All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Pazar, 13 Aralık 2020 14:08

İtalyan Pegasolift Artık Türk Markası

Öğeyi Oyla
(0 oy)

2019 yılında SANICA markası ile elektrikli forklift imalatına giren Fatinoğlu Holding, İtalya'nın dünyaca ünlü İstif makinaları markası Pegasolift’i satın aldı. Holdingin Akhisar‘da ısıtma grubu tesislerinin yanında yaklaşık 60.000 metrekare üzerine inşa ettiği istifleme grubu fabrikasında yüksek oranda otomasyonlu tesisi devreye alarak deneme üretimine başladı.

Fatinoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi Uğur Fatinoğlu, Material Handling dergisinin sorularını cevapladı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Uğur Fatinoğlu, Fatinoğlu Holding Yönetim Kurulu Üyesi olarak aile şirketlerimizin 2. Kuşak temsilcisiyim. Grup olarak 5 farklı sektörde ana iş kollarımız bulunuyor, tüm şirketlerimizde farklı görevlerim var, ağırlıklı olarak yurt içi ve yurt dışı satış odaklı çalışmalar yapmaktayım.

Türkiye’nin önemli firmalarından biri olan Fatinoğlu Holding’i dergimizin okuyucularının da bilgi sahibi olması açısından bize anlatır mısınız?

Fatinoğlu Holding için 1987 yılında temelleri atılarak iş hayatında başlamış kurumsal bir aile şirketi denilebilir. Şu an hali hazırda Türkiye ‘ de 3 farklı şehirde 5 farklı lokasyonda üretimlerini gerçekleştiren, yaklaşık 1000 kişilik bir aileyiz. Yatırımlarımız sadece Türkiye'de de değil. Cezayir‘de boru fabrikamız, İngiltere, Macaristan, Kanada'da lojistik depolarımız ve satış ile satış sonrası hizmetler organizasyonlarımız bulunmaktadır.

Biz tamamen entegre üretim mantığıyla hareket eden mümkün olan tüm hammaddemizi kendimizin ürettiği, tüm üretim gruplarımızda yüksek adetlerle çalışan bir yapıyız. İklimlendirme sektöründe Panel radyatör, havlu radyatör ve kombi olmak üzere üretimlerimiz, tesisat malzemeleri sektöründe gömme rezervuar, alt yapı ve üst yapı plastik boru grupları , banyo sektöründe küvet, duş kabini üretimlerimiz bulunmaktadır. Ayrıyetten cam işleme grubumuz ile hem kendi duş kabinlerimizin camlarını üretirken aynı anda mobilya, beyaz eşya, aydınlatma gibi sektörlerin cam ihtiyaçlarını sağlıyoruz. Bunların dışında en yeni işimiz olan grup ise istifleme grubumuz. Tüm ürün gruplarımızda ana markamız olan Sanica ismiyle üretim yapıyoruz. Her sene açıklanan En büyük sanayi kuruluşları , En yüksek ihracat sıralamaları listelerinde yükselerek yer alıyoruz. Son birkaç senedir Plastik boru grubunda Türkiye ihracat birincisi ödülü alıyoruz.

2019 yılında Türkiye İstifleme sektörüne SANİCA markası ile elektrikli forklift üretimine başlayarak girdiniz bu faaliyetiniz şimdi ne aşamada anlatırmısınız?

İstifleme sektörüne 2019 yılı sonlarında adım attık. Yine entegre bir tesisle, Türkiye’nin yerlilik oranı bu kadar yüksek ( %76) ilk üretimini gerçekleştirdik. Bu sektöre ilk başlangıcımız elektrikli forklift oldu. Geçen bir yıllık zaman zarfında sektörün büyük oranda ithal ürünlerle tedariğinin sağlandığını, ciddi bir dış ticaret açığı verdiğini tespit ettik.

Milli bir görev olarak bunu benimseyerek sektöre daha yüksek çapta yatırım yapma kararı aldık. Bu karar neticesinde manuel transpaletin halen ülkemizde yapılmadığını tüm ihtiyacın Uzakdoğu kaynaklı üretimlerle karşılandığını gördük ve manuel transpalet üretimine karar verdik. Elektrikli forklift ve manuel transpalet üretimi olup, aynı işkolunda eksik hizmet verme şansımız olmadığından dolayı elektrikli transpalet, stacker ve order picker gibi elleçleme, istif grubu ürünleri de portföyümüze ekleme gereği duyduk. Bunun üzerine İtalya’da faaliyetlerine devam eden sektörce dünyada tanınan 30 yıllık bir kuruluş olan İtalyan markası Pegasolift ‘i satın alma işlemi gerçekleştirdik. Tüm fabrikayı Manisa Akhisar ‘da bulunan istifleme grubu tesislerimize taşıyarak üretime başladık.

Akhisar’daki tesisiniz hakkında bilgi verir misiniz?

Akhisar ‘da ısıtma grubu tesislerimizin yanında yaklaşık 60.000 metrekare üzerine inşa ettiğimiz istifleme grubu fabrikamızda yüksek oranda otomasyon kuruldu. İnsan insiyatifine mahal vermeyecek tüm adımlar atıldı, robotlarla üretim yapılıyor ve yüksek düzeyde ürün standardı sağlandı. 2020 yılı için yıllık 2000 adetlik elektrikli forklift üretimi planlıyoruz ve hedeflediğimiz bu rakama da uyacak gibi ilerliyoruz.

Manuel transpalet tarafına geldiğimizde ise Türkiye'nin yıllık ihtiyacının 3 katı kapasiteye sahip tamamen otomasyonlu tesisimizi devreye almak üzereyiz. Deneme üretimlerimiz başladı. Bu sektör dünyada tamamen Çin menşeli mallar kullanıyor, ilk hedefimiz Türkiye pazarının büyük çoğunluğunu almak ve yurtdışı pazarlarda da Çinli firmalarla rekabet ederek ülkemize ciddi oranda döviz girdisi sağlamak. Aynı fabrika içerisinde diğer iş kolumuz ise Pegasolift. Pegasolift fabrikasını da İtalya’dan Türkiye ‘ye taşıdık ve üretim başladı. Ancak fabrikada ciddi modernizasyon çalışmaları ve hızlı şekilde otomasyon teknolojilerine geçeceğiz. Yıllık 5000 adet olan üretim kapasitesini yakın zamanda 20.000 adede çıkarmayı planlıyoruz.

Türkiye İstifleme sektöründe memnuniyetle karşılanan İtalyan menşeili Pegasolift firmasının satın alınmasını gerçekleştirdiniz Pegasolift firması ve ürünleri hakkında bizi bilgilendirir misiniz?

Tabi bu konu bizim için bir gurur kaynağı. Sektör geçmişimiz bir sene olmasına rağmen İtalya’nın bilinen ve tüm dünyada satış,servis yapısı olan büyük bir şirketini satın almak, Türk Malı haline getirmek mutluluk verici. Pegasolift olarak elektrikli transpalet, stacker olarak tabir edilen istifleme makinaları ,order picker olarak bilinen yüksek raflardan ürün toplamaya yarayan makinalar gibi elleçleme, istifleme ve taşıma sektörünün tüm ihtiyaçlarını üreten bir şirket. Ürün grubunun tamamı akülü. Dünya genelinde pazarı olan, bayilikleri olan 30 yıllık bir şirket.

Pegasolift firmasının dünya genelinde birçok ülkede bayilikleri var. Siz firma olarak bu konuda nasıl bir yapılanma içerisindesiniz anlatır mısınız?

Pegasolift’in tüm dünyada bir yapılanması olması bizi çok heyecanlandıran ve satın alma kararımızı doğrudan etkileyen bir faktör. Baktığınız zaman Pegasolift’in bu tanınırlık seviyesi ve bayi yapısı 30 yılın emeği ve ürünü. Tüm bayi yapısı sektörümüzün önemli firmaları. Kurmuş olduğumuz diğer elektrikli forklift ve manuel transpalet fabrikalarımızın direk potansiyel bayi adayları. Çok kısa bir süre önce Pegasolift şirketinin bünyemize katılmasına rağmen ancak çalışan bir yapıyı satın almamız sebebiyle 2 ay gibi kısa sürede yaklaşık 20 ülkeye ihracat gerçekleştirdik. Mevcut olan tüm bayi yapısına Türkiye’de aynı kalitede üretimin devam edeceğini ve Türkiye şartlarıyla fiyatlama yapılacağını, diğer Batı Avrupalı ve Amerikalı rakiplere göre ciddi avantajlar yaratabildiğimizi gösterdik. Tüm bu yerlilik, otomasyon ve yüksek adette üretim avantajlarımızı kullanarak ciddi maliyet avantajları sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Tam manasıyla üretim aşamasına geçtiğinizde Türkiye ve Dünyada yüzde kaçlık bir Pazar payı elde etmeyi düşünüyorsunuz?

Bu sektördeki 3 ürün grubumuzu da hem Pegasolift markası ile hem de diğer tüm ürün gruplarımızda da kullandığımız markamız Sanica olarak farklı satış kanalları ile tüm dünyada satışa sunmayı planlıyoruz. Türkiye’ de hedefimiz elektrikli forkliftte %40 Pazar payı hedefliyoruz. İhracat hedeflerimiz için bir rakam telaffuz etmek doğru olmaz ancak üretimimizin yarısını ihraç etmeyi planlıyoruz. Manuel transpalette çok yüksek kapasiteli full otomasyonlu tesis kurduğumuzdan dolayı Çinli üreticilerle tüm Dünyada ciddi bir rekabete gireceğiz.500.000 adetlik üretim kapasitemizin tamamını hem Pegasolift, hem Sanica hem de OEM üretim yaparak pazarlara sunacağız. Pegasolift'in şu anda kendi pazarı var yıllık 5000 adetlik, bizim hedefimiz bu pazarı 20.000 adete çıkarmak.

Okunma 307 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…