All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Salı, 16 Şubat 2021 22:06

Depoda yeni yüksekliklere ulaşmak Özel

Öğeyi Oyla
(0 oy)

Depoların her zamankinden daha fazla ürün depolaması gerekiyor, ancak sınırlı alana sahip olan tesisler genişleyemiyor ve daha fazla yayılamıyor. Bu durumda tek çözüm yukarı çıkmak. Zaman içerisinde ve teknolojideki gelişmeler sayesinde ulaşılabilen yükseklikler gittikçe büyüyor. 15 yıl önce, en fazla 11,5 metre yükseğe erişilebilirken şimdi 13 metrede depolama yapmak mümkün. Geleceğin bize hangi gelişmeleri getireceğini kim bilebilir. Daha iyi alan optimizasyonu yaratmak için bu evrime yönelik net bir talep mevcut, ancak bunu güvenlik ile dengelemek çok önemli.

Jungheinrich UK Satış Operasyonları Direktörü Alexander Baal - Üstelik, depo operasyonları, daha az işgücü ile bile, her zamankinden daha hızlı ve daha yüksek kapasitede çalışma baskısı altında olduğundan, mevcut pandemi tarafından şekillendiriliyor. Otomasyon teknolojisindeki gelişmeler sadece işletmeleri zor zamanlardan geçirmekle kalmıyor, aynı zamanda geleceğin fırtınalarına karşı sağlam bir temel sağlıyor. Peki işletmelerin, kendi organizasyonlarındaki değeri ve alanı en verimli şekilde optimize etmelerine yardımcı olabilecek araçları ve teknolojileri saptamaları için neleri göz önünde bulundurması gerekir? Jungheinrich UK Satış Operasyonları Direktörü Alexander Baal bunu aşağıdaki şekilde açıklıyor.

Göz önünde bulundurulması gereken hususlar

Çatallı istifleme araçlarının ve depoların daha yükseğe çıkması için  yükseklikte dengeyi korumak adına zemin koşulları yeterince iyi bir standartta olması gibi göz önünde bulundurulması gereken bir dizi değişken vardır. Gereken kaldırma yüksekliği ne kadar yüksekse, denge ve güvenliği sağlamak için kaldırma ve uzanma işlevleri üzerinde kontrol ihtiyacı o kadar artar.

Tipik olarak, operatör çatalların mümkün olduğunca hızlı bir şekilde toplama hedefine ulaşmasını ister, ancak bir yük varken, salınım miktarını azaltmak için hareketin kontrol edilmesi gerekir. Yükün ağırlığını, kütlenin yüksekliğini tanıyan ve operatörün çalışması için ne zaman hızlı hareket edeceğini ve ne zaman yavaşlayacağını bilen sezgisel teknoloji, yalnızca güvenlik noktalarına değinmekle kalmaz, aynı zamanda hız, değer ve verimlilik de katar.

Direk imalatı sırasında, stabilite açısından direk bölümlerini oluşturmak için sıcak çelik haddelenir. Bununla birlikte, maksimum güvenliği sağlamak için sağlanabilecek ekstra adımlar bulunmaktadır. Örneğin Jungheinrich, MHE endüstrisi içinde Soğuk Haddeleme adı verilen ve bölümler soğuduktan sonra tamamlanan ek bir sürece öncülük etmiştir. Soğukken bölümleri tekrar haddeleyerek mukavemeti artırmakta ve böylece forklifte takıldığında esneme veya hareket yaratan toleransları azaltmaktadır. Bunun sonucunda daha az sallanma veya hareket meydana gelmekte ve yükseklikte daha fazla dengeye sağlanmasına katkıda bulunulmaktadır.

Göz önünde bulundurulması gereken bir diğer husus, her vardiyanın süresi ile koridorun ne kadar dar olduğu arasındaki orandır. Tipik olarak, işletmelerin depoları zaten kurulmuştur ve koridorlarının ne kadar geniş veya dar olduğu bilinmektedir. Bazı kuruluşların yaptığı yaygın bir hata, daha büyük bir pilin sorunlarını çözeceğini düşünmektir, ancak vardiyayı sürdürmek için daha büyük bir pil eklerken, kamyonun koridora sığması gerekmeyebilir. Kuruluşların 24 × 7 operasyonlarla her zamankinden daha uzun süre ve daha çok çalıştığı bir ortamda - özellikle de Covid'in yoğun olduğu zamanlarda - akü değiştirmelerinden, koridor genişliğinden veya pil ömründen ödün vermeden kamyonları daha uzun süre kullanabilmek önemlidir. Kuruluşlar her zamankinden daha zor ve daha hızlı performans gösterme baskısı altındadır, bu nedenle kullandıkları araçların bu artan baskıları destekleyebilmesi gerekmektedir.

Bu sorunla mücadele etmek için lityum iyon pil teknolojisinin getirilmesi, depo ve malzeme taşıma ekipmanı (MHE) endüstrisinin dönüştürülmesine yardımcı olmuştur. En son akü teknolojisini kullanan lityum iyonla çalışan çatallı istifleme araçları sayesinde, akü boyutu kapasiteye bağlı olarak değişmez ve bu şekilde dar koridorlarda hareket kısıtlaması olmaması sağlanır. Ayrıca, kullanıcılar uzun şarj sürelerine veya daha büyük bir bataryaya bel bağlamak yerine 'fırsat şarjı' yapabilirler.

Değişen ortamlar

Covid-19'in ortaya yeni zorluklar çıkardığı bir gerçek, ancak tamamen veya kısmen otomatikleştirilmiş süreçlerin ve işlemlerin faydalarını önemli ölçüde vurguladı. Yerel karantina kısıtlamalarının uygulanmasıyla, çalışanlar mümkünse evden çalışmaya teşvik edildi, gerektiğinde izolasyon ve katı sosyal mesafe önlemleri ile depo ortamı önemli ölçüde değişti. İşletmeler yüksek insan kaynakları seviyelerine bu kadar güvenemiyor ve ekonomideki gerileme de zaten artan otomasyon talebini hızlandırmış oldu

Bu evrim, özellikle ilaç ve lojistik gibi kilit endüstrilerin bazılarında yaygın olup, perakendecilerin stokları optimum seviyelerde tutmaya devam edebilmesi için gıda tedarik zincirleri gibi yönlerden sürekliliği garanti etmektedir. Bu durum, özellikle pandeminin ilk aşamalarında, panik satın almalarının belirli öğelerin eksikliğine yol açtığı, ancak otomasyonun verimlilik yarattığı ve süreçleri hızlandırdığı dönemde, bu zorlukların hızla üstesinden gelinmesi açısından özellikle zorluk yaratmıştı.

Tam otomasyonun mümkün olmadığı veya gerekli olmadığı endüstriler ve ortamlar için bile, süreçlerin temel yönleri hibrit bir yaklaşım için otomatikleştirilebilir ve bu şekilde her rol ve gereksinim için en optimum verimlilik düzeyleri sağlanmış olur. Ayrıca, karantina önlemleri hafifletildiğinde ve insan kaynakları otomatikleştirilmiş ortamlarda kullanılmaya başlandığında, insanlar daha fazla katma değerli rol üstlendikçe ve otomasyon depo ortamında tekrarlayan işlevleri üstlendikçe üretkenlik de artacaktır. Bu, birçok süreçte insan hatası unsurunu ortadan kaldıracak ve nihayetinde operasyonların çok daha yüksek verimlilikle devam edebileceği anlamına gelecek olup, yalın ve verimli lojistik süreçler ve tedarik zincirleriyle sonuçlanacaktır.

Örnek vermek gerekirse depo ortamlarına halihazırda popülerliği giderek artan kendi kendine giden forkliftler sağlayan inovasyonlar sayesinde geleceğin iplerini de otomasyona bağlıdır. Halihazırda 'geleneksel' bir forklift kullanan işletmeler için, otomasyona uyum nispeten basittir. Teknoloji, mevcut uygulamalara entegre edilebildiğinden mevcut kurulumu söküp değiştirmeye yönelik bir ihtiyaç yoktur ve bu durum, kullanıcılardan yüksek düzeyde kabul görmesi anlamına gelmektedir. Teknoloji geliştikçe, göreceli fiyat noktası da düşmüş olup, bu durum hızlı bir yatırım getirisi elde edilebileceği anlamına gelmektedir. Lityum iyon pillerle de, pilin şarj olması için uzun süre beklemek yerine, operasyonların kısa, programlı molalar sırasında fırsat şarjı özelliğinden yararlanmasını sağlayarak tam faydalar elde edilebilir. Bu durum, operatörlerin Covid sırasında ve sonrasında modern endüstri için önemli bir bileşen olan 24 saat operasyonları konuşlandırmasına olanak tanımaktadır.

Sonuç

Güvenliği en üst düzeye çıkarmak ve erişim yüksekliğini arttırmaya yönelik yenilikler ve depoların operasyonları, değeri ortaya çıkarma ve alan optimizasyonunda kritik öneme sahiptir. Yukarıya doğru güvenli bir şekilde genişleyerek, depo yöneticileri mevcut depolama alanlarından daha iyi bir getiri elde edebilir ve işletmelerin mümkün olduğunca çok marjinal kazanç elde etmesine yardımcı olmak için verimlilik en üst düzeye çıkarılabilir. Otomasyon büyümeye ve şirketlere rekabet avantajı sağlamaya devam ediyor ve tüm bu faktörlerin bir araya gelmesi, işi böyle bir düzeyde etkileyen benzeri görülmemiş başka bir olay ortaya çıktığında, işletmelerin gelecek için riski ortadan kaldırmak için halihazırda en verimli ve en güvenli teknolojiye sahip olacağı anlamına gelmektedir.

 

Okunma 26 defa Son Düzenlenme Pazartesi, 22 Şubat 2021 09:26

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…