All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazartesi, 10 Ağustos 2020 22:02

İmalat Sektöründe Hayat Var Özel

Yazan
Öğeyi Oyla
(0 oy)

Dünyada her sektörde olduğu gibi kendine özel alan açmış bazı markalar  var. İnsanlar bu markalardan kopmak istemiyor ya da alışkanlıklarından kolay vazgeçemiyor diyelim.

Genelde böyle olmasının sebebi, geçmişten gelen ve maalesef yanlış biçimde yerleşmiş olan “üretilemez” “yapılamaz” algısıdır.

Yerli markalara karşı bir direnç, bir duvar var. .Uluslararası firmalara, ürün kaliteleri konusunda haksızlık etmek istemem ama bu algıyı kırmamız, bu duvarı yıkmamız  lazım.

Her şeyi üretebilecek yeterliliğe sahibiz. ülkemizde üretim yapan birçok yerli firmanın dünya standartlarında hatta daha kaliteli üretim yaptıklarını biliyoruz.

 Dünyanın en küçük ve en fonksiyonlu işitme cihazını üreten bir Türk firmasının yöneticisi şöyle diyor “Dünya Sektör devleri ürünümüzü taklit etti, ama kendi halkımıza anlatmakta güçlük çekiyoruz,”

Türkiye iş ve endüstriyel makine sektöründen de  bu konuda bir çok örnek verebilirim.

Yerli imalatçı üretiyor ürünün üzerine ithal edecek firmanın isteği üzerine  ürüne  bir Avrupa markası vurulmasını istiyor. her ne hikmetse ürün ambalajlanarak Türkiye’ye ihraç ediliyor. Yani tereciye tere satmak gibi oluyor. Daha açıkçası kendi ürününü önce ihraç edip sonra tekrar ithal eden bizim gibi bir ülke varmıdır merak ediyorum.

Bir yedek parça imalatçısı ile konuşuyoruz… Eline aldığı demir parçasını bana göstererek “Ben bunu ünlü bir Alman forklift firmasına tanesini 9 TL gönderiyorum, bu parça Almanya’dan Türkiye’ye  70 dolara geri  geliyor” diyor ve ekliyor.

“Bu parçayı bana numune olarak gönderdiler, ben siparişin devamını sağlamak için gramajı daha yüksek yani daha sağlamını yaparak gönderdim. Memnun olacaklarını zannettim. Ürünüm bana geri geldi ve nedenini şöyle izah ettiler “Senin gönderdiğin bu parça hayatta kırılmaz sen bizim gönderdiğimiz  parçanın gramajında kalitesinde yap yeter. Bir parça belli bir zamanda kırılmalı ki  parça satalım.”

İsim isim yazmıyorum ama, Kısacası jantından tutun birçok yedek parça Türkiye’den yurt dışına gider ve yurt dışından daha fazla fiyatla Türkiye’ye ihraç edilir.

Devletimizin yerli üretimi desteklemek adına bazı yaptırımlar uygulaması ithal bazı makinalara ek vergi getirmesi yerli imalatçılarımıza bir umut oldu Sektörümüzde İş makinalarında  Hidromek’in bayraktarlığında Sanko, Forklift ve istif makinalarında  Ceylan Group, Sanica gibi firmalar üretime hız verirken bazı firmalarımız da imalat için hazırlıklarını sürdürüyorlar. İmalat aşamasına geldiklerinde bu firmalarımızdan da bahsedeceğiz.

Ülkemizin kalkınması için üretime daha fazla önem vermeliyiz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere sağlıcakla kalın.

Okunma 55 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 10 Ağustos 2020 22:03

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…