All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazar, 08 Mart 2020 09:24

SGC-250, nükleer santralde mesaiye başladı

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Dünyanın en büyük vinci olan Sarens SGC-250, İngiltere'deki Hinkley Point C nükleer güç istasyonundaki ilk büyük kaldırmasını tamamladı.

Bu, SGC-250'nin önümüzdeki dört yıl boyunca üstlenici Bylor ve proje sahibi EDF / NNB adına gerçekleştireceği 700'den fazla kaldırma serisinin ilki. Yükler prekast beton elemanlardan boru kesitlerine, çelik halkalara ve 10 ila 1.600 ton ağırlığındaki makine ekipmanlara kadar değişecek. SGC-250 ayrıca her birimin çelik muhafaza astarının ve kubbesinin beş ana parçasını kaldıracak. Konuya ilişkin yapılan açıklamada SGC-250 için zor iş kavramı olmadığı belirtilerek şu ifadeler aktarıldı: “SGC-250, müşterilerin kaldırma ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlandı. SGC-250’nin bir kaldırma konumundan diğerine tam olarak hizalı bir şekilde taşınabilmesi, onu küresel ağır kaldırma endüstrisindeki en eşsiz vinçlerden biri haline getirir. SGC-250, gemi ve karayolu ile Hinkley’e gitti. Vinç için bileşenlerin yarısı gemi ile Avonmouth limanına ulaştı, kalanı ise karayolu ile taşındı. Yaklaşık 400 kamyon, SGC-250 modüllerini sahaya taşıdı ve mürettebat devasa vinci 10 haftalık sınırlı bir zaman dilimi boyunca monte etmek için çalıştı.”

 

ATEX SERTİFİKALI EKİPMAN SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN UYGUNLUK KRİTERLERİ

 

Çalışanların Patlayıcı Ortamların Tehlikelerinden Korunması Hakkında Yönetmelik (99/92/AT) kapsamında, işyerlerinde patlayıcı ortam oluşma ihtimali bulunan tüm işletmelerin Patlamadan Korunma Dökümanı’ nı oluşturması gereklidir. Bu doküman kapsamında ilgili işletmenin Patlama Riskinin değerlendirilmesi, bu riskler dikkate alınarak patlayıcı ortam oluşabilecek yerlerin sınıflandırılması ve etkin yönetim ile işyerlerinin daha güvenli hale gelmesi hedeflenmektedir.

İlgili yönetmelik gerekliliklerine göre, risk değerlendirmesine göre hazırlanan patlamadan korunma dökümanında patlayıcı ortam oluşabilecek tüm yerlerdeki ekipman ve koruyucu sistemler, Muhtemel Patlayıcı Ortamda Kullanılan Teçhizat ve Koruyucu Sistemlerle İlgili Yönetmelikte (2014/34/AB) belirtilen kategorilere göre seçilmelidir. Bu kapsamda seçilen ekipmanların bulundukları patlayıcı ortama uygun özelliklerde seçilmeleri çok önemlidir. Seçilen Ex ekipmanın, ilgili yönetmeliğin Üretici Sorumluluğu kapsamında belirlediği tasarımsal gerekliliklere, ürün üzerinde yazılı olması gereken şekli kriterlere, Ex ürüne ve Ex ekipman üreticisinin yetkinliğine ait belgesel kanıtlara muhakkak sahip olması gerekmektedir

 

Bu kapsamda ülkemizde hem üretici hem de son kullanıcı açısından çok büyük bilgi kirliliği ve bilinç eksikliği bulunmaktadır. Kullanımı büyük ehemmiyet arz eden ve özel ekipman olan ATEX sertifikalı ürünler, tecrübelerime istinaden söylüyorum ki kötü zihniyetli üreticiler tarafından, insan hayatını riske atan, kamusal faydayı merkezine almayan ve kullanıcının konu hakkında yeterli bilgi sahibi olmamasını avantaj gören davranış biçimine dönüştürülmüştür.

 

Dolayısı ile ATEX ekipman ve ATEX uyumlu iş makinaları kullanan, satın alan veya pazar araştırması yapan firma ve ilgili görevlilerinin, karşı taraftan aşağıdaki hususlarda detaylı bir şekilde bilgi toplaması ve bu hususlar hakkında belgesel karşılık görebiliyor olması gerekmektedir.

 

 • Ürünün ilgili standardın özelliklerine uygun olduğunu gösteren yazılı ve onaylı bir CE Deklarasyonu hazırlaması,
 • Birleşik cihazlar için sisteminin bütününe ATEX Uyum yapıldığını güvence altına aldığını gösteren CE Deklarasyonu hazırlaması ve 2014/34/AB kapsamındaki belgelendirme modüllerini uygulaması,
 • Ürün etiketi üzerinde üzerinde CE işaretinin iliştirilmiş olması,
 • Sadece CE işaretinin olması yeterli değildir. Grup I M1-M2, Grup II 1. Ve 2. Kategori ürünlerde mutlaka onaylanmış kuruluşun kimlik numarası iliştirilmelidir. Onaylanmış Kuruluş kimlik numarası ATEX kapsamındaki ürünlerin belgelendirilmesi için Avrupa Birliği tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlara verilen koddur.
 • Ürün etiketi üzerinde, standardın işaretleme kuralı olarak koyduğu Patlama Koruması (Ex logosu) işaretinin bulunması,
 • Teçhizat-grup ve kategorisinin simgeleri, patlayıcı ortam içeriği, ekipman koruma tipi ve sıcaklık sınıfının standart gerekliliklerine göre eksiksiz beyan edilmesi,
 • İmalatçının adı ve tescilli markası,
 • İzlenebilirlik için çok önemli olan ürün seri numarası ve tip bilgisi,
 • Ürün Atex Sertifika numarası,
 • Ürünün çalışma ortam sıcaklığı,
 • Ürüne özel uyarı işaretlemeleri muhakkak beyan edilmelidir.
 • Üretici sorumluğu ve kullanıcı yükümlülüğü açısından çok önemli olan ekipman kullanım kılavuzu, yönergeleri ve bakım talimatları ürün ile birlikte teslim alınmalıdır.

İnsanımızı, çevremizi ve ülkemizi korumak adına patlayıcı ortamlarda doğabilecek riskleri, ilk adımda yukarıda belirttiğim temel Atex Uygunluk kriterlerine dikkat ederek ortadan kaldırabiliriz. Bu alanda Ex ürünleri satın alan, kullanan, bakımını yapan personellerimizin farkındalığını sağlayarak mevcut bilgi kirliliğinin ve bunu kullanan kötü zihniyetli üreticilerin önüne geçebiliriz. Çünkü ilgili direktif ve standartlar üretici sorumluluğuna özellikle vurgu yapmakta ve bu kapsamdaki kullanıcıların Atex bilincinin oluşturulması bize düşen en büyük görev olmaktadır.

Amacımız insana, çevreye, milli servete ve itibara olan potansiyel kötü sonuçları minimize etmek ve ortadan kaldırmak olmalıdır.

Okunma 923 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…