All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazar, 08 Mart 2020 09:37

Hoppecke Akü Türkiye Pazarında Güçleniyor.

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Erikoğlu Endüstri Holding güvencesi ile tekrar Türkiye pazarına giren Almanya’nın dünyaca ünlü akü markası Hoppecke, Erikoğlu grubu tarafından tesis edilen yeni bayileri ile güçlenmeye devam ediyor.

Bilindiği üzere yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahip olan Hoppecke firması Türkiye’de kendisi gibi asırlık bir maziye sahip olan Erikoğlu Endüstri Holding ile işbirliğine girmesi sektörde memnuniyetle karşılanmıştı.

Erikoğlu Endüstri Holding İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Özer Erikoğlu kendisine yönelttiğimiz soruları cevapladı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Ben Erikoğlu Ailesinin, şirketlerin kurucusu olan dedem Ahmet Nuri Erikoğlu’nu baz aldığımda 3. kuşağıyım. Sabancı Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Okuduğum dönemde bitirme projem elektrikli araçlar ile ilgiliydi. Elektrikli araçların özellikle çevre dostu olması yanında maliyetleri ciddi oranlarda düşürmesi, artık ülkemizde bile hızla yaygınlaşarak ilk tercihe yerleşeceğini gösteriyor. Popülerlik açısından herkes otomotiv sektöründen bu değişimi izliyor ama bu değişim iş makinaları, forklift ve istif makinaları sektöründe aslında çok daha önce başlamıştı. Ben işe başladığım zaman, bu değişimin bir parçası olmak amacıyla Erikoğlu Endüstri Holding olarak traksiyoner akü işine girmek için planlarımız zaten yapılmıştı. Ben de üniversiteden gelen elektrikli araçlara olan ilgimi iş hayatımda da devam ettirmek istedim ve bu alanda yoğunlaşarak yoluma devam ediyorum.

Erikoğlu Mühendislik hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Erikoğlu Mühendislik, Erikoğlu Endüstri Holdingin bir markasıdır.

Dedem, Ahmet Nuri Erikoğlu, 1937 yılında bakır ustası olarak iş hayatına atılmış, 1955’te İstanbul’ da Türkiye’nin ilk bakır elektroliz tesisini, 1969’ ta Denizli’ de Ergür Kabloyu ve 1972’ de yine Denizli’ de ER-MAY’ı kurmuştur.

1981’de ise Er-Bakır faaliyete geçmiş, kısa sürede kapasitesini katlayarak 200.000 tona ulaşmış ve bakır üretimi alanında tüm dünyada adını duyurmuştur. Er-Bakır kendi sektörünün, Avrupa’da aynı çatı altında üretim yapan en büyüğü, ülkemizde lideri olup Anadolu Kaplanları tabir edilen listenin yıllardır kesintisiz hep ilk 5’inde yer almaktadır. 1989 yılında ise Türkiye’de ilk in-line üretimin gerçekleştirildiği Erikoğlu Emaye şirketimiz kurularak bobin teli üretimine başlanmıştır. Sektörünün en kompakt üretim tesisi ile bu şirketimiz, ülkemizin emayeli bobin tel ihracatının %30’dan fazlası gerçekleştirilmektedir.

2014 yılında ise, 17 sene aralıksız ihracat yapılan Amerika Birleşik Devletlerinde New Mexico/Santa Teresa’da 80.000 ton kapasiteli iştirakimiz Cn-Wire devreye alınmıştır.

Bakır sektöründeki bu yatırımlarla; NASA, TESLA gibi dünya devi kuruluşların tedarik zincirine katılmayı başarmış Erikoğlu Endüstri Holding, yenilenebilir enerjiye verdiği önemle, özellikle güneş enerjisi projelerine de kayıtsız kalmayarak 2017  ve 2018 yıllarında iştirakimiz olan 2 ayrı üretim tesisi devreye alınmıştır. 2 ayrı projesi ise yapım aşamasında devam etmektedir.

Farklı teknolojilerdeki birikimlerini müşteri ve tedarikçi paydaşlarının ortak kullanımı-na sunarak çözüm ortağı olmayı birincil görevi haline getiren Erikoğlu Endüstri Holding, bu amaçla profesyonel anlamda faaliyet gösteren Erikoğlu Elektrik firma-sıyla malzeme ve komponent bazında, Erikoğlu Mühendislik markasıyla da her türlü mekanik, elektrik, elektronik, otomasyon ihtiyaçlarına dizayn, plan, proje ve anahtar teslimi taahhüt gibi çözümler sunar.

Er-Bakır ve Emaye şirketlerimiz içinde sektörlerinde ilk olan Bakanlık onaylı Ar-Ge Merkezleri faaliyet göstermekte olup, değişik şirket ve iştiraklerimizde 1500’den fazla istihdam sağlanmaktadır.

Erikoğlu Endüstri Holding’in akümülatör sektörüne giriş nedenini açıklar mısınız?

Özellikle belirtmek isterim ki biz akümülatör sektörüne değil, “traksiyoner akü” sektörüne girdik. Bizi starter akü ve ya rezerv akü olarakda adlandırılan stasyoner akü ilgilendirmiyor. Sürekli değişmekte olan dünyamızda her türlü teknolojik yeniliklerin takipçisi olan grubumuz, özellikle fosil yakıt motorlu araçlardan elektrik motorlu araçlara evrilen otomotiv sektörünün son dönemdeki hızlı değişiminden etkilenerek bu alana uzun bir zamandır ilgi duyuyordu, hatta bu ilginin yoğunlaşmasında biraz benim bitirme projem sırasında yaptıklarımla babamın fazladan da etkilenmiş olmasının payı vardır diyebiliriz. Ama yapılan çalışmalar, gerçekleştirilen pazar araştırmaları ve bir çok fizibilite sonrası, yeşil enerji kullanımını daha önce başlatmış olan iş makinaları, forklift ve istifleme araçları sektöründe çalışma kararı alındı. Bu sektörde yapılacakların arasından akünün seçilmesinde ise geçmiş tecrübeleri nedeniyle Emaye şirketimizin Genel Müdürü Sn.Harun Önder Tan’ın etkisi olduğunu söyleyebiliriz.

Hoppecke firması hakkında bilgi verir misiniz, dünya pazarında yeri nedir?

Hoppecke, Almanya/Brilon merkezli, köklü bir akü üreticisidir. Erikoglu ailesi gibi Hoppecke de yaklaşık 100 yıllık bir geçmişe sahiptir. Almanya Brilon’da, 1927 yılında kurulan ilk akü tesisi yanında 1976 yılında kurşun geri kazanım tesisiyle de faaliyettedir. 150 den fazla ülkede, 21 ayrı direk iştirakiyle, 14 ayrı montaj tesisinde 2000’i aşkın personeliyle faaliyettedir ve 10.000 ’den fazla kurumsal müşteriye hizmet vermektedir. Yıllık 2,5GWh’lik üretime sahiptir, dünya çapında 450 milyon€’yu aşan cirosuyla 5 kıtada da hizmet vermektedir. Günümüzde, Avrupa menşeili en büyük akü üreticisidir. Alman DAX 30 yani en büyük 30 Alman şirketinin %50’sinin, STOXX50 yani en büyük 50 Avrupa’lı şirketin %40’nın direk tedarikçisi ve servisçisidir. Starter akü üretimini uzun yıllar önce terkeden Hoppecke, özellikle rezerv yani stasyoner akülerde ve traksiyoner akülerde yaratıcı teknolojileriyle öne çıkmıştır. Kurşun asitli akülerin dışında LİON yani lityum iyon teknolojisinde de farklı çözümler sunmaktadır.

Hoppecke markasını tercih etmenizin nedenlerini söyler misiniz?

Girdiğimiz bu yeni alanda, kısa zamanda çok yol gitme isteğimizin neticesi olarak, enerji depolama sistemleri konusunda dünyadaki yaratıcı teknolojileriyle tanınan HOPPECKE ile işbirliğine gidilmiştir. Bizim gibi bu sektörün daha yeni bir oyuncusu olan firmanın gerçekten doğru bir know-how’a ihtiyacı olduğuna inancımızla, Hoppecke’yı seçtik. Günümüzde hız en çok beklenen olgu olarak karşımıza çıkmaktadır. Biz kendi Ar-Ge’mizle önümüzdeki dönemde yapabileceklerimizi biliyoruz ama 10 senede alabileceğimiz yolu bir sene de alıp, günümüzü yakalamak için vakit kaybetmemek amacındayız. Var olanı alıp, uyum sürecimizi en hızla atlatmak ve kendi katkımızı buna eklemek düşüncesindeyiz.

Hoppecke markası Türkiye’de tanınan ve bilinen bir marka siz firma olarak bu konuda nasıl bir yapılanma içerisinde-siniz, nasıl bir pazarlama stratejisi düşünüyorsunuz, satışı direkt mi yoksa yetkili bayiler kanalıyla mı gerçekleştireceksiniz , bize örnekleyebilir misiniz?

İş yaptığımız sektörlerdeki geçmiş tecrübelerimizle, gelişen en önemli inancımız şu oldu: Her konuda önce doğru insan kaynaklarına sahip olmak. Bu nedenle şu anda yüzden fazla mühendis kadromuzla, iş yaptığımız alanlarda özellikle teknolojinin doğru konumlanmasına çalışıyoruz.

Aynı bakış açımızla traksiyoner aküler içinde sadece satış alanında faaliyet gösteren değil, çözümler sunabilen iş ortağı olmak amacındayız. Hoppecke’nın artık yeni dönem vizyonunda, müşterilerin enerji ihtiyaçlarını belirleyip buna uygun her türlü ürün ve servisi sunmak var. İşimiz iş ortaklarımızın ihtiyaçlarına uygun enerji sağlamak. Bu hedefe uygun olarak ülkemizde de farklı bir bütünleştirici rol almayı planlıyoruz.

İlk dönemde Denizli’deki Teknoloji Merkezimizle hizmet vermeye başlayacağız, amacımız Hoppecke Mamul&Servis tekniklerine hakim kadromuzu burada hazırlayıp, hızla ülkenin her alanına yaymak olacak. İşbirliğine gideceğimiz ülkenin çok tanınmış servis şirketleri var ve bu partnerlerimizle beraber müşterilerimizi anlama ilk hedefimiz olacak. Nihayetinde, müşteri beklentileri ne ise o doğrultuda yüksek teknolojik ürünlerimizle hizmet sağlayacağız. Bu bazen akü temini, bazen ayrılmaz bütünü olan en doğru şarj redresörleriyle bütünleştirilmesi, bazen bunun günlük hayattaki ihtiyacı olan insan kaynağıyla desteklenmesi, bazen çevre yönetim sistemleri açısından üst düzey yapısal düzeneklerin inşa edilmesi şeklinde gerçekleşecek.

Merkezi stok yönetim sistemi ve birleşik lojistik destek programları sayesinde tedarik süresini minimize edip, sorunlara müdahalenin hızlandırılması için SAP desteğinde Hoppecke ile birleşik bir zincir oluşturuyoruz.

Türkiye endüstriyel akü pazarının genel bir değerlendirmesini yapar mısınız?

Endüstriyel akü pazarının, bizim ilgilendi-ğimiz traksiyoner akü tarafı için şunu söylemek mümkün: Çok dinamik ama ülkenin hızlı değişimlerinden anlık etkilenen bir yapıda. Ancak endüstrinin son 25 yıllık dönemine bakınca, çevresel etkiler ve ekonomiksel zorunluluklar nedenli değişim talepleriyle, teknolojik yenilikler at başı gidiyor ve sürekli hareket halinde.

Benzinli forkliftler kullanırken bunların LPG’li olanlarla değişimini görüyorduk, bir anda bu dizellere sıçradı ve ülkeye girişinde hacim çok arttı derken çok hızla akülülere dönüşüm başladı. Malumunuz, kullanımda ekonomik olması amaçlı değişimler yaşanırken özellikle Çin’den girişlerin başlamasıyla herkesin bu araçlara ulaşması kolaylaştı ki sağlık ve çevresel etkiler hem yasal hem yapısal olarak ağır basmaya başlayınca elektrikli olanların kesin zaferi yaşanıyor diyebiliriz. Bu konularda bizim bilgilerimiz akülere olan talep nedeniyle oluşuyor ki en detay ve doğru bilgi sanırım dernekten gelecektir. Fakat 2018 Haziran sonrasında yaşadığımız ekonomik daralmayı gözardı edersek, traksiyoner akü pazarının yüzmilyon EURO düzeyine vardığını söylemek abartı olmayacaktır. 2019 yılında böyle gerçekleşmeyeceği kesin olsa da, bizim gibi sürekli çıkış veya inişte olan ekonomilerde kalıcı bir durum oluşturmayacağı için biz karar verince beklemeden işe başlamayı uygun bulduk.

Genel olarak Türkiye pazarında yüzde kaçlık bir Pazar payı elde etmeyi düşünüyorsunuz?

Bununla ilgili iddialı bir söylemde bulunmak istemem ancak biz yaptığımız her işi hakkıyla yapmayı ve o sektörde söz sahibi olmayı severiz. Bu amaçla işi en doğru şekilde yapıp, Erikoğlu Mühendislik çözüm ortaklığını tüm ülkeye yayma amacındayız. Hedefimiz bize sormadan kimse 360 derece bakışla projemiz tamamlanmıştır diyemesin.

İleriye dönük ne gibi projeleriniz var bizimle paylaşır mısınız?

Biz aslında üretici bir grubuz ve özelliğimiz ülkemize ciddi oranda ihracat yaparak katkıda bulunmak. Bu nedenle aküde bizim ithalat yapacağımız realitesiyle bu kadar yıllık felsefemiz örtüşmüyor gibi görünüyor. Fakat bizim bu konudaki asıl amacımız, Hoppecke tarafına ülkemizin potansiyelini göstermek. Bu sadece akü pazarı büyüklüğü konusunda sayısal değerleri ispatlamak değil; onlara mevcut genç nüfusun sahip olduğu iş gücünün kalitesini, teknik birikimli mühendislik kapasitesini, tüm Avrupa lokasyonlarına ulaşımda lojistik avantajlarını, Karadeniz vasıtasıyla Rusya ve Ukrayna için katılım koşullarının kolaylığını, Akdeniz vasıtasıyla Kuzey Afrika ülkeleri için sahip olunan yakınlığını, direk güney doğumuzdan karasal bağlantıyla Arap ülkelerine erişimin basitliğini, çalışma ve yatırım kolaylıklarını, istihdam ve ihracat teşvikleriyle devletin sunduklarını ilk elden tanıtmak.

Şu anda Hoppecke Almanya Brilon’daki fabrikasında sıkışmış durumda ve yakın gelecekte Avrupa operasyonları için üretim kapasitesini arttıracak yatırımlara girmek zorunda kalacak. Bu yeni yatırımları Almanya içinde yapmayacakları muhakkak. Bunu Avrupa Birliği içinde bulunan ve hali hazırda benzer yatırımları çekebilen küçük ülkeler yerine, üretilen malzemeler için kendisi de hızla gelişmekte ve oldukça büyük bir pazar olan ülkemize doğru yönlendirmelerini sağlayacak lobimizi yapmak, bu işin adreslemesini tarafımıza döndürmek.

Kısacası, yakın dönemde ülkemize yeni know-how kazandırmak, özellikle katma değeri daha yüksek ürünlerle Avrupa’ya ihracat yapabilen yeni bir üretim üssü kurmak, bunu sağlayacak doğrudan dış yatırımı ülkemize çekmek gibi zor görevlerimiz var.

Okunma 569 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…