All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Cuma, 01 Kasım 2019 14:31

İdeal forklift aküsü hangisidir?

Öğeyi Oyla
(1 Oyla)

Bir elektrikli forklift için hangi akü daha iyidir: kurşun asit mi yoksa lityum iyon mu? Sorusuna cevap; Bu değişir.

Cat® Lift Trucks, en azından bugünün koşullarında neden kurşun asit akülerin genellikle en iyi seçenek olduğunu açıklıyor.

Problu güç kaynakları

Öncelikle, tüm kurşun-asit akülerin aynı olmadığını bilmeniz gerekir. Forkliftlerin çoğunda geleneksel sulu kurşun asit tip akü kullanılırken su eklemesi gerektirmeyen, valf regüleli kurşun asit (VRLA) akü olarak bilinen alternatif 'kapalı' tipte akülerde de mevcuttur. Bunlar arasında kurşun asit yeteneklerini yeni seviyelere çıkaran gelişmiş modeller de mevcuttur. Gelişmiş bir batarya yönetim sistemi (BMS) gerektiren Li-ion bataryalar da sızdırmaz hale getirilmiştir.

Enerji Verimliliği

Li-ion güç kaynakları büyük miktarda enerjiyi küçük bir alana toplar ve uzun çalışma sürelerinde sürekli performans sunar. Sulu tip kurşun-asit aküler hacimlidir ancak ağır işler için yüksek akım sağlamada harika iş çıkarırlar. Daha gelişmiş modellerden farklı olarak VRLA aküler daha az kapasiteye sahiptir. Enerji maliyetleri, özellikle sulu akülerde kurşun asitli tipler için daha yüksektir zira akü sağlığını korumak için düzenli aşırı şarj edilmeleri gerekmektedir.

Şarj ve çevrim ömrü

Kurşun asit güç kaynaklarının bir seferde birkaç saat şarj edilmesi gerekir. Kapasitelerinin yaklaşık % 20'sine düşmeden önce şarj edilmesi, en gelişmiş VRLA üniteleri hariç, akü ömrünü kısaltmaktadır. Bunlar, tıpkı Li-ion akülerde olduğu gibi, istenildiği zaman - örneğin, örneğin yemek molaları sırasında - kötü bir etki olmadan şarj edilebilir. Sulu tip kurşun-asit aküler VRLA'dan biraz daha uzun enerji sağlayabilir ancak Li-iyon kadar uzun süre sağlayamazlar. Diğer taraftan Li-ion pillerin geri dönüşümü daha zordur.

Bakım ihtiyaçları

Li-ion ve sızdırmaz kurşun-asit aküler neredeyse hiç bakım gerektirmez. Sulu kurşun asit aküler için, su ekleme aralıklarını doğru akü ve şarj cihazıyla uzatabilirsiniz - ya da otomatik doldurma sistemi kurmayı düşünebilirsiniz. Sulu aküler, patlayıcı gazlar ürettiği için özel havalandırmalı bir şarj odasına ihtiyaç duyarlar. Depolandıklarında hücreleri şarjlarını kaybeder ve birkaç ayda bir şarj edilmeleri gerekir. VRLA konusundaki en son gelişmelerle bu süre iki yıla çıkarabilirken, Li-ion daha uzun süre şarjını tutar.

Sonuç

Peki, sizin için ideal olan hangisi? Li-ion neredeyse hiç akü değişimi ve bakım kaynaklı duruş gerektirmeden oldukça uzun bir ömür ve yüksek enerji verimliliği sunmaktadır. Öte yandan, daha yükse rakamlı fiyat etiketine sahiptir ve fırsat şarj istasyonları ile ilgili ekstra maliyetler mevcuttur. Günümüzde, fiyatların düşmesine rağmen Li-ion akülerin getirdiği tasarrufların masraflarını çıkardığı nispeten az sayıda uygulama mevcuttur ...

Forkliftlerin çoğunda geleneksel sulu kurşun asit tip akü kullanılırken su eklemesi gerektirmeyen, valf regüleli kurşun asit (VRLA) akü olarak bilinen alternatif 'kapalı' tipte akülerde de mevcuttur.

Okunma 1956 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…