Ballıkaya Anadolu Yakasında

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ersin Karaca : Ballıkaya yedek parça firmasındayız. Firma sahibi Onur Ballıkaya ile beraberiz. Okurlarımız için kendinizi tanıtabilir misiniz ?

Onur Ballıkaya : 2011 yılından beri, babam Mehmet Ballıkaya’nın yanında, İkitelli Ballıkaya Makina’da, bu işi öğrenip, kendi sektör tecrübelerimle sektörün sunduğu fırsatları değerlendirmek adına Anadolu Yakasında bir firma kurmak istedim. Edinmiş olduğum sektörel deneyimin üzerine değişen ve gelişen Dünya normlarını dikkate alarak öğrendiklerimi müşteri profilimizin beklentilerine dönük olarak piyasaya sunmuş olacağım. Sonuçta kurmuş bulunduğum Ballıkaya forklift yedek parça ltd.şti’nin logosu Ballıkaya olduğundan Ballıkaya Makina sanki şube açmış gibi görünebilir. Ancak özellikle altını çizmekte yarar var. Babamın şirketi Ballıkaya makina benim şirketim Ballıkaya Forklift yedek parça ve kesinlikle hiçbir tüzel bağımız yoktur ben bu yolda tek başıma ilerliyorum.

Ersin Karaca : Şu an burada kurmuş olduğunuz Ballıkaya yedek parça firmanızın kökleri Mehmet Bey’ in tecrübe deneyimi ve başlangıcıyla başlıyor diyebilir miyiz?

Onur Ballıkaya : Evet diyebiliriz. Babam ve Ballıkaya Makina’dan Servet İnandının tecrübelerinden yararlanarak yola çıktım. Bu firmayı onlardan edindiğim bilgi ve ticari politikayı izleyerek devam ettirmeyi düşünüyorum.

Ersin Karaca : Peki, Mehmet Ballıkaya için sektörün ilklerinden diyebiliriz. Yani forklift, iş makinaları, istif makinaları sektörünün yedek parça firması dediğimiz zaman ilk akla gelen isimlerinden biri. Bunun size ne gibi avantajları oldu?

Onur Ballıkaya : Ballıkaya Makina’nın sektörde yıllardır güven ve müşteri memnuniyeti ile süregelen ticari başarısı, elbette benim için olumlu olacaktır. Temel prensiplerimi bugüne kadar edindiğim tecrübeler oluşturuyor. Ancak daha önce de belirttiğim üzere Dünya artık eski Dünya değil. Yeniliklere, teknolojinin sunduğu imkanlara adapte olmak lazım. Bunu ben yeni şirketimde kullanmak ve sektöre yeni bir soluk getirmek arzusundayım.

Ersin Karaca : Tedarik konusuna gelirsek parça tedariğini nasıl temin etmeyi düşünüyorsunuz?

Onur Ballıkaya : Kendi ithalatımı yapıyorum ve aynı zamanda eksik kaldığım malzemeleri iç piyasadan temin ediyorum ağırlıklı olarak yerli imalatçılardan.

Ersin Karaca : Herhangi bir markanın bayiliğini düşünüyor musunuz?

Onur Ballıkaya : Ben bayilik konusunu hiç düşünmüyorum. Bir markaya bağlı kalmadan veya kısıtlama yaşamadan kendi başıma ilerlemeyi düşünüyorum.

Ersin Karaca : Peki bize yaptığınız işi verdiğiniz hizmeti biraz detaylandırmanız mümkün mü?

Onur Ballıkaya : Malumunuz üzere sektörümüz çok büyük. Neredeyse forklift ve iş makinalarına ihtiyaç duymayan iş kolu kalmadı gibi bir şey artık. Bu firmayı kurduğumda iddiamız şudur ki, her türlü forkliftin yedek parçasını İstanbul Anadolu yakasında, herkesin kolayca ulaşabileceği iletişim kanallarını açık tutarak son kullanıcıya yardımcı olabilmek, kalite ve garanti altında elimizden gelen en iyi hizmeti verebilmeyi hedefliyorum.

Ersin Karaca :Bizimde firma açılışından itibaren yaptığımız en erken röportaj oldu diyebiliriz. Başlangıçla ilgili izlenimlerinizi alabilir miyiz?

Onur Ballıkaya : Başlangıçla ilgili İstanbul Anadolu yakasında oldukça güzel bir talep ile karşılandım. Burada tedarik zinciri biraz daha genişleyecek gibi görünüyor. Farklı firmalar da var benimle aynı işi yapan ama biz direkt ithalat yaptığımız için biraz farkımız olur diye düşünüyorum.

Ersin Karaca : Gelecek planlamanızı nasıl kurguladınız bu konuda bilgi verebilir misiniz?

Onur Ballıkaya : İçinde büyüdüğüm ve öğrendiğim ticari ahlakı aynı şekilde koruyarak, bu avantajı doğru kullanarak marka değerimi arttırmayı hedefliyorum. Her marka ve parçayı bünyemde barındırarak, sürekli ürün yelpazemi de genişletmeyi hedefliyorum.

Ersin Karaca : Hedef çalışmak, yorulmak ve büyümek. Şu an Anadolu yakasında sanayi bölgelerine yakın bir lokasyondayız. Burayı seçme nedeniniz nedir?

Onur Ballıkaya : Aynen dediğiniz gibi düşünmekteyim. Hedefim gençliğimin izin verdiği ölçüde çalışmak ve ürünleri ihtiyaç sahiplerine bir an önce buluşturmak.
Burayı seçme nedenim Avrupa yakasında zaten yeterince geniş stoklu tedarikçi olduğu için Anadolu yakasını tercih etmem daha verimli oldu.

Ersin Karaca : Yani Anadolu yakasındaki sanayi bölgelerine yakın olmak için tercih ettiniz. Peki müşterileriniz size nasıl ulaşıyor ve siz nasıl ulaşmalarını istersiniz ?

Onur Ballıkaya : Müşterilerimiz bize web sitemizden, e-posta yolu ile, whatsapp ve firmamıza gelerek ulaşabilirler. Başlangıçta ben de birebir tanıdığım müşterilerimle direkt irtibata geçerek tanımadıklarıma ise dijital medya alanında tanıtım yaparak ulaştım.

Ersin Karaca : Peki şuan piyasa şartlarını dikkate aldığımızda sizi zorlayan hususlar var mı?

Onur Ballıkaya : Tabi. Döviz kurları, konulan ek vergiler nedeniyle parçaların fiyatlarının artması müşteriye olumsuz yansıyor.

Her ithalat sonrası parça fiyatlarının da değişmesi diğer bir olumsuz durum. Buna da bizim yapabileceğimiz hiçbir şey yok. Elimizden gelen en mantıklı plan ile müşteri memnuniyetini ön planda tutarak, yüksek stok tutmaya çalışarak hizmet vermek.

Ersin Karaca : İthalat yaparken devletten işinizi kolaylaştıracak bir beklentiniz var mı?Yani bu konuda şu kolaylıklar olsa daha çok mal getirebiliriz ve iç piyasanın rahatlamasına vesile oluruz gibi bir düşünceniz var mı?

Onur Ballıkaya : Devletten herkesin beklediği yaptırımlar var. Vergi konusunda düşüşler sağlanırsa mesela döviz kurları bu kadar dalgalı olmazsa herkesin işi kolaylaşır. Hem fiyatlar uygun olur, hem çeşit artar, hem de ithalatta bu kadar zorluk çıkmaz. Ama ithalat tabi bildiğiniz gibi dövizle yürüdüğü için bizim elimizden gelen pek bir şey yok. O yüzden piyasa daha eskiden uzun vade ile çalışabilirken, artık nakite dönmeye başladı. Hepimiz yerli imalata yönelmek isteriz ancak ülkemizde hammadde sorunu olduğu için ve hammaddenin büyük bir kısmıda ithal edildiği için imalatçıların verdiği fiyatlar da piyasayı olumsuz etkiliyor.

Ersin Karaca : Vadeden nakite dönmesi bir yandan avantaj gibi dururken dezavantajları da var öyle mi?

Onur Ballıkaya : E tabi, şimdi vadeden nakite döndükçe müşterinin alım gücü düşmeye, talep azalmaya başladı. Şimdi bir aldıktan sonra bir satıp ithalat yapacağına, beş satıp ithalat yaparsan daha çok kuvvetlenirsin diye düşünüyorum. Bence şu an piyasada bulunan herkesin çektiği en büyük sıkıntı finans. Herkes bu konuda benimle hem fikirdir diye düşünüyorum.

Ersin Karaca : Son soruya geldik, okurlarımız için sizin eklemek istediğiniz farklı bir konu ve okurlarımıza söylemek istediğiniz bir şey var mı?

Onur Ballıkaya : Anadolu yakasında yılların vermiş olduğu tecrübeyi, kalite ve geniş ürün yelpazemizle birleştirdik, değerli müşterilerimizi güvenle alışveriş yapmaları için bekliyoruz.

Ballıkaya Anadolu Yakasında

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın