At Sırtından Roket Gemisine

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çoğu insan eskiden at sırtındaydı. Ama şimdi bir roket gemisine binme şansları var.

Motorlar, dişliler ve dişli kutuları değişiyor ve gelişiyor. VF senkron motorlardan, artırılmış bağlantıdan ve sürdürülebilirliğe yeni çalışmalar yapılıyor. Güç aktarım ekipmanlarındaki çoğu şey gibi bu üçü birbirine bağlıdır.

Geçen yılın sonlarında, AMETEK Dynamic Fluid Solutions ve Bison Gear and Engineering Corp., AMETEK Inc.’in bir işletmesi olan Bison’u oluşturmak için birleşti . Bölüm başkan yardımcısı ve iş birimi yöneticisi Matt Fuss, kısaca Bison olarak adlandırılan yeni işletmenin, motor üretimi, ekipman ve sistem entegrasyonuna odaklandığını söylüyor.

Ayrıca Siemens, Amerika Birleşik Devletleri’nde malzeme taşıma donanımı ve yazılım otomasyonu ve servis çözümlerine odaklanan yeni bir intralojistik birimi kurdu.
Dişli motorlar ve endüstriyel dişliler geçen yıl yaklaşık %4 artış gösterirken, 2024 satışlarının yaklaşık %2 düşmesi bekleniyor. Ancak araştırma analistleri, 2028 yılına kadar %4’ün üzerinde yıllık bileşik büyüme öngörüyor.
Açıkçası, yeni bir güç aktarım yatırımı hamlesi başlıyor. Söz konusu güç aktarım ekipmanları olduğunda, hiçbir şey bir önemsiz değildir. Birçok kişi bu ekipmanı uzun zamandır arka planda kalan bir eleman olarak görse de bu böyledir.
Burada iki anahtar kelime güvenlik ve enerji verimliliğidir.
Amaç, motoru optimum güç oranında ve güç tüketimi seviyesinde çalıştırmaktır. Bu sadece enerji tasarrufu sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uzun ömür ve daha fazla güvenilirlik için motor optimizasyonunu da sağlar.
Bireysel motorlardan bir dakikalığına bir adım geriye gidelim ve bunun yerine, örneğin kilometrelerce konveyör üzerinde binlerce olmasa da yüzlerce motorun bulunduğu bir e-ticaret tesisine bakalım.

Şimdi herkesin zaman geçmeden olarak yanıtlanmasını merak ettiği suale gelelim: Önümüzdeki saat içinde hangi motor(lar)ın bakıma ihtiyacı olacak?
Bir parça duman bulmak için dürbün kullanmak çare değildir. Nesnelerin İnterneti (IoT) ve bağlantının motor resmine girdiği yer burasıdır.
Her güç aktarım ünitesine sensör yapıştırmaktan daha fazlasına çalışılıyor. Verileri toplamak ve belirli metriklere ve hedeflere bağlı, çok ölçülü bir yaklaşımla analiz etmek mümkün.
Motorlar, dişliler ve dişli kutuları gelişmeye devam ettikçe, bunların yalnızca verimli değil aynı zamanda sürdürülebilir şekilde çalışmasını sağlama yeteneği de gelişecek.
Tüm sektörü ilgilendiren adımların arasındaki en ufak gelişmeler dahi tümden sektörün hızını, dinamizmini ve verimliliğini elbette etkiliyor ve etkilemeye devam edecektir. Aynı zamanda iş yükünü ve iş kazalarını da azaltacaktır.

Gelişmeleri hep beraber takip etmeye devam edeceğiz…

Herkese kazasız işler diliyorum.

At Sırtından Roket Gemisine

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın