All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Salı, 16 Şubat 2021 22:10

Emisyon Dışında Her Şey

Öğeyi Oyla
(0 oy)

STILL GmbH E-forklift Ürün Müdürü Gerald Strugg düzenlediği basın toplantısında elektrikli forklift alanında zorlu bir çözüm sunan, hem iç hem de dış mekanlarda verimli şekilde çalışabilen bir forklift olarak göz alıcı çok yönlü STILL RX 60 elektrikli forkliftin en son modeline atıfta bulundu ve "Egzoz gazları dışında her şeyi sunuyor," diye takıldı. Sözlerine şöyle devam etti.

“3,5 ila 5 ton kapasiteli model, RX 60 serisinin çeviklik, manevra kabiliyeti ve yüksek sürüş konforundaki başarılarını temel almayı amaçlamaktadır. kompakt 80 Volt elektrikli forklift, olağanüstü kullanım performansı ve yüksek kullanılabilirlik sunmaktadır. performans, maliyet, çevresel uyumluluk veya kullanım verimliliği açısından forklift filosu tasarlama söz konusu olduğunda daha fazla şirkete yeni bir perspektif sunmaktadır.

Bu yıl, 1920 yılında Hans Still tarafından kurulan Hamburg merkezli şirket için özel bir yıl ve elektrik enerjisine geçişinin büyük kısmını bu yıl gerçekleştiriyor. Kaynakları optimal ve verimli bir şekilde kullanmak şirketin DNA'sında mevcuttur.  Şirket 100 yıl önce kurulduğundan beri, her şey elektrik enerjisi ve mobilitenin yenilikçi kombinasyonunun yanı sıra mevcut pazar gereksinimlerine açık bir bakışla ilerleme için öncü bir ruh ve tutku  etrafında dönüyor.

 Savaş sonrası dönemde ekonominin artan hareketliliğine karşın yakıt eksikliği yaşanmasıyla önce 1946 yılında elektrikli araba EK 2000 ve sadece birkaç yıl sonra ilk STILL elektrikli forklift olan EGS 1000 ile büyük başarı geldi. Daha sonra piyasaya sürülen çok sayıdaki başarılı forklift serisinde de, ürün geliştirmenin merkezinde hala  yüksek enerji verimlilik ve dahili lojistikte sıfır emisyon uygulama olasılığı ile birlikte güçlü performans ve ergonomiden temelinde müşteri ve endüstri ihtiyaçlarına net bir şekilde odaklanma bulunmaktadır. Güç kaynağını RX 60-35 / 50'nin kalbi yapan mantık budur”.

Her uygulama için güç

Müşteriler için standart olarak 500 mm veya talep üzerine 600 mm yük merkezine sahip yedi farklı araç seçeneği mevcuttur. Tüm ağırlık sınıflarında, daha fazla taşıma kapasitesi, daha fazla güç ve hızlanma ile zorlu uygulama profillerinde mükemmelleşmiş yüksek performanslı bir varyant mevcuttur.

STILL GmbH'deki STK / Yönetim Kurulu Üyesi Thomas A Fischer  forkliftin bir çok  sektöre pazarlanacağını söyledi ve şu açıklamayı yaptı: "Otomotiv, kimya, içecek, perakende gibi ağır yüklerin kaldırılması gereken her yerde geniş bir ürün yelpazesine sahibiz."

Önemli bir özellik olarak, hem kurşun asit piller hem de lityum iyon teknolojisi mevcuttur ve STILL, bunların etkinliklerine dair sağlam kanıtlara sahip olduğunu söylüyor. 2019 yılının başımda bağımsız bir testin sonuçlarıyla, yeni serinin daha küçük versiyonu olan  ve muadil dizel forkliftlerle yarışacak düzeyde taşıma performansı ve tırmanma kabiliyeti sunan RX 60-25'in (2.5 ton kapasiteli)  doğrudan elektrikli forklift yarışmasında en iyi dereceyi aldığını ortaya koymuştur.

 STILL mühendisleri şimdi bu başarılı tahrik konseptini 5 tonluk modele aktardı. Bu, ön aksta aktif soğutmaya sahip iki adet güçlü, kapsüllü üç fazlı tahrik motorları ile mümkün olmaktadır.

 Yüksek performanslı versiyonda, iki adet 11 kW motor daha da fazla güç sağlamaktadır. Bir önceki modele göre tahrik motoru çıkışını yüzde 46 artırmaktadırlar. Her iki motor da tam dönüş açısında eşit olarak tahriklendiğinden, forklift özel bir manevra kabiliyetine sahiptir. Talep üzerine sunulan aktif soğutma, maksimum işleme performansında bile yüksek termal stabilite sağlamaktadır. Sağlam ve bakım gerektirmeyen fanlar, güç elektroniğinin kapsüllü bileşenlerinin yanı sıra kaldırma ve tahrik motorlarını, tamamen filtresiz olarak sıcaklık kontrolü ile soğutmaktadır.

STILL, düşük tüketimi ve 930 Ah (59,5 kWh) veya RX 60-50'nin Li-Ion versiyonunda 118,4 kWh'ye varan akü kapasitesi sayesinde, güç paketinin ara şarj yapmadan arka arkaya iki vardiyayla kolayca başa çıkabileceğini söylemektedir. Artık rüştümü ispatlamış yanal pil kapağı, akü değişimi açısından kelimenin tam anlamıyla yeni perspektiflerin önünü açmaktadır.

RX 60-35 / 50'nin 4 mm kalınlığındaki çelik kapağı artık arkaya doğru kolayca 180 derece açılabilmekte ve pil, elektrikli bir transpalet kullanılarak tek bir kişi tarafından değiştirilebilmekte, böylece yer, zaman, enerji ve kaynak tasarruffu sağlanmaktadır. İsteğe bağlı olarak, entegre bir yerleşik şarj cihazı, çalışma sırasında hızlı ve kolay ara şarj için daha da fazla esneklik sağlamaktadır.

Thomas Fischer, müşterilere seçenek sunmanın önemli olduğunu söylüyor ve şunları vurguluyor: “İyi bir portföyümüz var ve hem kurşun asit hem de lityum seçenekleri sunuyoruz. Yine de, li-iyona doğru net bir müşteri eğilimi görüyoruz.” Elektrikli forkliftlerin pazar payının “5-10 yıl içinde % 50'nin üzerinde” olacağını tahmin ediyor. Peki Hidrojen bazlı yakıt hücresi teknolojisi için benzer bir başarı eğrisi görüyor mu? “Yakıt hücresi o kadar ekonomik değil ve özellikle sübvanse edilmediği takdirde öyle olmaya da devam edecek. Brüksel sübvansiyonları olmadan tam anlamıyla gelişmek imkansız olabileceğinden, ihtiyaç duyulan bazı büyük siyasi tartışmalar var ”şeklinde soruyu cevaplıyor.

Hız ve ergonomi

Hız ve dayanıklılık da önemi özelliklerdir. RX 60, 20 km/s hıza çıkabilirken, hızlı başlatma modu ve sürücünün kabinden çıkması halinde devreye giren otomatik yaylı park freni ile zaman tasarrufu (ve güvenlik) sağlamaktadır. Ayrıca, sezgisel araç bilgisayarı, tüm ilgili performans işlevlerinin ve araç bilgilerinin net ve rahat bir şekilde gözden geçirilmesini sağlamaktadır. STILL tasarımcıları, çalışan bağlılığını sürdürmede hem ergonominin hem de eğlencenin rolünü kabul etmişlerdir. RX 60, alçak ön gövdesi ve kolay erişimli kontrol ve ekran yerleşimi ile dikkat çekiyor. Optimum görünürlük için tasarlanan direk profilleri, taşınan malların etrafında ve direğin ötesinde ekstra geniş bir görüş alanı yaratmaktadır.

Sürücü kabini, önceki modele göre 16 mm daha fazla tavan boşluğuna sahip olmasının yanında, özellikle ferah ayak boşluğu ile de dikkat çekmektedir. Sürücü açısından yorulmaya neden olmayacak bir bacak pozisyonu için, önceki model göre yaklaşık bir el genişliği kadar daha fazla geniş olup, ayrıca büyük numaralı ayaklar için bile yeterli hareket özgürlüğü sunmaktadır. Araca binerken ve araçtan inerken daha fazla güvenlik ve konfor için genişletilmiş basamakta ek bir kaymaz kenar mevcuttur. Ergonomik şekilli pil kapağı aynı zamanda rahatlık da sağlamakta olup, koltuk en arka konumdayken bile baldırlarla temas etmemektedir. Pedal konumu, bacaklar üzerindeki gerilimi azaltmakta ve gaz ile fren pedalları arasında engelsiz bir harekete izin vermektedir.

Ticari açıdan daha geniş bir pencereden bakıldığında Yönetim Kurulu Başkanı Henry Puhl, şirketin 2020'nin beklenmedik zorluklarıyla iyi şekilde başa çıktığını öne sürüyor ve şu şekilde konuşuyor: "Güvenli bir çalışma ortamı yarattık, tamamen işlevsel kaldık ve yaptığımız işte güvende hissetmek için müşterilerimizle birlikte çalışıyoruz." Gerçekten de, pandeminin çok korkulan ikinci dalgası ortaya çıktıkça, Avrupa'da ender bir meta olan iyimserlik notuna dikkat çekiyor. “Biraz güven uyandırmak istiyorum” diyor. "Artık COVID hakkında çok daha fazla şey biliyoruz, bununla nasıl başa çıkacağımız hakkında çok daha fazla şey biliyoruz ve bunun üstesinden gelmek için hepimiz birlikte çalışmalıyız. "

COVID'in nedeniyle siparişlerde çift haneli bir düşüş olduğunu kabul ediyor, ancak STILL'in, hızla büyüyen e-ticaret işlemlerinin yönlendirdiği intralojistik liderliğindeki müşteri sektörlerinde pandeminin 'kazananlarının' sağladığı faydalardan yararlanacağını söylüyor. STILL'in mesajı, doğru forklifti seçmenin günümüzde marka ve tonajdan çok daha fazlası olduğudur. Dahili lojistik sistemleri önemlidir ve doğru enerji seçimi hayati bir rol oynamaktadır. Bu, uygulama profiline ve örn. toplam işletme maliyetleri, sürdürülebilirlik, dijitalleştirme veya hizmet gibi bireysel bakış açısına bağlı olarak değişebilir.

Okunma 49 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…