Avrupa, Anadolu’ ya Açıldı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Forklift yedek parça sektörünün parlayan yıldızı Avrupa Forklift Parçaları Ltd.Şti, ilk şubesini Orhanlı (Tuzla-İstanbul) lokasyonunda açtı. 19 Mart 2022 günü yapılan açılışta lapa lapa yağan kara ve soğuk havaya rağmen dostları ve iş ortaklarının kendilerini yalnız bırakmadığını ve açılışın geniş bir katılımla gerçekleştiğini gözlemledik. Adana, Gaziantep, Bursa ve İzmir’den dahi bu özel günde firma yetkililerinin yanında yer almak ve diğer misafirlerle birlikte olmak için gelen birçok firma ve sektör yetkilisi vardı.

Bir süredir sektörde Fuat Aktüre’nin de Avrupa Forklift ile birlikte hareket edeceği konuşuluyordu fırsat bulmuşken kendisi ve Avrupa Forklift ortaklarından Emre Özdemir ile sizler için konuştuk;

İMH:Fuat Bey sizi yeniden sahalarda görüyoruz

Fuat Aktüre: Evet, son satıştan sonra ‘yine’ 5 yıl rekabet yasağım vardı ve bu yıl yasak bitti ve mesleğime döndüm.

İMH: Satışınızla ilgili söylentiler dilden dile dolaşıyor. Almanya’dan sonra İtalya’da kurduğunuz firmayı da aynı şirkete satmışsınız. Bu ciddi ve aynı zamanda da enteresan bir başarı. Peki şimdi ne yapıyorsunuz?

Fuat Aktüre: Artık Avrupa Forklift ile birlikte hareket ediyorum.
Bilgi ve tecrübemi onlar için kullanmaya başladım. Zaten Emre Özdemir ile uzun zaman birlikte çalışmıştım hatta İtalya da kurduğum şirkette de beraberdik. Öztüzün ailesi ile de 2004 yılından beri tanışırım ve Beyhan Öztüzün bey, sevdiğim ve çok takdir ettiğim bir iş adamıdır. Nasıl ve neler yapabiliriz diye konuştuk ve birlikte çalışmaya karar verdik.

İMH: Peki Emre Bey siz ne diyorsunuz?

Emre Özdemir: Biz Fuat abi ile birlikte uzun yıllar çalıştık. Hatta İtalya da kurduğumuz İ-Part isimli Forklift yedek parça firması satılırken de beraberdik. Birbirimizi iyi tanıyoruz ve birlikte çok iyi işler yapabileceğimizi biliyorum.
Biz zaten Avrupa Forklift’i bir yerlere getirdik. Bundan sonra Fuat abinin de aramıza katılmasıyla yedek parça çeşitlerimizi artıracağız ve firmamızı daha çağdaş enstrümanlardan faydalanan kurumsal bir yapıya kavuşturacağız.

İMH: Çağdaş enstrüman derken?

Emre Özdemir: Sosyal medyayı daha profesyonel ve daha etkin kullanacağız, uzun zamandır hazırlıklarını yaptığımız B2B sistemimizi açacağız, başladığımız katalog çalışmalarını genişleteceğiz kısaca müşteriye en kaliteli ürünü en iyi fiyatla sunmak için var gücümüzle çalışacağız.

İMH: Peki bu iş birliğinden sonra nasıl bir Avrupa Forklift görecek iş ortaklarınız?

Fuat Aktüre: Avrupa Forklift zaten piyasada kendini kanıtlamış bir firma. Aynı zamanda da sürekli kendini geliştiriyor. İlk hedefimiz, yedek parça çeşitlerini artırmak ve özellikle elektrik/elektronik parçaları stoğumuza katmak. Biliyorsunuz artık diesel ve tüplü Forkliftler de bile birçok elektronik düzenek var sensörler, potansiyometreler ve elektronik kartlar gibi. Bu seri yedek parçalarda piyasada ciddi bir alternatif olmayı planlıyoruz. İkinci projemiz de, toptan yedek parça satışı.

İMH: Bu toptan satışı açabilir misiniz?

Emre Özdemir: Günümüzde birçok kurumsal Forklift servisi ve yedek parça satıcısı var. Hedefimiz yurt dışından çok sayıda parça getirerek bu firmalara toptan satmak ve maliyetleri oldukça aşağıya indirmek ve herkesin kazandığı bir sistem kurmak. Çok büyük bir yedek parça siparişi verdik ve bu yıl Haziran ve Temmuz aylarından itibaren buna başlıyoruz.

Fuat Aktüre: Emre’nin söylediği gibi, bu yıl sonuna doğru da B2B sistemimizi açıyoruz böylece bayi statüsünde olan firmalar oturdukları yerden stoklarımızı görerek siparişlerini online olarak verebilecekler. Orijinal parça numaralarından fotoğraf ve ölçülere kadar çeşitli bilgilerle dolu sistemi meslektaşlarımızın hizmetine sunacağız.

İMH: B2B çağımızın en modern satış sistemi, bunu oturtturmanız piyasada sizlere fark getirecektir.

Fuat Aktüre: Evet neredeyse tüm sektörlerde ki öncü firmalar bu şekilde hizmet veriyorlar. Biz de bu konuda bir ilk olmak istiyoruz.

Emre Özdemir: Biz uzun zamandır bunun hazırlığını yapıyoruz. Binlerce fotoğraf çektirdik ve çektirmeye de devam ediyoruz. Profesyonel bir ekip ile çalıştığımızdan biraz zaman alıyor ama artık sona doğru geliyoruz.

İMH: Peki B2B sitemini yurt dışına açacak mısınız ya da yurt dışı için ne düşünüyorsunuz?

Fuat Aktüre: Yurt dışı bizim için çok önemli bir pazar. Önce B2B yi değişik lisanlarda yurt dışına açacağız Allah nasip ederse de 2023 yılının sonlarına doğru Avrupa’nın önemli bir şehrinde ilk şirketimizi açacağız. Şu an yaklaşık yirmi bin civarında ürün ile çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl bunu otuz, kırk bin yapmak bizim için çokta zor değil.

İMH: Daha önce iki tane yurt dışı firmanızı sattınız, bu sefer aynı şekilde talep olursa bu yeni oluşumu da satmayı düşünür müsünüz?

Fuat Aktüre: Kesinlikle böyle bir düşüncem yok. Beni tanıyanlar bilir, Europart ve İ-Part’ın satılmasını da hiç istememiştim ama o zaman ki şartlar mecbur bırakmıştı. Ama bu sefer her şey çok farklı, öncelikle Avrupa Forklift’in mali yapısı çok güçlü ayrıca şu an birlikte çalıştığım kişilerin vizyonu çok farklı.

Şunu da unutmamak lazım, geçirdiğimiz uzun pandemi döneminden sonra yurt dışında da işler yoğunlaştı. İnşallah biz de pastadan hakkımıza düşen dilimi alacağız.

Emre Özdemir: Beyhan Öztüzün bey ile yaptığımız toplantılarda hangi ülke ve şehirlerde firmalar açalım konusunu konuşuyoruz. Dolayısıyla, firma satmak bir yana o ülkelerde ki bazı şirketleri satın alma planlarımız var.

İMH: Yurt içinde başka şubeler açma planınız var mı?

Emre Özdemir: Hayır yok. Tuzla şubede ben, Fuat abi ve Mehmet Nihat Öztüzün varız. Başka şubeler açmak demek ciddi eleman sıkıntısı çekmek demek. O yüzden bölge bayilikleri vererek hareket edeceğiz. Şu an değişik bölgelerden bazı firmalar ile konuşmaya başladık. Temmuz ayından sonra bayilikler vermeye başlayacağız.

İMH: Sizin bayiniz olmak firmalara nasıl bir avantaj sağlayacak?

Fuat Aktüre: Eskiler hatırlar, Europart zamanında da bayilikler vermiştim. Bayi öncelikle kalitesi kanıtlanmış ürünü son derece uygun fiyata alacak ve müşterisine satabilecek. B2B sitemini kullanacak olan bayi, en hızlı biçimde hizmet verebilecek. Esnek ödeme koşullarımız da bayi olacak firmalara önemli bir katkı sunacak.
Ayrıca, sabit fiyatlı ürün satışımız da bayinin bir diğer avantajı olacak.

İMH: Peki son olarak Türkiye Forklift piyasasını nasıl görüyorsunuz?

Fuat Aktüre: Satılan Forklift sayısının artışıyla doğru orantılı olarak Forklift servisleri ve yedek parça tedarikçileri de artıyor. Servislerde ve yedek parça tedarikçilerinde yetişmiş eleman sıkıntısı olduğunu görüyorum ve giderek artacak.
Biliyorsunuz şu an diesel Forklift’ten bozma Lithium Ion akülü Forklift’ler de satılmaya başladı. Hem çevreci hem de maliyetleri ciddi oranda düşürüyor aynı zamanda da bir diesel Forklift’in performansını aratmıyor. İlk alım maliyeti biraz yüksek olmakla birlikte kısa zamanda kendini amorti edip kullanıcıyı memnun ediyor. Ama sıkıntı şu;
Olası bir sıkıntı da kim servis hizmeti verecek? Bu Forklift’leri satan firmalar da yeterli yedek parça stoğu var mı? İlerleyen zamanda bu konu çok konuşulacak diye düşünüyorum..
Yedek parça konusunda da hizmet veren firma sayısının artışından başka değişen bir şey yok. Ortalama herkeste aynı parçalar var. Örneğin Alman malı Forklift’lerde, Hyster ve Yale de hatta Toyota da alternatifler yok.

Parçacı arkadaşlar Forklift denilince sadece Çin malı Forklift’leri düşünüyor sanırım. Bununla bağlantılı son olarak şunu söyleyeyim;
Bence, kısa bir zaman içinde branşlaşabilenler bir adım öne geçecektir. Mesela bir firmanın sadece şanzıman yedekleri sattığını düşünelim. Maliyetleri düşecek, konuya olan hakimiyeti artacak ve rekabet azalacaktır. İhtiyaç sahibi de doğru parçayı doğru fiyatla satın alabilecektir. Ya da bir firmanın sadece bir markanın yedek parçacılığında yoğunlaştığını düşünelim. Yine aynı avantajları yaşayacaktır.

Emre Özdemir: Fuat abinin dediklerine katılıyorum ama şunu da unutmamak lazım. Yetişmiş eleman bulunamadığı için firmalar yük alıp kendi elemanlarını yetiştirmek zorunda kalıyor bu da zaman kaybı demek.. Kurumsallaşma konusunda yavaş hareket edildiği için de ‘maalesef’ elemana bağımlı sistemler doğdu. Bu yüzden B2B sistemini çok önemli buluyorum.

Ben de son olarak yerli imalat konusundan bahsetmek isterim;
Bilindiği gibi ülkemiz otomotiv yan sanayi konusunda oldukça başarılı. İşin kolayına kaçıp her şeyi ithal etmemek lazım. Doğru firmaları bulup imalat yaptırdığınızda hem kaliteyi yakalıyorsunuz ve hem de ülkemizin gelişmesine ufacık ta olsa bir katkınız oluyor.

Avrupa, Anadolu’ ya Açıldı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın