All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazartesi, 25 May 2020 12:08

Pyroban, 3PL'leri Bölge 2 olarak nitelendirilen alanlarda güvenliği artırma konusunda aktif olmaya çağırıyor

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Pyroban, Bölge 2 olarak nitelendirilen alanlarda ATEX forkliftlerinin kullanıldığı lojistik operasyonlarında güvenliği artırmak ve insanları korumak için aktif gaz algılama kullanması gerektiği konusunda uyarı yapıyor.

Konuyla ilgili olarak "Bölge 2 olarak nitelendirilen alanlarda sürücülerin patlama potansiyeli olan bir ortamın ne zaman mevcut olacağını bilmeleri önemli olup, bu şekilde yanıcı ortamların nedeni araştırılarak ortadan kaldırılabilir" şeklinde açıklama yapan patlamadan korunma sağlayan güvenlik şirketi Pyroban'ın Teknik Destek Müdürü olan Darren Boiling şu şekilde devam etti: “Forkliftlerdeki aktif gaz algılama sistemleri bu konuda hayati bir rol oynayarak işyerinde güvenliği önemli ölçüde artırabilir.”

“Bununla birlikte, bazı 3PL'ler pasif, Ex d koruma yöntemlerini kullanan ATEX fokliftlerin çalıştırılmasının daha iyi olduğu varsayılarak bu aktif yaklaşımı benimsemeyi ağırdan almakta olup, bu nedenle forkliftler gaz veya buhar salımı içerisinde çalışabilmektedir.”

Bölge 1 olarak nitelendirilen alanlarda bu pasif yaklaşım etkili olabilir çünkü gaz veya buhar beklenen bir durumdur. Bununla birlikte, Bölge 2 olarak nitelendirilen tehlikeli alanlarda, kazara bir dökülme veya salınım olmadıkça bu durum genellikle beklenmez. Bu, sürücüler, tedarik zincirinin çalışması ve istikrarı için tehlikeli olabileceği anlamına gelmektedir. Aktif gaz algılama, sürücülerin bir sorun olduğunu bilmelerini ve buna göre hareket etmelerini sağlar.

"Lojistik operasyonunuz kapsamında gaz veya kimyasal madde depolaması, elleçlemesi veya nakliyesi gerçekleştiriliyor olsa bile, her bölge otomatik olarak 1. Bölge olarak tayin edilmez" diyen Darren şu şekilde devam ediyor: “Bölge tipini belirleyen şey elleçlenen ürün tipi değil, operasyon içerisinde gerçekleştirilen faaliyetlerdir. Güvenlik açısından forkliftlerinizin doğru Bölge'ye uygun şekilde dönüştürülmesi hayati önem taşımaktadır. ”

Pyroban'ın Bölge 2 olarak nitelendirilen alanlara yönelik en popüler aktif gaz algılama sistemi system6000™ olup, söz konusu sistem forkliftin altı hafta gibi kısa bir sürece Birleşik Krallıktaki Pyroban fabrikasında dönüştürülmesini de içermektedir. system6000™ gaz algılama fonksiyonunu muhtelif patlamaya karşı koruma yöntemleriyle birleştirmekte olup, lojistik operasyonlarında kullanılan VNA, paletli, toplayıcı, karşı ağırlıklı, çatallı istifleyici gibi her türlü dizel ve elektrikli malzeme elleçleme ekipmanı için uygundur.

“Birçok işletme yanlış bir şekilde aktif gaz algılamalı forkliftlerin 'her zaman durduğunu', bu nedenle pasif bir koruma çözümünün üretkenliği artırdığı için daha iyi bir değer olduğunu düşünüyor” şeklinde konuşan Darren, “Aslında bir forklift, ancak Bölge 2 olarak nitelendirilen alanlarda tespit edilen gaz seviyesi forkliftin ve çalışanların kesinlikle çalışmaması gereken çok ciddi bir sorun olduğuna işaret ederse duracaktır.” diye ekledi.

system6000 sayesinde sürücüye, gaz veya buharda %10 LEL'de (havadaki propan)  tespit edilmesi halinde görsel/sesli alarm verilerek alandan uzaklaşması ve araştırma ve temizlik için alarm vermesine imkan sağlanmaktadır. Gaz veya buhar seviyeleri % 25 LEL'e yükselirse, forklift olası patlamaları önlemek için otomatik olarak kontrollü şekilde durdurulur.

“Patlamaya dayanıklı bir forklifte sahip olmanın maliyeti aslında system6000 gibi aktif bir dönüşümle önemli ölçüde düşüyor” diyen Darren şu şekilde devam etti: “Dönüştürme daha ucuz ve daha hızlı olup, forklift daha kısa sürede hizmete girmektedir. Büyük filolar için ciddi maliyet tasarrufu söz konusu olabilir. ”

System6000 aktif dönüşümü çoğu marka ve tipteki malzeme taşıma ekipmanına uygulanabilmekte olup, Bölge 1 dönüşümüyle karşılaştırıldığında, orijinal forkliftin özellik ve performansının daha fazlasını muhafaza etmektedir. Daha az ısmarlama parça ile bakım yapmak daha kolaydır.

"Daha kolay bakım ve Pyroban'ın servis ve desteği sayesinde dünya genelinde lojistik operasyonlarının faaliyet sürelerini maksimize etmelerine ve toplam faaliyet maliyetini azaltmaya yardımcı oluyor" şeklinde konuşan Darren şöyle devam etti: “ Birçok işletmeyi pasif bir sistemden aktif bir sisteme sorunsuz geçişi yönetmede desteklemekteyiz.”

Gaz algılama sisteminin uygun olmadığı Bölge 2 operasyonları için Pyroban elektrikli araçlara yönelik Ex-tec 3G ve dizel araçlara yönelik Euromech 3G pasif çözümleri sunmaktadır. Pyroban, Bölge 1 tehlikeli alanları için 2G dönüşümleri de gerçekleştirmektedir.

Uygulamanın aktif veya pasif sistem seçmesinden bağımsız olarak tüm Pyroban ürünleri EN1755 standardına riayet eden 2014/34/EU yönergesi ve ISO3691 ile diğer yerel güvenlik mevzuatlarına göre sertifikalandırılmıştır.

İnsanları, ekipmanları, iş yerlerini ve markaların itibarına korumaya yönelik çözümler geliştiren Pyroban, malzeme elleçleme ekipmanlarına yönelik patlamaya karşı korumalı çözümler konusunda 50 yıldan uzun süredir ön saflarda yer almaktadır.

Pyroban, gelecek LogiMAT etkinliğinde 9. Numaralı Salondaki B38 numaralı standında katılımcılara aktif gaz algılama sisteminin faydaları hakkında daha fazla bilgi edinme ve system6000'i çalışırken görme fırsatı sunacaktır. Fuarı 10 Mart Salı- 12 Mart Perşembe günleri arasında Stuttgart Ticari Fuar Merkezi, Almanya'da ziyaret edebilirsiniz.

Okunma 336 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…