And Filtre Sektörün Aktif Oyuncusu

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Merhaba Fidan Hanım. Sizinle 2021 yılının Haziran ayında yine bir röportaj yapmıştık. O zaman da kurucumuz Sadi Güler tarafından size yöneltilen sorularımıza içtenlikle cevap vermiştiniz. Okurlarımıza hatırlatmak adına hem kendinizi hem And Filtre’ı tanıtır mısınız ?

Merhaba. Ben Fidan Taşkın. And Filtre İmalat İç ve Dış Tic. Ltd. Şti firma yetkilisi, aynı zamanda serbest muhasebeci mali müşavirim. Evliyim. 3 çocuk annesiyim. Çocuklarım biraz büyüyünce üniversite okumaya karar verdim. Eşim ve ailem bana çok destek oldu. Üniversite bittikten sonra mali müşavirlik sınavına girdim. İlk sınavda kazandım. Işık Üniversitesi muhasebe ve denetim alanında yüksek lisans yaptım.

And Filtre, 2011 yılında kurulmuş olup 2016 yılında ben devraldım. İthalat, ihracat ve filtre üretimi yapıyoruz. Forklift, iş makinesi, jeneratör, seperetör, gemi filtreleri ve endüstriyel grubu hava filtrelerinin üretimini yapıyoruz. Üretimini yapamadığımız filtre gruplarını yurt içi piyasadan ya da ithal ederek temin ediyoruz.

2021 yılından bugüne geçen iki yılda And Filtre için neler değişti?

And Filtre olarak ilk önce amaçlarımızı belirledik. 2021 yılından bugüne kadarki süre içerisinde üretim kapasitemizi arttırdık. Üretime yeni makinalar alarak sanayileşmenin ilk adımını gerçekleştirdik. Mesela Helix makinası ve kağıt katlama makinası aldık. Bu makinalar hem üretim hacmimiz arttırdı hem de daha kaliteli ve seri ürünler üretmeye başlamamızı sağladı. Üretim ağımızı ve çeşitliliğimiz arttı. Filtre üretim ve stok olarak daha güçlü bir firma olduğumuzu rahatlıkla söyleyebilirim.

Firmaya yeni araçlar alarak satış ve dağıtım ağımızı arttırdık. Hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlarda yer alıyoruz. İhracat ve ithalat potansiyelimizi geliştirdik. Ortadoğu, Rusya ve Afrika ülkelerine ihracat yapıyoruz. Hammaddeyi yurt dışından ithal ediyoruz.

2023 yılı için gerek And Filtre için gerek Türkiye istif ve filtre sektörü için değerlendirmenizi alabilir miyiz? 2021 için %30 büyüme tahmininiz vardı. Bu gerçekleşti mi?

İşletmelerin büyümek için uyguladığı sistemler; teknolojik gelişmeler, yenilikler, pazar payının ve satışların artması, stratejik projeler ve doğru yatırımlar yaparak, süreklilik ile mümkündür. Çünkü büyüme, süreklilik isteyen bir gelişimdir. Piyasalarda etkin olmak çok önemli. 2021-2022 döneminde bunu fazlasıyla gerçekleştirdik. Yaptığımız analizlere göre büyüme tahminimiz %30’dan fazladır.

Piyasalardan edindiğimiz bilgilere göre, filtre konusunda üretimi ve stoğu olan firmalar 2023’te avantajlı pozisyonda olacak, şeklinde bir öngörü var. Sizin bu konudaki değerlendirmeniz nasıl?

Evet, doğru. Ülkemizdeki yüksek enflasyona bağlı olarak, stokları güçlü olan firmalar için bir avantaj olacak. Stokları güçlü olan firmaların piyasada etkin olacağını düşünüyorum. Çünkü üretim maliyetleri sürekli artıyor. Bugün ürettiğin bir ürünün maliyeti yarın daha yüksek maliyetle üretilebiliyor.

Üretim yapan firmaların en önemli sorularından biri nitelikli eleman sorunu. Siz insan gücü konusunda bir sorun yaşıyor musunuz?

Maalesef biz de insan gücü konusunda sorun yaşıyoruz. Bence işsizlik yok. İş beğenmeme var. Bir insan çalışmak isterse her işte çalışabilir. Yeter ki istesin.

Piyasaları etkileyen bir diğer sorun finansman. Sizin bu konuda görüşleriniz nedir?

Ülke genelinde bankaların sıkı para politikalarından dolayı nakit döngüsünde sorunlar yaşanıyor. Tabii ki bize de yansıyor. Geçtiğimiz yıllarda tedarikçi firmalarla vadeli çalışırken, şimdi nakit olarak çalışıyoruz. Buna rağmen ham madde tedarikte aksaklık olabiliyor.

Biz de satışlarımızın vadesini kısaltarak ya da nakit satış yaparak finansman dengemizi oluşturmaya çalışıyoruz.

Üretimi arttırmak adına zaman zaman devlet teşvikleri açıklanıyor. Teşviklerle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Şu ana kadar devlet teşviki hiç almadık.

And Filtre üreten bir firma. Sektör olarak geniş bir üretim potansiyeline sahibiz. Çok daha fazla kişiye istihdam sağlayabiliriz. 2022’de üretim için yeni makinalar aldığımızı söylemiştim.

2023’te de sanayi tipi üretim yapmak, makinaları teknolojiye uygun olarak yenilemek, farklı özellikli makinalar ekleyip fabrikasyon üretime geçmek istiyoruz.

Üretimi arttırmak için tabii ki devlet teşviki almayı çok isteriz.

And Filtre hangi sektörlere hizmet veriyor?

And Filtre olarak forklift, iş makinası, seperetör, jeneratör grupları, gemi filtreleri, endüstriyel grup ve özel üretim gerektiren bütün filtrelerin üretimini yaparak hizmet veriyoruz.

Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı?

Yeni yayınınızda bize yer verdiğiniz için teşekkür ederim. Yeni yıl geleceğin ilk adımıdır. Yeni yılın barış, huzur ve ekonomik refahın yükseldiği bir yıl olmasını diliyorum.

And Filtre Sektörün Aktif Oyuncusu

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın