarruf hız ve kalite kazandıracaktır.

Aslına bakarsanız işin eğitim boyutunu hiçbir zaman ıskalamamak lazım. Özellikle taşıma ve istifleme sektöründe muazzam bir şekilde eğitim eksikliği olduğunu bütün sektör  biliyor. Kullanılan saf su kalitesine dikkat edilmemesi, uygun olmayan redresör kullanımı Günlerce hücrelere saf su konmaması, Yedek akü olmamasından kaynaklı sürekli ara şarj yapmak zorunda olunması  bunların hepsi akü ömrünü bitiren çok önemli konulardan sadece birkaçı. 

Sonuç olarak şu söylenebilir  firmalar forklift operatörlerinin asgari 10 saatlik bir traksiyoner akü eğitim programından geçirilmesi konusunda ısrarcı olmaları gerekir. Eğitim organizasyonu düzenleyen firmalarında buradaki açığı görüp hızla kapatmaları gerekir. 
Elektrikli forklift sektörü baş döndürücü bir hızla büyümektedir. Buna karşılık yetişmiş, gereken eğitimi almış bilinçli operatörler bulunamamaktadır.
Bu durumların tabii sonuçları olarak ta iş kazaları ve maddi kayıplar her geçen gün artmaktadır.”
 

Ahmet AYDIN
www.akumax.com.tr

Okunma 1551 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…