Aspilsan Enerji 2021 Yılında da Büyümesini Sürdürdü

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Pandemi döneminde yaşanan global ekonomik sıkıntılara rağmen ASPİLSAN Enerji istikrarlı büyümesini 2021 yılında da sürdürdü.

2021 yılında yapılan çalışmalar hakkında açıklama yapan ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy şunları söyledi: “Gerek pandemi gerekse ekonomik sıkıntılar, pek çok şirket gibi bizi de etkiledi. Ancak pandemi ve küresel ekonomik sorunlara rağmen 2021 yılında çok önemli mesafeler aldık.

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın desteğiyle başladığımız ve sürdürdüğümüz li-iyon pil üretim tesisi yatırımımız, dönüşüm ve büyüme anlamında bu yıl ASPİLSAN Enerji’nin en önemli konusu oldu. Bu, ülkemiz açısından da önemli ve stratejik bir proje ve bu bilinçle tüm dikkatimizi, öncelikle projeyi gerçekleştirmeye verdiğimizi söyleyebilirim. 2022 yılının ilk yarısında pil seri üretiminin başlamasını beklediğimiz bu tesise yönelik çalışmalarımız, odağımızdaki ana faaliyeti oluşturdu. Kısa bir sürede bu yatırımın yapılması, ciddi bir emekle mümkün oldu.

Ar-Ge Çalışmalarımız Devam Etti

Yeni ticari bataryaların yanı sıra ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan ürünlerine yönelik yüksek teknolojili batarya tasarım projelerine başladık ve burada da önemli bir yol aldık. Bu bataryalar, ülkemizin kritik savunma sistemlerinin yerli ve milli olarak üretilmesine önemli katkılar sağlıyor olacak. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın bir kuruluşu olarak öncelikli amacımız Türk Silahlı Kuvvetleri’nin pil ve batarya konusundaki ihtiyaçlarını karşılamak. Buna karşın pil teknolojisindeki gelişmeler ve batarya sistemleri artık hayatın tamamında yer alıyor. ASPİLSAN Enerji olarak pil üretimini yerli ve milli olarak yapma konusunda çok önemli bir yol katettik. Bu kapsamda öncelikle tüm sektörlerin ihtiyaçlarını anlamayı ve onlarla beraber çözümler üretmeyi amaçlıyoruz. Bu sayede, bir yandan üreteceğimiz pilin yerlilik oranını artırırken, ülkemizin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak çözümlerle de cari açığı azaltmayı hedefliyoruz.

Bunun yanı sıra Ankara Ar-Ge Merkezimizde, hem pil geliştirme ve tasarlama yeteneğine sahip hem de hammadde üreticilerine destek verecek bir altyapının kurulumunu tamamladık. Ülkemizin pil çalışmalarında bir üs olacak olan bu Ar-Ge merkezimizde, pil üretimi ve geliştirilmesine yönelik küçük ya da büyük her türlü testle ilgili tüm paydaşlarımıza hizmet veriyoruz. Benzer şekilde, TÜBİTAK Raylı Ulaşım Teknolojileri Enstitüsü (RUTE) ile imzaladığımız bir sözleşme sayesinde pil geliştirme çalışmalarını ortak olarak yürütüyoruz.

İstanbul Ar-Ge Merkezimiz ise bu yıl hidrojen ve yakıt pili konusundaki çalışmalarının ilk prototiplerini ortaya koyarak önemli bir aşamayı geride bıraktı. Hem elektrolizör hem de yakıt hücresi prototiplerimizi SAHA EXPO’da kamuoyuna sunduk. Bu çalışmalarımızın ne kadar önemli olduğu, Paris Sözleşmesi’nin imzalanmasından sonra daha da belirginleşti. Bu yıl bu konuda da önemli bir seviyeyi aştık.

Savunma Dışındaki Sektörler İçinde Ürün Portföyümüz Genişledi

Yeni pazarlar ve ürünler açısından baktığımızda, bu yıl çeşitli raylı sistem akülerini yerlileştirerek önemli bir pazara giriş yaptık. Ülkemizde yapılan metro ve tren yatırımlarına paralel olarak raylı sistem bataryaları alanında yatırımlarımızın bu yıl sonucunu aldık ve ilk yerli Raylı Sistem akülerimizi işletmelerimize ve üretici firmalarımıza sağladık. Ayrıca farklı deniz platformları için de bu yıl ilk ürünlerimizi vermeye başladık. Bunun yanı sıra Arçelik ile birlikte ev aletleri için de bataryalar üretme kararı alarak yeni bir pazara daha adım atmış olduk. Yine telekom bataryalarımız ve e-mobilite bataryalarımızla iki ayrı sektöre daha ürünlerimizi vermeye başladık. Yine bu yıl tamamladığımız Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) sertifikasyonu sayesinde sivil havacılık pazarına da girdik. Bu açıdan da 2021 yılı, ASPİLSAN Enerji için önemli bir dönüşüm yılı oldu diyebiliriz.

Personel Sayımız Yüzde 100’ün Üzerinde Arttı

ASPİLSAN Enerji, istihdam açısından 2021’de yüzde 100’ün üzerinde büyüdü ve yıl başında 100 civarında olan çalışan sayımız, yıl sonunda 235’lere ulaştı.

ASPİLSAN Enerji, 2021 yılında, özellikle Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın desteğiyle hızla büyümeye devam etti. Bu büyümede, başta ASELSAN olmak üzere, TUSAŞ, Roketsan ve HAVELSAN da önemli destek ve katkılar sundular.”

Aspilsan Enerji 2021 Yılında da Büyümesini Sürdürdü

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın