All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazar, 08 Mart 2020 09:36

“Hedefimiz müşteri memnuniyeti odaklı büyük bir aile olmak”

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Efeler Filtre Yöneticisi İlker Kömürcü ile hem yeni yapılanmaları hem de sektöre ilişkin gelişmeleri konuştuk. Yeni yapılanmayla geniş ürün grubu ile ihtiyacı olan tüm firmalara hizmet vereceklerini belirten Sayın Kömürcü “Hedefimiz forklift başta olmak üzere iş makinası, jeneratör gibi alanlarda hizmet odaklı bir altyapı oluşturabilmek. Müşterilerimizin ihtiyacı olan tüm filtrelerin olabileceği bir altyapı hazırlıyoruz” diyor.

İş hayatına banka memurluğu ile başlayan Sayın Kömürcü, 2000’li yılların başında, bankaların genelinde yaşanan ekonomik sıkıntıların ardından 2009 yılında otomotiv sektöründe çalışmaya başladı. Bu sektörle tanışmaktan, bu sektörde üretmekten ve istihdam yaratmaktan dolayı mutlu olduğunu belirten Sayın Kömürcü işini çok sevdiğini de sözlerine ekliyor. Efeler Filtre ürün grubu açısından otomotiv ve endüstriyel olarak ikiye  ayrılıyor. Otomotiv grubunda hafif ticari,ağır vasıta ve binek araçların hava filtrelerinin üretimini gerçekleştiren firma, pek yakında polen filtreleri yani cabin filtreleri ve ekolojik yağ, yakıt filtrelerini de üretmeye başlayacak. Firma, endüsriyel filtre alanında ise forklift, kepçe, traktör gibi çeşitli iş makinaları, jenaratör, kompresör, toz boya tesisleri hidrolik ve gemi gibi araçların hava  ve çeşitli filtrelerini üretiyor.  Her yıl yaklaşık olarak 1 milyon adet ürünü rahatlıkla üretebilecek kapasiteye sahip olduklarını belirten Sayın Kömürcü “Yıllar önce filtre imalatı yapmaya başlamış olan  duayen firmaların 20 milyon adet üzerinde üretim gerçekleştirdiklerini düşünürsek yolun başında olduğumuz söylenebilir” diyor.

Müşteri odaklı yaklaşım
Otomotiv ve endüstriyel  alanda ürettikleri çok sayıda filtre çeşidi bulunduğunu da belirten Sayın Kömürcü bazen hiç görmedikleri filtrelerin numunelerini alarak ürettikleri ya da müşterilerin ihtiyacını gidermek amaçlı filtreci dostlarına ilettikleri olduğunu da ifade ediyor. “Çarşı Otomotiv-Forklift  İş Mak. Filtre ve Yedek Parça” yapılanmaları hakkında da bilgi veren Kömürcü bu yapılanmayla geniş ürün grubu ile ihtiyacı olan tüm firmalara hizmet vermeyi amaçladıklarını belirtiyor ve şunları ekliyor: “Hedefimiz forklift başta olmak üzere iş makinası, jeneratör gibi alanlarda hizmet odaklı bir altyapı oluşturabilmek. Müşterilerimizin ihtiyacı olan tüm filtrelerin olabileceği bir altyapı hazırlıyoruz. Şu anda da ciddi bir forklift filtresi çeşidimizin olduğunu, üretimimizde yer almayan ürünlerin de üretilebileceğini söyleyebiliriz.”

Üretici olmanın zorlukları
Türkiye’de üretici olmanın bazı zorlukları olduğunu da aktaran Sayın Kömürcü bu noktada şunları aktarıyor: “Bunu söylemekten pek mutlu değilim ama maalesef başka alanlarda olduğu gibi bizim sektörümüzde de hammaddenin çok büyük bölümü yurtdışından geliyor. Türkiye’de poliüretan, filtre kağıdı gibi birçok hammadde ve kimyasallar üretilemiyor. Türkiye maalesef montajcı bir alt yapıya sahip, biz de Efeler Filtre olarak yurtdışından temin edilen bu hammadeleri işleyerek filtre üretimi yapıyoruz. Bizim gibi kimyasal ve hammadde işleyen yerli firmalardan yarı mamül alarak  istihdama ve ülke ekonomisine katkıda bulunuyoruz”. Şu an sadece iç pazara çalıştıklarının da altını çizen Kömürcü, “Özellikle Çin pazarı Türk firmaların önünde ciddi bir handikap oluşturmakta. Son 1-2 sene içinde  Türk firmaları biraz daha avantaj elde ettiler. Tabii sübvanse edilmedikleri için Çin firmalarından daha iyi şartlara sahip olamadılar. Ancak önümüzdeki birkaç sene içinde Efeler Filtre de dahil olmak üzere birçok KOBİ’mizin ihracat olanaklarına kavuşacaklarını düşünüyorum” şeklinde konuşuyor.

“Görevini yapan filtre iyi filtredir”
“Kaliteli bir filtre ancak görev yaptığı yerde görevini yapıp yapmaması ile anlaşılabilir” diyen Sayın Kömürcü “Gerekli mukavvemeti hava geçirgenliğini montaj kolaylığını elde etmiş bir ürün iyi bir üründür. Birinci ürün özellikleri ile onbininci ürünün aynı standarlara sahip olması ise üretim bantının ne kadar kurumsal olduğunu gösterir” diyor. Sayın Kömürcü, Türkiye pazarı hakkında ise şu değerlendirmeleri yapıyor: “Yurtdışından ülkemize gelen birçok filtre markası var. Bunların bazıları bu makinaların ya da otoların üzerinde çıkan orjınal filtrelerdir. Bu ürünlerin çoğu da Çin’de üretilmekte, tabi ki belirli bir kalite standartına bağlı kalınarak, ancak; yüksek kar elde etmek maksadı ile ülkemize gelen, kaliteleri oldukça düşük filtreler de var. Türkiye’de üretilen ürünlerin yurtdışından gelen yan sanayi ürünlerden daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Efeler Filtre de yan sanayi üretimde oldukça başarılı bir firmadır. Özellikle yağ yakıt filtrelerinde Çin’den ülkemize çok ciddi adetlerde girişler var, yani yağ yakıt filtrelerinde hakimiyetin Çin menşeili ürünlerde olduğunu söyleyebiliriz. Diğer filtre gruplarında ise hakimiyet kesinlikle Türkiye firmalarındadır. Henüz yabancı meşeili bir firma ülkemizde pazar anlamında söz sahibi olarak bulunmamaktadır. Piyasa hakimiyetinin yerli firmalarımızda olduğunu söylebiliriz.”

“Büyük bir aile olmayı hedefliyoruz”
Kömürcü sözlerini şu şeklide tamamlıyor: “Bizim şu anda hem, Efeler Filtre olarak hem de, “Çarşı Oto Forklift İş Mak Filtre ve Yedek Parça”olarak ciddi hayalerimiz ve hedeflerimiz var. ”Çarşı Yapılanmamız” henüz çok yeni ve bu yapılanma ile uygulama yapan birçok firmaya hizmet etmek istiyoruz. Efeler Filtre olarakta yerli ve yabancı firmaların fason üretimine talibiz. Her iki firmamız ile müşteri memnuniyeti odaklı kocaman bir aile olmayı hedefliyoruz. En büyük hayalimiz firmamızı borsaya açarak halkımızın ve müşterilerimizin teveccühüne mazhar olmaktır. Hisse senetlerimizin halkımızın ve müşterilerimizin elinde yer aldığı kocaman bir aile ve çok ortaklı kocaman bir paylasım hayali kuruyoruz. Siz değerli iş ortaklarımızı, kocaman bir aile olmaya, paylaşmaya, üretmeye davet ediyoruz. Biliyoruz ki; hepimiz bir ağacın dallarıyız, bu ağacın meyvelerini paylaşmaktan mutluluk ve gurur  duyacağız.”

Okunma 716 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…