150x260 Reklam alanı
150x260 Reklam alanı
150x260 Reklam alanı
640x110 Reklam alanı

Tunçmatik A.Ş.


 

Tunçmatik A.Ş. Endüstriyel Akü Departmanı Müdürü

BARBAROS KILIÇ “Tunçmatik,Türkiye pazarının “enerji çözümleri markasıdır”

Başta kesintisiz güç kaynakları ve akü sistemleri olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesi, İstanbul genel müdürlük binasında 50’nin üzerinde çalışanı ve Anadolu’nun 81 iline yayılmış bölge müdürlükleri, bayi ve servisleri dahil, yaklaşık 500 kişilik profesyonel ekibi ve yüksek müşteri memnuniyeti prensibi ile sektörüne farklı konularda enerji çözümleri sunan Tunçmatik,aynı zamanda bir çok dünya devinin Türkiye pazarında iş ortağı.

Geçtiğimiz yıl 100 yıldan fazla sürelik, yaratıcı teknoloji geliştirmedeki deneyimi, 23 akü üretim tesisi ve bir akü şarjör işletmesi ile 80 den fazla ülkedeki varlığı ve endüstriyel akü sektöründe milyarlarca dolarlık cirosu ile önde gelen dev bir Amerikan firması olan EXIDE Technologies’in Türkiye distribütörlüğünü üstlenen Tunçmatik A.Ş.’nin Traksyoner Akü Departmanı Müdürü Barbaros Kılıç ile Tunçmatik A.Ş.’nin faaliyetleri hakkında bir görüşme yaptık.Kılıç,Tunçmatik ve Exide firmaları hakkında bilgi verirken traksyoner akülerin Türkiye pazarındaki durumu ve bu ürünlerin kullanım şartları ile ilgili geniş açıklamalarda bulundu.

S.GÜLER : Barbaros Kılıç kimdir tanıyabilir miyiz?

B.KILIÇ : Kendimi sizlere kısaca arz etmem gerekirse;

Öncelikle, İstanbul Üniversitesi, Metalurji ve Malzeme Mühendisliği mezunu, 29 yaşında ve evli olduğumu belirterek başlayabilirim. Profeyonel iş hayatıma Enerji sektöründe, Satış Mühendisi olarak başladım ve bu ilk iş tecrübemde, firmanın üretim grubunda yer alan redresörler ile ilgili pazar araştırması ve çalışması yaparken, Forklift sektörü ile tanıştım. Bu alandaki çalışmalarım sayesinde, aynı zamanda firmanın ar-ge departmanında da önemli görevler almaya başladım. Redresörlerin forklift sektörüne uygun hale getirilmesi ve pazarlanması noktasındaki başarılı çalışmalarım, beni daha sonra Satış Yöneticiliğine kadar yükseleceğim STFA Makina Kiralama Tic. A.Ş. deki Satış sorumluluğu görevime taşıdı. Buradaki iş hayatım süresince, Forklift sektörünü daha yakından tanıma fırsatı bulurken, sektörün müşteri grubu içerisinde yer alan ve Türkiye’nin önde gelen büyük kuruluşları ile tanışma ve çalışma şanslarını yakaladım. STFA Makinada ki çalışma hayatım içerisinde, kısa dönem olarak askerliğimi de tamamlayarak, görevime kaldığım yerden devam ettim. Buradaki kariyerim içerisinde, yapmış olduğum başarılı çalışmaların karşılığını, Yönetici kademesine kadar yükselerek almış bulundum. STFA Makinada yaşadığım çok güzel günlerden sonra, Tunçmatik ten gelen değerli teklif üzerine, kariyerimi yine forklift sektörü ile yakından ilişkili traksyoner akü alanında geliştirmeye karar verdim. Bugün geldiğim noktada, Tunçmatik Elektrik Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş.’ de Endüstriyel Akü Departmanın Müdürü olarak görevimi ve kariyerimi devam ettirmekteyim.

S.GÜLER : Tunçmatik Hakkında bilgi verebilir misiniz?

B.KILIÇ : En genel ifade ile sizlere özetlemem gerekirse;

1969 yılında kurulan Tunçmatik, kurulduğu günden beri, Türkiye’ye enerji çözümleri sunmakta olan ve ana konusu “güç elektroniği” olan bir firmadır. Tunçmatik, başta kesintisiz güç kaynakları ve akü sistemleri olmak üzere çok geniş bir ürün yelpazesi, İstanbul genel müdürlük binasında 50’nin üzerinde çalışanı ve Anadolu’nun 81 iline yayılmış bölge müdürlükleri, bayi ve servisleri dahil, yaklaşık 500 kişilik profesyonel ekibi ve yüksek müşteri memnuniyeti prensibi ile sektörüne farklı konularda enerji çözümleri sunmaktadır.

Türkiye pazarının “enerji çözümleri markası” Tunçmatik aynı zamanda bir çok dünya devinin Türkiye pazarındaki iş ortağıdır. Kesintisiz Güç Kaynakları konusunda EATON, Endüstriyel aküler konusunda EXIDE, Derin deşarj aküleri konusunda US BATTERY ve solar paneller konusunda KYOCERA bunlardan bazılarıdır.

Tunçmatik, geldiğimiz noktada, dünya pazarında söz sahibi olan birçok kuruluşun, Türkiye, Ortadoğu ve Rusya pazarında dağıtıcılığını ve temsilciliğini üstlenmektedir diyebiliriz.

S.GÜLER : Exide Akü firması hakkında bilgi verebilir misiniz?

B.KILIÇ : Keza aynı şekilde, genel olarak ifade etmem gerekirse;

Exide Technologies, 100 yıldan fazla sürelik, yaratıcı teknoloji geliştirmedeki deneyimi, 23 akü üretim tesisi (Avustralya, Fransa, Almanya, İtalya, Yeni Zelanda, Portekiz, İspanya, Polonya ve ABD), bir akü şarjör işletmesi, 80 den fazla ülkedeki varlığı ve endüstriyel akü sektöründe milyarlarca dolarlık cirosu ile önde gelen dev bir Amerikan firmasıdır. Bu büyük organizasyon içerisinde, Türkiye ye getirmekte olduğumuz traksyoner akülerin üretimi, herkesçe takdir gören ve kabul edilen üstün Alman disiplini, kalitesi ve teknolojisi ile Exide ‘in Almanya da ki fabrikasında gerçekleştirilmektedir. Haberleşme sistem çözümleri, tren uygulamaları, madencilik, solar enerji, kesintisiz güç kaynakları, elektrik üretim/dağıtım sistemleri, forklift ve elektrikli taşıtlar için Exide, bütün ürünlerini, güvenli, sorunsuz ve daha iyi bir çevre perspektifinde geliştirdiği “Toplam Akü Yönetim (kurşun asitli akülerin üretimi, dağıtımı ve yinelenmesi için geliştirilmiş bir yaklaşım) Programı” sayesinde, geniş bir yelpazede üretmekte ve dünyaya sunmaktadır.

Farklı bir deyişle, Exide Technologies hakkında, yüksek enerji ve derin döngü gerektiren malzeme taşıyıcıları, yol araçları, çekiciler ve diğer araçlar için, üstünlüğü ispatlanmış ve evrensel olarak tanınmış depolanabilen enerji çözümleri üreticisi ifadesini kullanabiliriz.

S.GÜLER : Exıde akü firmasının geçen yıl, Tunçmatik firması olarak distribütörlüğünü aldıktan bu güne ne gibi gelişmeler oldu anlatır mısınız. Nasıl bir yapılanma içerisindesiniz? Traksyoner akü pazarının yüzde kaçını portföy’ ünüze eklediniz?

B.KILIÇ : Öncelikle, Exide Technologies ve Tunçmatik birlikteliğinin 1. Yaşını doldurmuş olmaktan, Tunçmatik ailesi olarak büyük onur ve mutluluk duymakta olduğumuzu belirtmek isterim.

Kısa olarak nitelendirebileceğimiz bu sürece baktığımızda, Exide Technologies’ in dünyadaki lider akü üreticiliğinin, Tunçmatik’ in enerji sektöründeki büyük tecrübesi ve kurumsal yapısı ile birleşmiş olması, Türkiye endüstriyel akü pazarının önemli alıcıları tarafından bu kısa süreçte fark edilmiş ve Exide akülerini, pazardaki kalite odaklı müşterilerimiz tarafından en çok tercih edilen aküler haline getirmiştir.

Tunçmatik olarak bugüne kadar müşterilerimize hizmet verirken, kendimize en ucuz olmayı değil, en iyi değeri sunmayı hedef edindik. Müşterilerimize yapmış olduğumuz tüm ziyaretlerde ve vermiş olduğumuz eğitimlerde, maliyet hesaplamalarını yaparken ilk alım maliyetlerini değil, ilk alım bedellerini kullanım sürelerine oranladıklarında ortaya çıkacak maliyetlerini baz almaları gerektiğini, yani basit bir anlatım ile ifade etmek gerekirse, 100 liraya almış oldukları bir aküyü 50 defa kullanıp, 1 kullanım için 2 lira öderlerken, 90 liraya almış olduklarını bir aküyü 30 defa kullanıp, 1 kullanım için 3 lira ödemiş olacaklarını, bu nedenle tercih etmeleri gereken akünün, ilk alım maliyeti yüksek, ancak kullanım süresine oranladığımızda işletme maliyeti düşük olan akü olacağını, kendilerine anlatmaya çalıştık. Aslında hepimizin bildiği gibi şunu da belirtmek gerekirse, hiçbir zaman en iyi kaliteyi en ucuza temin edebilmek mümkün olamamaktadır.

Müşteri ziyaretleri ve vermiş olduğumuz eğitimlerden bahsetmişken, Tunçmatik ailesi olarak eğitime vermiş olduğumuz önemden de bahsetmemiz gerekmektedir. Satın alınan akünün, kullanım (şarj, deşarj, bakım vb.) ve depolama şartlarının akünün ömrüne direk etki eden faktörler olması sebepleri ile müşterilerimize bir seferlik olmayan, süreklilik arz eden eğitimler vermeyi prensip edinmiş bulunuyoruz. Bunu yaparken de Tunçmatik bünyesi içerisinde yer alan Yar. Doç. Dr. Vehbi Bölat Beylerin yönetimindeki eğitim akademimizden ve Exide Technologies’ in sınırsız eğitim desteğinden faydalanıyoruz. Bu eğitimleri, müşterilerimizin yanı sıra tüm Türkiye de ki bayi ağlarımıza da yayarak, bilinçli tedarikçi, bilinçli müşteri prensibi ile hareket ediyoruz. İlk 1 yıllık süreç içerisinde eğitim çalışmalarımızı müşteriler bazında, merkezimizde yapmış bulunmaktayız. Ancak bundan sonraki süreçte özellikle forklift ve depo içi ekipman sektöründe yer alan müşterilerimizin, talep gelsin gelmesin tüm satış ve servis departmanlarına yapacağımız planlamalar çerçevesinde düzenli eğitim seminerleri gerçekleştireceğiz. Özellikle gelecek 5 yıl içerisinde forklift pazarındaki tüplü ve dizel forkliftlerin, değişen iş ve işçi güvenliği talimatları ve akülü forkliftlerin kıyaslanamaz yakıt tasarrufları nedenleri ile akülü forkliftler ile yer değiştirecek olması, forklift firmalarının akü seçimi konusuna bilinçli olarak hazır olması gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Servis departmanlarının yanı sıra, satış ekiplerine vereceğimiz eğitimler son kullanıcıların doğru ve yeterli bilgilendirilmesine, bu sayede ekipman seçimlerinin doğru yapılmasına fayda sağlayacaktır. Bu konuda Tunçmatik olarak, yeni dönemde, sadece forklift firmalarının eğitilmesini yeterli görmeden, son kullanıcılara yoğun tanıtım çalışmalarımızın olacağını da ayrıca belirtmemizde fayda olacaktır. Unutulmamalıdır ki, doğru ekipman seçimi maliyetlerin düşmesine yardımcı olurken, milli servetimizin heba olmasına da engel olmuş olacaktır.

S.GÜLER : Türkiye’de Traksiyoner akü pazarı hakkında görüşleriniz, düşünceleriniz nedir?

B.KILIÇ : Türkiye deki traksyoner akü pazarına baktığımızda, bilinçli ve bilinçsiz iki farklı müşteri profili gördüğümüzü söyleyebiliriz. Keza bu bilinçli ve bilinçsiz müşteri profillerini yaratanlarında biz akü tedarikçileri ve üreticileri olduğunu söylememiz yanlış olmayacaktır.

Sektörümüzde, üretim yapan veya sadece distribütör konumunda olan akü firmalarından, bizim gibi eğitime önem veren, müşteriyi bilinçlendirmeyi ve bilgilendirmeyi prensip edinmiş firmalar, hangi aküyü seçmesi gerektiğini bilen, aküsünü nasıl uzun ömürlü kullanacağını bilen, keza kullanım süresi sonunda aküsünü nasıl geri dönüşüme çevirip gelir elde edebileceğini bilen müşteri profilini yaratırken, amacı sadece ve sadece akü satmak olan firmalarda, tam tersi şekilde, sadece fiyat odaklı olan, aküsünü kısa sürelerde heba edebilen, hurda aküsünden geri dönüşümde gelir elde edebileceğini bilmeyen müşteri profilini yaratmaktadır.

Tunçmatik olarak, özellikle, rakipler içerisinde yer alan ve amacı sadece akü satmak olan bu firmaların sektörde yarattığı olumsuz sonuçları ortadan kaldırabilmek adına, yüklenmiş olduğumuz misyon gereği eğitime daha fazla önem vermekte olduğumuzda söylemek doğru olacaktır kanısındayız.

S.GÜLER : Traksiyoner akü kullanıcısı neden Exıde aküyü seçmelidir? Exıde akü kullanıcılarına ne gibi avantajlar sağlayabilir?

B.KILIÇ : Çok uzatmadan maddeler halinde sıralamak gerekirse Exide marka aküleri tercih eden müşterimiz;

Akülerinin, son teknolojilere sahip, Avrupa standartlarındaki tesislerde üretilmiş olduğunu bilerek

Akülerine Türkiye de hiçbir ekstra müdahale yapılmadığını, el değmeden fabrika standartlarında kendilerine teslim edildiğini bilerek

Akü kazanlarının, korozyona karşı kesin garantili, termoplastik boya özellikli olduğunu bilerek

Aküye ait hücrelerin başka yerde, kazanların başka yerde üretilmemiş olduğunu bilerek, Türkiye deki merdiven altı kazan imalatları ile, kaliteli akü hücresi-kalitesiz akü kazanı birleşimi bir aküye asla sahip olmayacaklarını bilerek

Akülerinin imalat ve üretim hatalarına karşı 3 yıl garanti kapsamında olduklarını bilerek

Servis ihtiyaçları söz konusu olduğunda, 81 ildeki yaygın Tunçmatik bayi ve servis ağı üzerinden Profesyonel Servis hizmeti alabileceklerini bilerek

Akülerini mal ettikleri fiyatın, tam karşılığını alabileceklerini bilerek

Akü ihtiyaçları olduğunda, ihtiyaç alanlarına ve uygulamalarına göre farklı özelliklerde alternatif modellerde Exide akü temin edebileceklerini bilerek

Tercih etmekte ve etmeye de devam etmektedirler.

Son bahsetmiş olduğum özelliği biraz açmamız gerekirse, Exide’ ın hangi ihtiyaç çeşitlerine göre hangi tiplerde ürünler sunabildiğine değinmemizin faydası olacağı düşüncesindeyim. Bu kapsamda;

Çetin tüp plaka teknolojisi, Yüksek performans ve güvenirlilik, Uzun döngü ömrü/ Yüksek enerji yoğunluğu, IEC 60254-2’ ye göre DIN ve BS serisi, EN ISO 9001 kalite, EN ISO 14001’ e göre çevresel yönetim, Motive Power uygulamalarında sulu akülerin en zorlu standartlarına göre tasarlanmış ve üretilmiş, yenilenebilir, opsiyon olarak patlamayan (ATEX), airmix ve aquamatik uygulamaları sağlanabilen, forkliftlerle istifleme (materyal taşımacılığı) ve nakliye işlerinde tercih edilen EpzS/EpzB serisi, sulu tüp hücrelerden oluşan CLASSIC marka akülerini,

CLASSIC markası ile bilinen akülerin, daha fazla güç ve enerji verebilen patentli ECSM teknolojisi sayesinde geliştirilmiş şekli olan (negatif bakır genişletilmiş metal ızgara kullanımı), yüksek güç veya uzun çalışma süreleri gerektiren (ağır çalışma şartlarına sahip) forkliftlerle istifleme (materyal taşımacılığı) ve nakliye işlerinde tercih edilen, aynı boyut ve ağırlıktaki geleneksel akülerden, daha düşük çalıma sıcaklığı, %10 daha fazla güç ve enerji verebilme özelliklerine sahip CLASSIC CSM marka akülerini,

Süper az bakımlı, uzun su ilavesi aralıkları, kanıtlanmış tüp plaka teknolojisi, IEC 254-1’ e göre 1500 döngü ömrü, standart elektrolit seviye sensörü ve otomatik su ilave sistemi, sadece GNB sistem şarjörüyle kullanılarak su ilave edilmeksizin 80-200 (işletme şartlarına göre değişiklik gösterecektir) çalışma döngüsü, düşük antimon alaşımı özellikleri ile 1 ve 2 vardiya çalışma şartlarının hafif, orta, ağır görev uygulamalarında tercih edilen LIBERATOR marka akülerini,

Elektroliti jel içinde hareketsizleştirilmiş, bakım gerektirmeyen ( su ilavesi gerektirmeyen) valf regüleli hücrelerden (VRLA hücreli dryfit teknoloji) oluşan, bakım hasarları minimum olan, asit taşması mümkün olmayan, çok düşük kendiliğinden deşarj ve çok düşük gaz kaçağı özelliklerine sahip olan, IEC2541-1’ e göre 1200 döngü ömrüne sahip, DIN EN ISO 9001’ e uygun üretilen, yenilenebilir, eczacılık endüstrisi gibi çok hassas alanlara uygun, 1 vardiya işletme şartlarının hafif ve orta göre uygulamalarında, forkliftlerde, temizleme makinelerinde ve elektrikli araçlarda kullanılabilen, 1910 yılında kurulmuş olan, dryfit teknolojisinin dünya da ki sembolü, SONNENSCHEIN marka akülerini,

Sizlere detaylandırabilirim.

Bahsetmiş olduğum tüm bu özelliklerinin yanı sıra, 42 yıllık geçmişinde asla taviz vermediği ve bugüne kadar sahip olduğu ISO 9001 - ISO 14001 - ISO18001 belgeleri ile ispatlamış olduğu kalitesi, tüm Türkiye de ki yaygın bayi ağlarının ve çalışanlarının eğitimlerine vermiş olduğu önem ile Enerji sektöründe haklı ve saygın bir yer edinmiş, yüzde yüz Türk sermayeli bir firma olarak, Tunçmatik için genel bir tanımlama yaptığımızda dahi, Tunçmatik ve Exide birlikteliğinin, bu geçen 1 yıllık süreçte, kalite odaklı müşteriler tarafından, neden en çok tercih edilen akü markasının Exide olduğunu, açıkça ifade etmekte olduğunu sizlere net bir şekilde söyleyebilirim. Exide ile tanışmamış olan potansiyel müşterilerimizin de, tüm bu bahsettiğim özellikler nedeni ile Exide aküleri ve Tunçmatik markasını tercih etmelerini kendilerine kesinlikle tavsiye edebilirim.

S.GÜLER : Traksiyoner akü kullanıcılarının akü kullanım ve bakımı ile ilgili doğru bilgilere sahip olduklarını düşünüyor musunuz? Bu konuda siz neler önerirsiniz?

B.KILIÇ : Tunçmatik olarak biz, akü kullanım ve bakımı ile ilgili bilinçli veya bilinçsiz müşteri ayırımı yapmadan, eğitim departmanımızın hazırlamış olduğu akü kullanım talimatımızı, müşterilerimize, kendilerine vermekte olduğumuz eğitimlerin yanı sıra, her akü teslimatımızda, broşür şeklinde de sunarak, kullanım anında dahi sürekli bilinçlendirilmelerini hedefliyor ve sağlıyoruz. Bu akü kullanım talimatı broşürü, genel olarak akü kullanımına dair bilinmesi gereken tüm kritik maddeleri içermekle birlikte, kullanıcının servis desteği almadan aküsüne periyodik bakım yapabilmesi dahi sağlamaktadır. Ayrıca bu bakım talimatı sayesinde kullanıcı, aküsünü nasıl şarj etmesi gerektiğini öğrenmekte ve bilinçli yapılan şarj sayesinde akülerin kullanım ömürleri uzatabilmektedir.

Özetle, geçen 1 yıllık süreçten sonra yeni dönemde, mevcut, potansiyel müşteri, son kullanıcı ziyaretlerinin ve eğitimlerinin daha yoğun olacağı, satış sonrası hizmetlerimizin daha fazla müşteri memnuniyeti prensibi ile büyütülüp, geliştirileceği, mevcut satış adetlerinin iki kat artırılacağı hedefleri ile yola çıktığımız bir sürece girmekte olduğumuzu belirtebilirim. Şimdiden Tunçmatik ailesi adına tüm akü sektörüne önümüzdeki dönem için başarılar dilerim


Yorum Ekle Tüm Yorumları Oku Arkadaşına GönderDiğer Yazılar

Hasel
UTİKAD
Metin Atalay
MSE-FORKS
DPM
HMF Makina
Avrupa Kentsel Dönüşüm
İMDER ve İSDER
İnci Akü
İMDER DEN FM GRU KULE VİNÇ FABRİKASINA ZİYARET
 1  2  3  4  5  6      Sonraki >>

Copyright İSTİF MATERİAL HANDLİNG - 2014 | Webmail | admin
forkliftdunyasi@gmail.com
0 544 795 01 01

Hit : 9508255 | Dün : 4441 | Bugün : 2900

Livanet & SNR Dizayn