All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Cumartesi, 07 Mart 2020 22:30

Tarihi köprüye usta işi dokunuş

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Duisberg Hauptbahnhof günlük yaklaşık 110.000 yolcuya hizmet veriyor ve birçok önemli ulusal ve uluslararası demiryolu hattının buluşma noktasında bulunuyor. Bu istasyonun hemen kuzeyinde, Ruhr Nehri'nin geçişlerine yedi hat var. 1920'de inşa edildikten sonra, bu kirişli çerçeve köprülerinden ikisinin değiştirilmesi gerekiyordu. ALE mühendislik tecrübesi ile bu zorlu işi üstlenerek başarı ile tamamladı

Duisberg Hauptbahnhof günlük yaklaşık 110.000 yolcuya hizmet veriyor ve birçok önemli ulusal ve uluslararası demiryolu hattının buluşma noktasında bulunuyor. Bu istasyonun hemen kuzeyinde, Ruhr Nehri'nin geçişlerine yedi hat var. 1920'de inşa edildikten sonra, bu kirişli çerçeve köprülerinden ikisinin değiştirilmesi gerekiyordu ve daha sonra sığ sular üzerindeki sıkışık bir alanda yeni bir köprü açılması planlanıyordu. Kesintiyi en aza indirmek için bu tarz projeleri üstlenme konusundaki tecrübesiyle, ALE sürece dahil oldu. Mevcut iki köprüsünden daha küçük olanı, 6 akslı, 4-dosya SPMT üzerine yerleştirilmiş Mega Jack 800 kullanılarak ilk önce kaldırıldı. Bu işlem sırasında, denge için köprünün üstüne 15 ton balast ağırlığı yerleştirildi.

Köprü, SPMT'nin strokunu kullanarak yataklarından kaldırıldı ve engebeli arazide bitişik bir alana 75 m taşıma yapıldı. Buradan 150t, 35m uzunluğundaki yapı iki 350 tonluk vinç ile arka arkaya kaldırılarak, yıkılmasını sağladı. İkinci 450t köprü daha sonra kaldırıldı. Bunu başarmak için iki kilometrelik bir duba ve Mega Jack 800 sistemi, vinçler ve balast pompaları ile donatılmış bir kaldırma dubasından oluşan yarım kilometrelik bir duba konfigürasyonu hazırlandı.

Mühendislik başarısı

Bu filo, vinçler kullanılarak köprünün altında manevra yaptı, daha sonra Mega Jack 800, köprüyü yataklarından kaldırabilmesi için 10m yüksekliğe yükseltildi. İskeleye taşındıktan sonra, köprü Mega Jack 800 ile mümkün olan en üst seviyeye indirildi ve daha sonra sekiz adet 150 tonluk tırmanma krikosu kullanılarak duba güverte ve köprü kirişi arasında toplam 0.6m açıklık bırakıldı.75 m uzunluğundaki köprünün A40 karayolunun altından yıkılma noktasına kadar geçmesine izin veren tüm öğelerin toplam yüksekliği 10.3 m idi.

ALE'nin mühendislik uzmanlığı, yeni köprünün sadece 75 metre uzakta kurulmasına izin verdi ve daha sonra kısa bir mesafe kaldırarak inşaat projesi sırasında genel bozulmayı azaltmaya yardımcı oldu.

Zeminden 1.5 m başlangıç ​​konumundan, 1.600t yapı, dört 500t tırmanma krikosu kullanarak 5.7m'ye yükseltildi. Bu, Mega Jack 5200 kirişlere sahip iki SPMT setinin köprü yapısının altına sürülmesini ve ardından SPMT'lerin strokunu kullanarak kaldırılmasını sağladı. Bu arada, 9.5 m yüksekliğinde, her biri dört adet 650t silindirin üstündeki destek yapılarıyla iki duba hazırlandı. Yeni köprü, birinci dubadaki çıkıntının altına yerleştirilmek ve ağırlığını almak için yeterli bir çıkıntı olana kadar suyun kenarına doğru sürüldü.

Zorlu kombinasyon

Buradan, SPMT'leri ileri doğru iterek köprü üzerinde su kaldırıldı, böylece duba su yüzeyinde hareket ettirildi. Suyun üzerinde yarı yarıya fırlatılan ikinci duba, köprünün ağırlığının tamamen iki duba tarafından taşınacağı şekilde yerine oturtuldu.Daha sonra benzer bir prosedür uygulandı, bu sayede köprünün zıt kenarı sarması için getirildi ve daha sonra orada SPMT tarafından kaldırıldı, köprünün doğru açıda manevra yapmasını sağlamak için enine şekilde yerleştirildi. Doğru yönlendirilmiş olan köprü, dört adet 500 tonluk tırmanma jakına aktarıldı ve son yataklarına kaldırıldı.

Yeni yapı 135m x 8.25m x 16.65m ölçülerinde değiştirilenden daha büyük.çeşitli kaldırmaların tamamlanması için farklı donanımlar gerekiyordu. En küçük köprü 12 akslı SPMT ve 16 Mega Jack 800 kaset çıkardı. Daha büyük köprü, 43.5m x 10.3m x 3m ölçülerinde bir ana duba, 30m x 3.5m x 3m iki sabitleme duba, 40 Mega Jack 800 kaset ve sekiz 150t tırmanma krikosu gerektiriyordu.

Kurulum aşaması zorlu kombinasyon ve açılarda 80 aks SPMT hattı, 65m x 11.4m x 3.5m ölçen iki duba, dört 500t tırmanma krikosu ve 36 Mega Jack 5200 kiriş gerektirdi.

Bu yenilikçi başlatma metodolojisi, yeni köprünün yerel çevreye en uygun çözümü sağlamak için yakındaki altyapıyı kullanarak çevresindeki birçok yapı etrafında başlatılmasını sağladı. Ayrıca, önemli drenaj kanallarının korunmasına ve yumuşak kenarların yük yayma ekipmanı kullanılarak korunmasına özen gösterildi.ALE tarafından kurulan yeni demiryolu köprüsü 100 yıllık bir çalışma ömrüne sahip ve bu zamanda Ruhr nehri üzerinde dört milyardan fazla yolcu taşıyacak.

Okunma 336 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…