All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Çarşamba, 11 Eylül 2019 07:16

“HELI Distribütörlük Anlayışını Değiştirdi.”

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türkiye İstif Makinaları sektörünün en eski firmalarından birisi olan Özismak İstif Makinaları San ve Tic.Ltd.Şti. yıllar boyu edindiği bilgi ve tecrübesi sayesinde elde ettiği başarıyı imalat sektöründe de devam ettirmeyi başaran nadir firmalarımızdan biri.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Yazıcı bu başarıyı istikrarlı yönetim, dürüst ve ilkeli bir çalışma sonucu elde ettiklerini belirterek Çorlu’da faaliyete geçirdikleri fabrikanın yanı sıra 2’nci bir fabrikanın yapımı için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Çin menşeili HELİ forkliftlerin Türkiye distribütörlüğünü yapan Özismak firması Yönetim Kurulu Başkanı Sönmez Yazıcı, Bir devlet kuruluşu olan HELİ forklift yönetiminin devlet politikası yüzünden distribütörlük anlayışını tamamen değiştirdiğini ve bu uygulamadan da hiç kimsenin memnun kalmadığını özellikle vurgulayarak şöyle konuştu.

“2005 yılından 2015 yılına kadar başarı ile yürüttüğümüz HELI forklift distribütörlüğünü 2015 yılından sonra HELI forkliftin devlet politikası yüzünden Türkiye’de bulunan 2 firma ile de paylaşmak zorunda kaldık. Bu durum yaklaşık 4 yıl kadar sürdü ama yine de Özismak firması olarak Türkiye’ye giren HELI forkliftlerin %80’ini biz sattık. Firma olarak servis hizmetleri ve yedek parça stoku konusunda çok sağlam bir alt yapıya sahibiz.”

HELI’den Vazgeçmedik.

Son yıllarda HELI’nin distribütörlük anlayışını tamamen değiştirdiğini ifade eden Yazıcı, sözlerini şöyle sürdürdü.

“ Özismak firması olarak hem Türkiye’de hem de yurt dışında binlerce forkliftini satmamıza rağmen

HELI’nin her kese bir seri uydurup her isteyene forklift vermeye başlamasının önüne bir türlü geçemedik, ülkede aynı ürünü satan 7 firma olunca müşternini bizi birbirimize vurarak hepimizin zararına mal satmasına neden olmasının yanı sıra bizleri müşterinin gözünde ciddiyetsiz bir görünüme girmemize vesile olmuştur. Netice olarak HELI’den vazgeçmiş değiliz 2018 yılı Ağustos ayı itibariyle piyasanın daralması yüzünden bir hayli stokla yakalandık genelde bir çok firmada da durum hemen hemen aynıdır. 2019 yılı ilk 6 ayın sonuna kadar Türkiye’ye giren forklift sayısı her markanın toplamı 300 adedi bulmuyor bunun 30 adedini Özismak firması olarak biz getirdik diğer adetler tüm markalarca paylaşılmıştır.

HELI her isteyene makine verir.

Sönmez Yazıcı, Çin firmalarının HELI’de başta olmak üzere distribütörlük anlayışından tamamen uzak davranarak her isteyene forklift gönderebildiğini özellikle vurgulayarak şöyle konuştu.

“Bazı Firmalar çıkıyor ödül almış gibi “HELI’nin satıcılığını ben aldım” diyor. Zaten Her isteyen yani cebine 30-40 bin dolar koyan HELI’den forklift alabilir, bu tür firmaların bir kısmını çok iyi biliyorum ki bu parayı denkleştirmek için ya evlerini ipotek ederler evleri ellerinden gider yada birilerine yaslanarak yani başkasının parasını kullanarak birkaç yıl işi yürütmeye çalışır sonunda bunlarında en uzun yaşayanı 5 yıl olur sonrası yoktur. Dikkat ederseniz sektörde kalıcı olanlar hep eski aynı firmalardır. Zira bu iş deneyim, bilgi ve tecrübe ister, bir alt yapı gerektirir. çünkü bu işler merdiven altıyla olmuyor olması da mümkün değildir.”

HELI ve SMZ markası ile daha rekabetçi fiyatlar.

Sönmez Yazıcı, 2 Çin firması ile bağlantı yaparak onlara kendi markaları olan SMZ markası adı altında Türkiye şartlarına uygun forklift ürettirerek daha ekonomik ve daha rekabetçi fiyatlar ile Türkiye piyasasına sunduklarının altını çizerek “2019 yılı ikinci yarısından itibaren yeni bir yapılanmaya girerek Samsun’da 10 yıldır faaliyette bulunan Karadeniz Bölge Müdürlüğümüzün yanı sıra Bursa, Ankara, İzmir ve Gaziantep Bölge Müdürlüklerimizi faaliyete geçirerek hem HELI hem de SMZ markası ile daha ekonomik daha rekabetçi bir fiyat politikası oluşturarak HELI ve SMZ forklift satışları ile güçlü bir şekilde yolumuza devam edeceğiz “ diyerek sözlerini tamamladı.

Okunma 394 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…