ABD’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yenilenebilir kaynaklı üretim toplamı kömür ve nükleeri geride bıraktı. ABD Enerji Enformasyon İdaresi ülke tarihinde ilk defa yenilenebilir enerji kaynaklı elektrik üretiminin, kömür ve nükleer kaynaklı üretimi geride bıraktığını açıkladı.

ABD’de ilk kez yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilen elektrik enerjisi kömürden elde edilen enerji miktarını geçti. ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerji bir önceki yıl olduğu gibi 2022’de de nükleer enerji üretimini geride bıraktı.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi, rüzgar ve güneş enerjisinde yaşanan büyümenin yenilenebilir enerjideki artışa katkıda bulunduğunu ve yenilenebilir enerjinin 2022 yılında ülke içinde üretilen elektriğin yüzde 14’ünü oluşturduğunu kaydetti.

Raporda hidro enerjinin toplam enerji üretimine yüzde 6; biyokütle ve jeotermal enerji kaynaklarının da toplam enerji üretiminde yüzde 1’den biraz daha az katkısının olduğu belirtildi.

Yenilenebilir enerjide California ve Teksas önde

ABD Enerji Enformasyon İdaresi’ne göre, California eyaleti ulusal düzeyde güneş enerjisinin yüzde 26’sını
üretirken; California’yı yüzde 16 ile Teksas ve yüzde 8 ile Kuzey Carolina izledi.

ABD’de en fazla rüzgar enerjisi üreten eyaletse ülke genelindeki üretimin yüzde 26’sını sağlayan Teksas. Teksas’ı yüzde 10 ile Iowa takip ediyor. Enerji ve sürdürülebilirlik uzmanları, bu eşiğin aşılmış olmasının
önemli olduğunu ancak daha ucuz enerji üretimini sağlayan yenilenebilir enerji alanında daha atılması gereken adımların olduğunu vurguluyor.

“Rüzgar ve güneş enerjisi üretimi maliyeti azaldı”

Yenilenebilir Enerji Amerikan Konseyi CEO’su Gregory Wetstone, yenilenebilir enerji alanında büyümenin sebebinin ekonomi olduğunu belirtiyor.

Yenilenebilir enerjinin ABD’nin çoğu bölgesinde daha hesaplı bir elektrik kaynağı olduğunu belirten Wetstone, “Son 10 yılda rüzgar enerjisinin maliyeti yüzde 70; güneş enerjisinin de maliyeti yüzde 90 oranında azaldı” diyor.

Uzmanlar rüzgar ve güneş enerjisinin yenilenebilir enerjide büyümenin bel kemiğini oluşturacağını; ancak
herhangi bir yedek kaynak olmadan ABD’de elektrik üretiminin tamamını karşılayıp karşılayamayacağı
konusunun mühendisler arasında hala tartışılan bir konu olduğunu belirtiyor.

Güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan enerji üretiminde batarya deposu, uzun mesafede enerji iletimi gibi sorunların çözülmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

Fosil yakıtlara bağımlılık sürüyor

Enerji Enformasyon İdaresi’nin raporunda ABD’nin hala iklim değişikliğinde rol oynayan fosil yakıtlara bağımlı olmaya devam ettiği; kömürden elde enerjinin 2022 yılında elektrik sektörünün yüzde 20’sini oluşturduğu belirtiliyor.

Raporda 2022 yılında enerji üretiminin yüzde 39’unu oluşturan doğal gazın ABD’de en büyük elektrik kaynağı olduğu kaydediliyor.

Biden yönetiminin geçtiğimiz yıl çıkardığı Enflasyonu Düşürme Yasası kapsamında yenilenebilir enerji
projelerine kaynak ayrılıyor.

Uzmanlar bu yasa sayesinde bu proje sayılarının arttığını ve önümüzdeki dönemde temiz enerji projelerinin hızlandırılmasında etkili olacağını belirtiyor.

ABD’de

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın