Çeliker Makina Asansör Fuarıyla Yeni Pazarlara Ulaşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çeliker Makine Asansör fuarındaydı. Fuar’ı yurt dışı müşteri portföyünü genişleterek ve geliştirmek adına değerlendiren firma, bundan böyle ülkemizi sınırlarımız dışında da başarıyla temsil edeceği planlamalar yapıyor. Bu planları somut satışlar ve iş ortaklıklarıyla da perçinleyen Çeliker Makine Genel Müdürü Dursun Çelik Bey ile gelişmeleri değerlendirdik.

Kaldırma taşıma sektörünün dinamik firmalarından Çeliker Makine Genel Müdürü Dursun Çelik Beye Asansör Fuarı ile ilgili izlenimlerini sorduk. Çelik; Asansör fuarının kendileri açısından çok başarılı geçtiğini ve yeni pazarlar keşfettiklerini belirtti.

Ersin Karaca: Dursun bey Asansör fuarı ile ilgili izlenimlerinizi almak istiyoruz okurlarımız için gözlemleriniz nelerdir?

Dursun Çelik: Asansör fuarına katılma amaçlarımızdan biri de; yeni yurtdışı bağlantıları yakalamak ve portföyümüzü yeni pazarlara doğru genişletmekti. Amacımıza ulaştık.

Yerli müşteri beklentimiz ise karşılanmadı. Bunu da zaten hava şartlarına bağlıyoruz. Zira fuar günleri belkide yılın en soğuk günlerini yaşadık. Buna karşılık yabancı ziyaretçiler için önceden rezervasyon yapıldığından soğuk da olsa belli ki fuara ciddi bir katılım sağlamış oldular.

Bizim Makrolift standımız İki gün neredeyse sadece yabancı ülkelerden gelen ziyaretçileri ağırladı ve sadece onlara hizmet etti. Firma olarak yabacı firmalardan ilgi alaka görmek bizi çok mutlu etti.
Sadece ben 450 yabancı firmayla tanıştım. Genel olarak Orta Asya ülkeleri vardı. Filistin, Umman, İsrail özellikle ağırlıklıydı. Onun dışında Fas, Kuveyt, Libya, İran, Irak buralarda da çok firma misafirimiz oldu. Fuarın üçüncü günü ise gelen ziyaretçilerin tamamına yakını İran ve Irak’ tandı. Ve İran ve Irak’ lılarla görüşmelerimiz zaten direk satışa ve siparişe dönüştü.

Avrupalı ziyaretçilerimizde oldu. İtalyan ve Fransızlar azınlıktı ama onlarda ilgi gösterdiler fuara.
Avrupa şartları malum. Avrupa standartları olduğu için bir takım ilave ürünlerde güvenlik önlemleri istediler. Avrupa ’nın bazı standartları var bunları karşılayıp karşılayamayacağımızı sordular , biz karşılayabileceğimizi söyledik onların standartlarına uyabileceğimizi söyledik. Ciddi manada verimli bir po-zisyona dönüşebilecek İtalyan ve Fransız müşterilerimiz de oldu. Sonuçta biz asansör fuarından beklentimizi karşıladık.

Ersin Karaca: Avrupa ülkelerinden hangi ülkelerle anlaşma imkanı buldunuz ?

Dursun Çelik: İtalya ve Almanya ile başarılı satışlarımız oldu bir tane Fransa ile oldu, Belçika‘ ya bir sipariş aldık. İsveç‘le büyük bir asansör firmasının yetkilileriyle tanıştım. Onlar bu tip bizim ürettiğimiz yük lifti tarzı üretmiyorlarmış ama sektör orda çok büyük açığı olduğu için bunla alakalı partner arayışındalar ve bununla
ilgili ön görüşme yaptık. İkinci görüşmeyi İsveç’te yapacağız. Nasıl bir çalışma yapabiliriz orda göreceğiz. İsveç’te bir ofis açıp oraya
eleman takviye edebiliriz bu ve bununla alakalı çalışmalar yapacağız İsveç’ te. Belki biraz yavaş gidecek tabi bu süreç ama İsveç’ le alakalı çok daha umutlu beklentimiz var.

Ersin Karaca: Kuzey ülkelerinden sadece İsveç mi var yoksa başka ülkelerle de bağlantı oldu mu ?

Dursun Çelik: Sadece İsveç vardı. Çok daha fazla katılımcı başvurusu listesini gördüm ben fuarda çok fazla gelecek ülke vardı ama hava şartlarından dolayı birçok ülkenin uçak biletleri iptal olunca onlarda gelmekten vazgeçtiler böyle bir talihsizlik yaşadık ama her şeyde bir hayır vardır. Daha kalabalık olması bu bağlantılar noktasında tabii onlara göstereceğimiz ilgiyi azaltacaktı o yüzden az oldu öz oldu ama güzel oldu. Biz de eksiklerimizi gördük yani fuara daha iyi hazırlanabilirmişiz öz eleştiri yapmam gerekirse. Buradan çıkarttığımız derslerle, çıkarımlar oldu bir sonraki fuara çok daha hazırlıklı gideceğimizi söyleyebilirim.

Ersin Karaca: Yüzlerce yıldır takvim yapılıyor takvim yaprağına şöyle baktığın zaman 11-16 Mart arası kocakarı soğukları yazar ve Mart ayı bu Kocakarı soğukları kar yapar, yağmur yapar, fırtına yapar soğuk yapar bu yüzlerce yıldır böyle.

Dursun Çelik: Evet katılıyorum. Keşke Mart’ın sonu olsaydı tabi onlara da hak veriyorum bu fuar üç kez ertelendi, üç kez ertelenen fuarı ben bu seferde hava muafiyetiyle ertelenir diye düşünmedim değil. Hazırlanma sürecini birazda bu ihtimal sekteye uğrattı beni yani son dakikaya kadar ertelenir fikrindeydim. Güzel oldu daha
iyisini seneye hazırlanacağız bu seneden daha iyi hazırlanacağız.

Herkes asansör kabini yapmış onların arasında biz biraz farklı kaldık yani yaptığımız ürünlerle farklı kaldık. Biz oraya iki tane hidrolik asansör koyduk, dört tane makaslı platform koyduk, bir tane engelli platformu koyduk onun dışında asansörcülerin kullandığı montaj esnasında kullandıkları vinç sistemlerinden götürdük oraya bir mik sistemi standı kurduk ve bu inanılmaz bir ilgi gördü ciddi de ürün sattık. Asansör montajı yapan insanlar orayı ziyaret ediyor. Yeni olan iki tane ürünü orada güzel pazarlama ve sergileme şansımız oldu. Bu ürünler çok beğenildi ve hemen orda İran’a ve Irak’a satış yaptık.

Çeliker Makina Asansör Fuarıyla Yeni Pazarlara Ulaşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın