Akü Yenileme İle %60 Tasarruf Sağlıyoruz

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brs Akü firmasındayız, genel müdür Bernal Yüce Beyefendi ile beraberiz. İstif Material Handling Dergisi okurları için sizi tanıtmak isteriz. Okurlarımıza firmanızı anlatır mısınız?

Firmamız Brs Akü Yenileme ve Enerji Sistemleri, dünyada 21 ülkede 24 fabrikada faaliyet gösteren ve uluslararası bir franchise grubunun Türkiye temsilcisi olarak Türkiye’de şu an faaliyete başladı. Biz Brs olarak dünyada bütün fabrikalarımızda, aynı standartta, aynı yöntemlerle kendimize ait özel olarak tasarlanmış makinelerle akü yenilemesi yapıyoruz. Bu akü yenileme işlemini yaparken tamamen patenti bizlere ait olan bir katkı maddesi kullanıyoruz. Bu katkı maddesi bütün akü yenileme işleminin en sonunda kullandığımız ve akünün ömrünü uzatan plakalar üzerinde bir flim tabaka oluşturan özel bir organik madde. Bununla akülerinizin ömrünü uzattığınız gibi onlara ikinci bir hayat vermiş oluyoruz.

Peki Bernal Yüce kimdir? Sizi tanıyabilir miyiz?

1967 Zonguldak doğumluyum. Ortadoğu Teknik Üniversitesi kamu yönetiminde master derecem var, evli ve bir çocuk babasıyım. 20 yılı aşkın süredir gemi inşaa sektöründe faaliyet gösterdikten sonra bu yatırımın başında yer aldım. 35 yıla yakın bir çalışma hayatım var.

Brs Akü’nün ortakları kimlerdir, ortaklık yapısıyla ilgili bilgi verir misiniz?

Brs’nin yarısı Mengi Yay Yatçılık’a ait. Mengi Yay Yatçılık 56 yıllık büyük bir tersanedir. Tuzla’da yer alır, özellikle mega yat imalatında dünyada söz sahibi bir firmadır. Yabancı ortağımız ise franchise sistemine dahil Bulgaristan fabrikasının sahipleri.

Şu an bulunduğunuz lokasyonu tercih etme sebebiniz nedir? Bu konuda farklı bir planınız var mı?
Bence Anadolu yakasındaki en iyi lokasyon şu anda bulunduğumuz bölge. Çünkü lojistik firmalarına, büyük fabrikalara, sanayi tesislerine çok yakın bir güzergahta. Hem İstanbula bitişik sanayi bölgesi olan Gebze-Kocaeli’ye hem de Bursa’ya yakınlığı sebebiyle bölge bizim açımızdan çok ideal bir konumda. Türkiye’deki elektrikli forklift pazarının çok büyük bir yüzdesi bu bölgede bulunuyor. Bu gibi sebeplerle burayı tercih ettik.

Bu hizmetinizi alt bayilik yoluyla Türkiye geneline yaygınlaştırmak gibi bir projeniz var mı yoksa bütün operasyonu genel merkezinizden mi yöneteceksiniz?

Biz de söylediğiniz gibi alt bayilikler ve franchise’lar vererek büyüme hedefindeyiz. Özellikle ulaşamadığınız lokasyonlarda… Çünkü yaptığımız iş lojistiğe dayalı bir hizmet; bu yüzden her yere ulaşma ve servis verme şansımız maalesef ki yok. Bu anlamda bölgesel bayilerle büyümeyi hedefliyoruz. Bu bayileri de özellikle forklift servislerinden seçmeyi planlıyoruz. O yüzden önümüzdeki yıla ait hedeflerimiz arasında bu tür bir büyüme planı var.

Brs Akü’nün yatırım ve gelecek planları ile ilgili biraz daha detaylı bir bilgi vermeniz mümkün mü?

Brs olarak ilk hedefimiz akü yenileme alanındaki hizmetlerimizi geliştirmek. Biz farklı bir kulvarda akü yeniliyoruz. Akü yenilemenin gerçek anlamını Türk pazarına tanıtmak istiyoruz. Öncelikle Türkiye de, akü yenilemenin ne olduğu, aküye tekrar nasıl yeni bir ömür kazandırılacağı konusunda bir alt yapı oluşturmamız gerekiyor. Bu güne kadar firmaların akü yenileme olarak aldıkları hizmetlerden ne kadar farklı bir noktada olduğumuzu anlatmak gerekiyor. Bunun sonucunda firmaların bizimle çalıştıklarında nasıl bir tasarruf kalemi oluşabileceğini göstermemiz gerekiyor.

Biz yenilediğimiz aküleri tıpkı yeni bir akü gibi 2 yıl garantili olarak sunuyoruz. Bu, piyasada bu güne kadar yenileme için verilebilmiş bir garanti süresi değil. Bu anlamda çok iddialıyız yani ürünümüze, tekniğimize ve katkı maddemize güveniyoruz. Bu anlamda önceliğimiz ilk aşamada yenilemenin Türkiye’de oturtulması. İkinci aşama olarak da az önce bahsettiğim gibi bölgesel yayılmayı planlıyoruz. Üçüncü aşamada ise yurt dışındaki ar-ge merkezimizde lityum-iyon piller için hem cihaz hem de yenileme tekniği geliştiriyoruz. Şu anda geliştirdiğimiz cihaz test aşamalarında. Bu test aşamaları ve sertifikasyon süreçleri bittikten sonra bunu da devreye sokacağız. Önümüzdeki yıllarda lityum-iyon pillere de yenileme ve bakım hizmeti verebilmiş olacağız.

Şirketin kuruluşu ve faaliyete geçişi ne kadar süre aldı ve ilk hizmetinize ne zaman başladınız?

BRS Türkiye olarak Şubat 2022’de kurulduk. Bizim cihazlarımızın imalatı biraz uzun sürdüğü için açılış tarihi haliyle uzadı. Genel olarak dünyada bir tedarik sıkıntısı var. Biz de bundan mustarip olduk. Sonuçta biz bir aydır fabrikamızı devreye alabilmiş durumdayız. Şu anda kendimizi tanıtma ve akü yenileme konseptimizin son kullanıcılara ispatlama sürecindeyiz bu süreçten ve akü yenileme konseptimiz piyasaya oturduktan sonra faaliyetimiz hızlanarak devam edecektir.

Hangi sektörün kullandığı akülere yenileme yapabiliyorsunuz?

Bizim önceliğimiz forklift aküleri (traksiyonel aküler) ve bu konuda da oldukça iddialıyız. Öncelikli hedefimiz budur. Tüm sanayi kuruluşları ve lojistik firmaları bizim hedef kitlemiz. İkinci olarak da telekom aküleri üzerine uzmanız. Sırf telekom aküleri için geliştirdiğimiz bir cihazımız var ve bu cihazla da telekom akülerini yeniliyoruz. Diğer alanlar ise ulaştırma, metro, tren, ups, veri merkezleri, bankalar, askeri amaçlı projeler, elektrikle çalışan tüm araçların aküleri.

Müşterilerinize nasıl ulaşıyorsunuz ya da onlar size nasıl ulaşıyor?

Biz kuruluşumuzu tamamlar tamamlamaz Komatek Fuarı’nda stant açarak şirketimizi piyasaya lanse ettik. Öncelikle burada önemli diyaloglar kurduk. Açıkçası bizim açımızdan çok verimli geçti. Fuar çok büyük olmasa da sektördeki temel aktörlerle tanışma fırsatı bulduk. Onun dışında bizim şahsen yıllara dayanan sanayi tecrübemizden biriktirmiş olduğumuz değerli firmalar var; bunlarla diyaloğa geçerek şu an müşteri portfolyomuzu oluşturuyoruz. Ama temel olarak fuarlar bizim açımızdan faydalı olarak görünüyor.

Komatek’ten sonra tekrar fuarlara katılmayı düşünüyor musunuz? Mesela İzmir’de Eylül sonunda bir lojistik fuarı var, diğer fuarlarla ilgili fikir ve görüşlerinizi almak isteriz.

Bu yıl için yeni bir fuara katılım şu an programımızda yok ama 2023’teki fuarlara, özellikle de İstanbul’daki Win Fuarı’na katılmayı planlıyoruz. Onun dışında yine bölgesel fuarları da takip edip değerlendirmeyi düşünüyoruz. Komatek gibi Ankara’da, İzmir’de olabilecek bu sektöre yönelik fuarları da takip edip programımıza alacağız.

Türkiye akü sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’ de akü sektörü bizim yaptığımız iş açısından (yenileme) çok büyük bir pazar. Zaten Türkiye çok hızlı büyüyen büyük bir pazar. Bu yüzden Türkiye’de bu işi yapmamız bizim için bir avantaj. Türkiye yeniliklere de açık bir ülke. Bu anlamda pazar dinamiklerinin nabzını çok iyi tutmak gerekiyor. Bu nedenle biz de piyasadaki davranışları yakından takip ediyoruz.

Türkiye’deki akü markalarıyla ilgili görüşleriniz nelerdir?

Türkiye’de çok başarılı akü markaları var. Bunları saymak gerekirse; Mutlu Akü, İnci Akü, Yiğit Akü… Bunlar çok güzel oturmuş ve müşterisine hızlı ve güzel hizmet verebilen markalar. Tabii ki normalde biz akü yenilediğimiz için karşı cephelerde görünebiliriz ama biz her zaman bu markalarla elimizden geldiğince işbirliği içinde olmayı isteriz. Çünkü bizim kulvarımız çok farklı, alıcısı farklı, hedeflediğimiz kitle farklı. Bizim yaptığımız işin bu markaların kalite algısına değer kattığına inanıyorum.

2023 yılında sektörde ne gibi gelişmeler öngörüyorsunuz?

Önümüzdeki yıl lityum-iyon pazarının daha hareketleneceğini düşünüyorum.Lityum-ion akülere yönelik oluşmuş modasal bir akım var. Kurşun asit akü pazarının bu anlamda biraz daha geri planda kalacağını düşünüyorum ama ülkenin içindeki ekonomik şartlar ve dövizin değerli olması ve lityum-iyonun pahalı olması bunu biraz engelleyecektir.

Bu arada, tabii ekonominin bozuk olduğu dönemlerde ya da fiyatların hızla yükseldiği dönemlerde bizim gibi yenileme firmalarının potansiyeli daha da artar. Çünkü böyle zamanlarda daha ucuza yönelmek gerekir. Biz de normalde %60’a varan fiyat avantajı sağlıyoruz. Bu fiyatlar sanayicinin ya da yatırımcının çok daha işine gelecektir. O açıdan ben bu iki alanın önümüzdeki sene birbiriyle yarışacağını düşünüyorum.

Hizmet kalitenizi nasıl tanımlarsınız?

Öncelikle bizim hizmet tanımımızda birinci sırada şeffaflık vardır. Müşteriyi, yaptığımız işin her aşamasında bilgilendiriyoruz. İstedikleri her zaman gelip kendi akülerinin durumunu izleyebilirler. Maddi beklentimizi karşılamak için üstünkörü iş yapmıyoruz; gerçek ne ise onu söylüyoruz. Netice oluşmadığında neden oluşmadığını açıklıyoruz.

Biz konsept olarak tabiri caiz ise yara tedavisi yapmıyoruz komple ameliyat yapıyoruz. Bu bizim kalite ve uygulama olarak diğerlerinden ayrıldığımız nokta. Bu arada biz uluslararası bir kuruluşun üyesi olduğumuz için sözleşmeyle sabitlenmiş kalite ve standart anlayışımız var. Sözleşmelerle tayin edilmiş standartları işlerimize yansıtıyoruz.

Okurlarımıza söylemek ve söylediklerinize eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Derginizle ilk karşılaştığım günden beri derginin yapısı hakkında son derece olumlu fikirlere sahibim. Bu kadar net bir sektör dergisi çok nadir çıkıyor. O açıdan dergiyi çıkaran, emek gösteren herkese teşekkür etmek gerekir.

Akü Yenileme İle %60 Tasarruf Sağlıyoruz

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın