All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazar, 08 Mart 2020 09:35

BTK’ya İş makinesi takip sistemini erteleyin talebi

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Makinelerin uzaktan takibiyle daha verimli çalışmasına imkan veren eSIM teknolojisinde getirilen yerlilik şartı, kritik projelerde çalışan 100 bine yakın iş makinesini kontakt kapatma noktasına getirdi.

Makine ticareti ve üretimi yapan firmalar, Türkiye’de yeterli altyapının  henüz hazır olmadığı gerekçesiyle kararın  ertelenmesi  talebiyle Bilgi teknolojileri kurulu’na  (BTK) başvurdu.

YERLİLİK ŞARTI GELMİŞTİ.

BTK 12 Şubat 2019 tarihinde aldığı kararla “milli güvenlik” gerekçesiyle uzaktan programlanabilir SIM teknolojilerine (eSIM) sahip cihazların, sadece yerli SIM kartlarıyla kullanılması şartını getirmişti. Bu kapsamda üretilen verinin Türkiye’de  kalması için sunucu, veri merkezi yazılım gibi tüm sistemlerin  GSMA (Mobil Operatörler Birliği)  standartlarına uygun olarak  29.Şubat 2020  tarihine kadar Türkiye’de kurulması kararlaştırıldı.

100 BİN MAKİNE ETKİLENECEK

İşletmecilere tanınan süre 29.Şubat 2020 günü dolarken  makine ticareti, ve üretimi yapan firmalar, yeterli altyapının henüz hazır olmadığı gerekçesiyle  BTK’ya erteleme başvurusunda  bulundu. Bu konuda yeterli imkan ve altyapı oluşana kadar  ek süre  verilmesini talep eden üreticiler ,havaalanı, baraj, köprü  gibi stratejik öneme sahip alt ve üst yapı projelerinde  çalışan makinelerin verimliliğine dikkat çekti.

eSIM kartlı makine ve ekipmanlar, karbon salınımını ve yakıt tüketiminin azaltılmasını sağlarken erteleme olmaması durumunda  100 bin kadar makine ve ekipmanın düzenlemeden etkileneceği hesaplandı.

Okunma 489 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…