All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Çarşamba, 03 Temmuz 2019 10:57

Otomasyon Sürüşü ve Sürücüleri, Bir Araya Getirin

Öğeyi Oyla
(0 oy)

İş gücü yetersizliğine karşı mücadele edip sonrasında müşterileri koruma için çok az sayıda çözüm var. Günümüzde standart ücretin üzerinde yapılan ödemeler bile forklift operatörlerinin işe devam edeceğine garanti sağlayamıyor. Ayrıca ne kadar deneyimli olursa olsun forklift operatörünün gün sonunda beklentiler ölçüsünde verim sağlayamadığı durumlarda bir sürpriz değil. Toyota Material Handling U.S.A.’nın İçten Yanmalı Motorlu Araç Üretim Müdürü Mark Faiman’a göre basit ergonomik çözümler artık soruna cevap veremiyor.

Faiman, bu konuda “Operatör konforu üzerinde en fazla odaklanan konu oldu. Bize gelen lüks ve hava süspansiyonlu koltuk talebi, teknik destek isteğinin önüne geçti. Ya da kolay kullanılabilir ISO tipi joystick. 10 yıl önce müşterilere bu tip donanımdan bahsetseniz, muhtemelen “boş ver bunları; bana sadece bir koltuk ver” derdi.” Sözlerine devam etti.

Sürücünün, araç ile irtibat hâlinde olacağı bir mekânda konumlandırılma, görece olarak daha basit bir çözüm oluşturuyor. Faiman; operatör, yaya ve nesnelerin farkındalığını ve güvenliğini artıran kameralar, sensorlar ve diğer teknolojilerin entegrasyonunu kapsayan bir montaj pazarına dikkat çekiyor.

Bazı çözümler, forkliftin arkasına insanları uyaracak ışıldak takmak veya forkliften yere ışık yansıtıp insanları aracın arkasında gitmesine engellemek kadar basit olabilir. Yeni teknolojiler, hava trafik kontrollerin kullandığına daha yakın trafik ışık modellerinden daha fazla güvenlik sağlıyor.

“Görüyoruz ki birçok endüstri, yüksek çıkışlı tarayıcı lazer, kamera ve radar gibi otomatik yönlendirmeli araçlar ve otonom otomobillerden aşina olduğumuz teknolojileri, küçülterek uygun bir maliyetle depo ortamında kullanmanın yollarını arıyor” diyen Faiman, sözlerine “iki yıl önce bu, maliyet kısıtlamaları nedeniyle bir seçenek bile değildi. Ortaklarımızdan biri, iki yıl içinde tarama sistemlerinin fiyatını yarıya indirdi bile. Böylece bu sistemler, günlük kullanıma uygun hâle geldi.” şeklinde devam etti.

Otomobillerin geri geri sürüşte kullandığı kameralar gibi bu sistemler yaygınlaşmaya başlasa da Faiman daha eşsiz bir değişimi öngörüyor. Her ne kadar depo ortamında araç kullanmak yolda kullanmaktan daha kolay görünse de otoyolda arabaların bir çelik kirişe 5 santimetre mesafede park etmeye çalışması da sıklıkla görülen bir şey değil. Bu alanda Faiman, bir örnek olarak yaya ve nesne tespit sistemi için SICK ile birlikte proje öneriyor.

“Dışarıda, araçların rafların arasındaki daracık alanda aklın almayacağı düzeyde başarı ile hareket edebilen veya bir tanımlayamadığı kutuların üzerinden geçmesine neden olan bir sürü koruma sistemi mevcut.” diyen Faiman, ekliyor; “Bu nedenle uzun ve kısa menzilli tespit kabiliyetine ihtiyaç var ve size özel olan çalışma ortamına göre çözümü kendiniz ayarlayabilmelisiniz.”

Çözüm, operatöre köşeleri görebilme imkânı sağlayabilir veya otomatik olarak çatalları raflara ya da paletlere yönlendirebilir.

Faiman, hâlihazırdaki dönüşümün daha çok çift modlu hibrid forkliftlere yönelik olacağını bekliyor. Bazı durumlarda tam otomatik işeyişten bahsedilebilir; ancak Faiman’a göre forkliftler daha akıllı hâle gediklerinde bile operatörlerin vazgeçilmez değerleri devam edecek. Bu nedenle ergonomi üzerine yapılan yatırımlar da devam edecek. Faiman, bu alanda öncülerinden navlun sektörünü örnek gösteriyor.

“Forkliftlere bilgisayarları, RFID’ı, boyutsal tarayıcıları ve baskülleri yerleştirdiler. Böylelikle bu araçlar, bir seferde yükün boyutlarını, ağırlığını, kaydını ve onayını yüklemek ve taramak mümkün oldu.” diyen Faiman, sözlerini “Gerçek anlamda forkliftlerin üzerinde mobil bir ofis kurdular, çünkü her hareket ve dokunuş maliyetleri kısabiliyor.” diyerek sonlandırdı.

Okunma 1801 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…