All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Cuma, 01 Kasım 2019 14:33

Liebherr LR13000, NGS sahasında

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS inşaat sahasında, Liebherr LR13000 paletli mobil vincin hareket edeceği özel levhalar üzerine montajı tamamlandı. Vincin yük kaldırma mekanizmasının ağırlığı 3,5 bin ton.

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS inşaat sahasında Liebherr LR13000 paletli mobil vincin hareket edeceği özel levhalar üzerine montajı tamamlandı.  Montaj işlemleri "TİTAN-2" Holdingi uzmanları tarafından gerçekleştirildi ve gerekli olan bütün testlerden geçirilerek hizmete alında. Vincin yük kaldırma mekanizmasının ağırlığı 3,5 bin ton. Maksimum kaldırma yüksekliği 149 metre, maksimum kaldırma mesafesi 129 metre. Vinç, inşaat sahasına deniz yoluyla getirildi. İlave ekipman da dahil olmak üzere gemi ile taşınan yükün toplam ağırlığı, yaklaşık 4 bin ton. Vinçte, Almanya'da Liebherr imalat tesisinde eğitim görmüş makine mühendisleri ve vinç operatörleri çalışacak.
LR13000 vinci kullanılarak, Akkuyu NGS'nin 1 No'lu Güç Ünitesinde Kor Tutucu ekipmanının kurulumu yapılacak. İlerleyen süreçte ise Liebherr LR13000 vinci Nükleer Ada içerisinde diğer büyük boyutlu ekipmanları (reaktör kabı, buhar jeneratörleri, basınç kompansatörü) ve reaktör binasının kubbe kısmının montajı için de kullanılacak.

Liebherr LR13000 özel bir vinç

Liebherr LR13000, dünyada klasik tasarımına sahip kendi yük kapasitesi sınıfında derrick ağırlığı kullanmadan çalışabilen tek ve en güçlü paletli vinç. Sağlam şasisine monte edilerek pekiştirilmiş yapıya sahip olan vinç, ağırlığı 3 bin tona varan çok ağır yükleri kaldırabiliyor. Yük kaldırma mesafesi, aynı anda Akkuyu Nükleer Santrali'nin inşaat aşamasında olan iki güç ünitesinde kurulum işlemlerine izin verecek. LR13000'in en önemli avantajı tam yükte hareket edebilmesi. Vinç, dünyanın her yerinde, tek parça halinde ağır yüklerin kaldırılması ve taşınması gereken enerji santralleri ve diğer büyük sanayi tesislerinin yapımında yaygın olarak kullanılmakta. “TİTAN-2” Holdingi uzmanları, LR13000 modeli vinci kullanarak, Leningradskaya NGS-2'nin 1. ve 2. Güç Üniteleri’nin inşaatında en büyük montaj işlemlerini tamamlamıştı.

Okunma 1115 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…