All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Çarşamba, 11 Eylül 2019 07:04

FORKLİFTİNİZ YERE SAĞLAM BASIYORMU?

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Lastikler bir forkliftin yerle sürekli ve doğrudan temasını sağlayan yegane aksamıdır. Bu aksam, aracın güvenliği, verimliliği ve kullanımda yaşamsal öneme sahip olmasına rağmen malzeme elleçleme ekipmanlarının genellikle en çok ihmal edilen parçasıdır.

Lastik satın alma işlemi için firmalar bir masraftan ziyade  bir yatırım olarak kabul etmelidir. Lastik yada tekerlek seçiminde en önemli konu hem makine hem de uygulama için  doğru lastiğin seçilmesidir.

Lastikler bir forkliftin  yada bir  endüstriyel aracın o derece entegre bir parçasıdır ki, kullanıcılar sorumluluk almak ve lastiklerin  özellikleri ve montajına ilişkin standartlara uymak suretiyle makinanın ömür boyu  maliyetini önemli ölçüde düşürebilirler .

Doğru lastiğe sahip olmak:

Kazaları, arızaları ve arızadan  kaynaklanan işten kalmaları ve bakımı azaltır ve uzun dönemde  maliyet avantajı sağlar. Son kullanıcıları, genellikle değerden ziyade  fiyat etki altına aldığından, bir lastiğin kullanıma, yüke ve çalışma ortamına  uygun seçilmesinin sağlanması son derece önem kazanmaktadır.

Ama, seçenek bolluğuyla doymuş bir pazarda doğru lastik nasıl seçilebilir? Makinanıza, uygulamanıza ve çalışma ortamınıza  en uygun lastik seçimini bilmeniz esastır.

Bir çok lastik imalatçısı  makinaya uygun doğru lastiği gösteren kapsamlı tablolar sunmaktadır.

Özetle; Dolgu (Solid) lastikler (Delinmeye dayanıklı Puncture-Proof) lastikler yada süper elastik lastikler olarak bilinir.

Çemberki dolgu (Cushion) lastikler çeşitli tiplerde  havalı lastikler,reach stacker tipi forkliftlere konteyner forkliftlerine, arazi forkliftlerine ve ağır yükler taşıyan forkliftlere uygun lastiklerdir.

ÇEVRESEL ENDİŞELER YENİLİKÇİLİĞİ TEŞVİK EDİYOR.

Çok uzak olmayan bir geçmişte lastik endüstrisi en kirli sektörlerden biri olarak kabul ediliyordu ve bu iyi bir nedene dayanıyordu. Üretim sürecinde önemli ölçüde atık oluşmakta  ve büyük  miktarda kanserojen  kimyasallar kullanılmaktadır. Yılda bir milyarın üzerinde lastik ıskartaya çıkmaktadır ve son zamanlara kadar bunların çoğu ya arazi doldurmada kullanılıyor yada yakılıyordu.

Sorunun bir bölümü, lastiğin geri kazanımındaki zorluktu yapısından dolayı sökülmesi zordu. Tipik bir binek arabası lastiği 30 çeşit sentetik kauçuk, sekiz çeşit doğal kauçuk, sekiz tür karbon siyahı, çelikkord, polyester, naylon, çelik topuk teli, silika ve 40 farklı türde kimyasallar ,mumlar, yağlar ve pigmentler içerir.

Bunlar genellikler %80 hidrokarbon, %10-15 demir (Topuk telinde ve çelik bandlarda) ve çeşitli kimyasal bileşenler içerir. Endüstriyel  lastiklerin ebadı ve sağlamlığı, geri dönüşüm  sürecini sadece daha zor ve pahalı hale getirir. Bununla birlikte son  on yılda lastiklerin arazi dolgusunda  kullanılmasını ve yüksek aromatik yağların da üretimde kullanılmasını yasaklayan CO2 emisyon standartları koyan AB direktiflerinin uygulanmasıyla, sektör hem üretimde ve hem de atık yönetiminde daha temiz yöntemler kullanmak zorunda bırakıldı.

TÜRKİYE PAZARI

Tükiye pazarı,  forklift lastikleri baz alındığında x-ply yapıda lastiklerin halen ağırlıklı olduğu bir Pazar.

Gelişen yeni sanayi ve lojistik segmentlerin dolgu lastiklerinin payını arttırdığını görmekteyiz lastiklerde yapılan yenilik ve  performans artışına yönelik yatırımlar sayesinde  de radyal ve tubeless lastiklerine özgü pazarların önü açılmakta ve işletmelerde amacına uygun lastiklerin kullanılmasına imkan vermektedir.

Ülkemizde yavaş da olsa maliyet hesabı ya yapılmaya başlandı en düşük sürüş maliyeti veya birim/saat lastik harcaması kavramları kullanıldıkça ürünlerinde bu anlamda  farklılıkları gözlemlendiğinde  lastiklerin fayda-maliyet analizi yapılarak satın alınması  gereken bir ürün olduğu düşünülmeye başlandı.

Satın alıcıların artık sadece fiyata bakarak satın alma kararı vermeleri yerine, performansı yüksek ürünler ve kaliteli servis hizmeti ile destek veren yetkili satıcıları tercihe yönelmeye başladıklarını görüyoruz.

Okunma 273 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 11 Eylül 2019 08:33

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…