150x260 Reklam alanı
150x260 Reklam alanı
150x260 Reklam alanı
640x110 Reklam alanı

Eskisehir Jant


 

Türkiye’nin ilk jant fabrikası olan ESKİŞEHİR JANT  SANAYİ Yönetim Kurulu Başkanı

SİNAN MUSUBEYLİ “ iş makinası ve forklift  jantları üretiminde saygın bir yer edindiğimizi söyleyebilirim.”

 

 1950 yıllarında Sayın Ahmet Musubeyli tarafından kurulan ve Türkiye’nin ilk jant fabrikası olan Eskişehir Jant Sanayi Eskişehir’de  bazı girişimcilerin römork imalatına başlaması yurt dışından da jant ithalatında sıkıntılar baş göstermesi sonucunda jant üretimine başladı daha sonra otomotiv,traktör,kamyon ve treyler jantları üretimine başlayan firma  1990’lı yıllarda  Balkancar forkliftlerine jant üreterek forklift jantı üretimine de başlamış oldu yurt dışına da jant ithalatını yapabilecek kaliteye ulaşan firmanın kurucu Ahmet Musubeyli’nin vefat etmesi ile firmanın yönetimini üstlenen Sinan Musubeyli ile Eskişehir Jant  Sanayinin  (EJS) faaliyetleri  hakkında bilgi aldık.  

 

S.GÜLER : EJS Eskişehir Jant ve Makina Sanayi Ticaret AŞ, üretime ne zaman nasıl başladı? Ne tür jantlar üretiyor.

 

S.MUSUBEYLİ : Firmamız fabrikasyon üretim anlamında Türkiye’nin ilk jant fabrikasıdır. 1950’li yıllarda faaliyete başlamış olup, babam rahmetli Ahmet MUSUBEYLi tarafından kurulmuştur.

O yıllarda Eskişehir’de girişimci ruha sahip 4-5 kişinin, römork üretimi için ortak hareket etme kararı almalarıyla bizim de jant üretim hikayemiz başlamıştır. Eskişehir’de yerli römork üretimler görülmeye başlanınca, yurt dışından jant temininde de sıkıntılar baş gösterince, talep EJS Eskişehir Jant’ın üretimleriyle karşılanmaya başlamıştır.

Ahmet Bey’in girişimci ruhu ve teknik bilgisi, firmamızın giderek ürün yelpazesini genişletmesine neden olmuştur .  Makina ithalatının çok kısıtlı ve masraflı olduğu o dönemlerde, kendisi bizzat çeşitli yurt dışı makina fuarlarında tezgahları tetkik edip daha sonra burada benzer tezgahları üretip jant üretiminde kullanmıştır. Bu yetenek bize zamanla otomobil, traktör, kamyon ve treyler jantları üretmemize de olanak tanımıştır.

S.GÜLER : İstif Makinaları için de ürünleriniz var mı?

S.MUSUBEYLİ : 1990’lı yıllardan başlayarak Balkancar forkliftlerine jant üreterek forklift jantı üretimine de başlamış olduk. Şu anda Belçika TVH firmasına direk parça sağlayabilecek bir kaliteye ulaştık. Hem halkalı tip dediğimiz hem de iki parçalı tip olarak adlandırdığımız forklift jantlarından 8” ile 15” arasında bir çok modelimiz bulunmakta.

Kendi kalıplarımızı imal edebildiğimiz ve yeni ürünleri devreye almakta hevesli olduğumuz için, özellikle özel projeler için müşterilerimizin kapımızı çalmalarını istiyoruz.  Bu anlamda makul her türlü projeye açık olduğumuzu ifade etmek isterim.

S.GÜLER : Firmanızın ve pazar yapınızın mevcut durumu nedir?

S.MUSUBEYLİ : Eskişehir, 1. Hava İkmal ve Bakım Merkezi, 1. Hava Üs Komutanlığı, Sivil Havacılık Meslek Yüksek okulu vb. aktörler sayesinde bir havacılık kenti olarak anılmakta. Biz de 1999 yılından itibaren uçak motor parçaları üretiminde yan sanayi olarak hem yerli hem de Avrupalı müşterilerimize hizmet vermekteyiz.  50 yılı aşkın metal üretim deneyimimizi bu alanda da kullanarak katma değeri daha yüksek bir sektöre geçiş yapmak arzusu bizi bugünlere kadar getirdi.

Bunun yanında jant imalatını da bir kenara bırakmış değiliz. Özellikle iş makinası jantları üretiminde saygın bir yer edindiğimizi söyleyebilirim. Yerli üretim iş makinalarına OEM anlamında jant sağlamaktan gurur duyuyoruz. İş makinası jantı yanında forklift jantı, zirai treyler jantları ve özel üretim jantları sürekli olarak üretmekteyiz. Son yıllarda askeri zırhlı taktik araçlara uygun dizaynlar geliştirdik ve bu anlamda da talebe cevap vermeye çalışıyoruz.

Son olarak söylemek özetlemem gerekirse, özellikle özel projeler ve modifiye jantlar konusunda uzmanız. Müşterilerimizin AR-GE departmanı gibi çalışmayı seven bir firmayız. Tabii ki projelerin kazan-kazan ilkesine bağlı olarak hem müşterilerimize hem de bize kazanç kapısı açabileceği projeler olması gerekiyor.  Bu anlamda jant alanında müşterilerimizi yönlendirmeye ve fikirler vermeye açığız. Sizlere de Türkiye’de istif makinalarını sektörünün gelişmesi adına verdiğiniz destek için teşekkürü bir borç bildiğimizi ifade etmek isterim.


Yorum Ekle Tüm Yorumları Oku Arkadaşına GönderDiğer Yazılar

Hasel
UTİKAD
Metin Atalay
MSE-FORKS
DPM
HMF Makina
Avrupa Kentsel Dönüşüm
İMDER ve İSDER
İnci Akü
İMDER DEN FM GRU KULE VİNÇ FABRİKASINA ZİYARET
 1  2  3  4  5  6      Sonraki >>

Copyright İSTİF MATERİAL HANDLİNG - 2014 | Webmail | admin
forkliftdunyasi@gmail.com
0 544 795 01 01

Hit : 9511514 | Dün : 6009 | Bugün : 151

Livanet & SNR Dizayn