ATM Makina Las Vegas’tan Bildiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstif Sektörünün Bursa bölgesi önemli temsilcilerinden ATM Makina Genel Müdürü Erkan KALECİ Amerika Las Vegas’ta düzenlenen Conexpo fuarındaydı. Enerjy Lift markası ve ATM Makina için bir dizi temaslarda bulunan Kaleci, Amerika fuar izlenimleri üzerine sizler için konuştuk.

Atm Makina olarak 3-7 Mart tarihleri arasında Conexpo Las Vegas Fuarı’ndaydınız. 4 gün mü kaldınız Erkan Bey?
Pazartesi günü gittik, cumartesi günü geri geldik. Yolla beraber altı gün yapıyor.

Peki ne gibi izlenimleriniz oldu fuarda?
Fuar oldukça büyük bir fuar. Çok geniş ve yekpare bir alana
yayılan, farklı farklı bölümlerden oluşan ve bir yerden bir yere servis araçlarıyla gidilen bir fuar. Bu bizim pek alışık olmadığımız bir yöntemdi. Türkiye’de benim gördüğün stantlar koridor boyu ilerler, orada ise yerleşim düzeni farklı yapılmış. Koridordan devam ettiğinizde koridor standın içinde bitiyor. Otomatik olarak standın içine girmiş oluyorsunuz. Bir de tabii başka fuarlarda görmediğimiz markaları müşahede etmiş olduk.

Zaten bildiğim kadarıyla bu Conexpo Fuarı inşaat gurubuna yakın sektörlere hitap ediyor. Çünkü asfalt var, beton var, hafriyat ve çekme-kaldırma makinaları var. Orada kimler gözünüze çarptı, kimlerin standı gösterişli geldi?
John Deere etkileyiciydi. Ben mesela bunca yıldır piyasada John Deere’ı görmemiştim, örnek olsun diye söylüyorum. Onun dışında birçok ismini sayamayacağım asfalt makineleri, kesme makineleri vardı. Onların hepsi bölüm bölümdü, yani asfalt makineleri, yol kazıcı makineler bir bölümdeydi; platformlar bir bölümdeydi. Lift dediğimiz bölümde daha çok küçük transpalet tarzı kovalı ekipmanlardan tutun da daha büyük araç üstü platformlara kadar ürünler vardı. Bir de Amerika’da özellikle servise çıkan araçlar (bu çekici olabilir, araç üstü platformlar olabilir) çok
donanımlı geldi bana. Yani içinde kompresörü, jeneratörü, kesme makinası her şeyi üstüne hazırlamışlar.

 

O iş makinasını siz satın aldığınız zaman bütün ekipmanlarıyla beraber size takdim ediliyor değil mi?
Belki oradaki arazi şartlarıyla ilgilidir bu durum. Malum, arazi orada oldukça geniş, bir noktadan başka nokta ulaşmak uzun sürüyor. Ekipmanlara ulaşmak güç olur diye servis hizmetini kolaylaştırmak amacıyla düşünülmüş olabilir.

Peki Türkiye’den katılım sağlayan firmalar kimlerdi?
Çok katılımcı firma var Türkiye’den. Bu da dikkatimizi çekti. En başta Hidromax katıldı, ziyaret edemedim, bulamadım. ASC Pompa diye bir firmayı ziyaret ettim. Bir tane filtre firması vardı, bir tane korna firması vardı, Ankara’dan katılan bir iki tane yedek parça ve imalat yapan firmalar vardı. Birkaç tanesini ziyaret de ettim. Türkiye’den oldukça iyi düzeyde katılım vardı ve bu durum çok hoşumuza gitti.

Conexpo’yu Türkiye’deki fuarlarla mukayese ettiğiniz zaman en belirgin fark nedir?
Arada ciddi bir büyüklük farkı var. Conexpo çok geniş çaplıydı. Mesela bizim WIN Fuarı’nda iş ve inşaat makinalarında büyük makine yok bildiğim kadarıyla. Daha çok otomasyon oluyor, hidrolik oluyor, elektrik oluyor. Conexpo’da ağaç kesme makinelerinden tutun da asfalt makinelerine kadar her şey var. Ben bunları Türkiye’de görmedim ya da ben fark etmedim.

Erkan Bey, 2023 yılında katılımcı veya ziyaretçi olarak hangi fuarlar var planlamanızda?
Bir ay sonra, Nisan’ın 25’inde Logimat Fuarı var. Daha sonra 6-8 Haziran’da da Hollanda’da Apex Fuarı var, o fuarı planlıyoruz. Onun dışında bir Romanya yapı fuarı var, onu planlıyoruz.
Avrupa fuarlarının bizim açımızdan başka bir avantajı da şu: Biz bir taraftan Çinli firmalarla da çalışıyoruz. Bu firmalar Avrupa fuarlarına katılıyor. Çin’e gitmemize gerek kalmadan fuarlarda oturup toplantı yapıyoruz.

Atm’in katılımını planladığınız bir fuar var mı?
Biz daha çok Buma Tech’e, yani Bursa Makine Teknolojileri
Fuarı’na katılmayı planlıyoruz. Kasım ayının sonu, Aralığın ilk haftası gibi. Biz o fuara 2019’da katıldık, pandemi oldu. Pandemiden sonra geçen sene bir fuar yapıldı ama tereddütte kaldık ama
belki bu sene katılırız. Onun dışında bizim yerel Avrupa tarzı tanıtım günlerimiz oluyor. Bunu yılda üç dört defa yapıyoruz. Bizim şirkete müşterilerimizi çağırıyoruz, ürünleri sergileyip anlatıyoruz. Çok verimli sonuçlar elde ediyoruz.

Önümüzdeki ilk tanıtım gününüz ne zaman?
Planımızı mart ayında yapacaktık fakat yetiştiremedik. Malum, Ramazan ayındayız. Muhtemelen bayram akabinde yapacağız.

Dergimize konuk olduğunuz ve izlenimlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ederim Erkan Bey.
Ben teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 

 

ATM Makina Las Vegas’tan Bildiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın