Continental, Orta Vadeli Hedeflerini ve Stratejilerini Anlattı

featured
Capital Market Day, Katja Garcia Vila
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Continental, 4 Aralık’ta düzenlediği toplantıda orta vadeli hedeflerini ve stratejilerini anlattı. Satış rakamlarını 56 Milyar €’ya çıkarmayı hedefleyen şirket, Kullanıcı Deneyimi’ni kurumsal açıdan bağımsız hale getireceğini açıkladı.

4 Aralık’ta Hannover’deki Sermaye Piyasası Günü’nde Continental, değer yaratmayı artırma stratejisini duyurdu. Şirket, orta vadeli hedeflerine ulaşmak için bir maliyet azaltma tedbirleri paketi benimseyecek. Bu nedenle önümüzdeki iki ila üç yıl içinde yüzde 8 ila 11 civarında konsolide düzeltilmiş FVÖK marjına ulaşmayı ve ardından bu aralıkta iyileşmeyi hedefliyor. Şirket ayrıca satış beklentilerini de keskinleştirdi. Kısa vadede (iki ila üç yıl) Continental, yaklaşık 44 milyar ila 48 milyar € tutarında toplam satış elde etmeyi hedefliyor. Orta vadede (üç ila beş yıl), toplam satışların
yaklaşık 51 milyar € ile 56 milyar € arasında olmasını bekliyor (2023 öngörüsü: yaklaşık 41 milyar € ila 43 milyar €). Ayrıca işin bazı bölümlerini belirleyecek ve daha fazla portföy incelemesi gerçekleştirecek. DAX’ta listelenen şirket, temettü dağıtım koridorunu net gelirin yaklaşık yüzde 20 ila 40’ına (önceden: yüzde 15 ila 30 civarında) çıkaracak.

Otomotiv grubu sektöründe Continental, yüksek büyüme gösteren, değer yaratan iş alanlarına odaklanmayı hızlandıracak. Bunu yaparak grup sektörü, Kullanıcı Deneyimi iş alanının organizasyonel olarak bağımsız hale gelmesine hazırlanacak. Bu adım, ekranlar ve HMI kontrolleri işi için yeni stratejik seçeneklerin önünü açacaktır. Teknoloji şirketi aynı zamanda otomotiv bünyesinde bu mali yılda konsolide satışlara yaklaşık 1,4 milyar € katkıda bulunması beklenen diğer iş faaliyetlerine yönelik tedbirleri de gözden geçiriyor.

Lastik grubu sektöründe Continental, istikrarlı kazançlara ve operasyonel mükemmelliğe güvenmeye devam edecek. Sürdürülebilirlik, elektrikli mobilite ve dijital lastik hizmetleri de daha fazla kârlı büyüme için çeşitli fırsatlar yaratacaktır. ContiTech grup sektöründe Continental, kauçuk ve plastikten üretilen malzeme çözümleri sayesinde güvenilir kârlılığa odaklanacak. Aynı zamanda şirket, ContiTech’in satışlarındaki payını şu anda yaklaşık yüzde 55’ten yüzde 80’e çıkarmak amacıyla grup sektörünün endüstriyel işlerine yönelik stratejik odağını güçlendirecek.

Continental CEO’su Nikolai Setzer “Stratejimiz değer yaratımımızı artırmayı hedefliyor. Bu, güvenli, akıllı ve sürdürülebilir çözümler için mobilite ve malzeme teknolojisi grubu olarak gelişmeye devam etmemizi sağlayacak” dedi ve şunları ekledi: “Continental’e yatırım yapmak için iyi nedenler var. Orta vadeli hedeflerimize ulaşmak için net bir stratejimiz var. Özellikle değer yaratmanın olumlu olduğu alanlara yatırım yapacağız ve rekabette bize avantaj sağladığı her yerde teknoloji konumumuzu genişleteceğiz. Üç grup sektörümüz, bizim ve son derece etkin ve verimli ekibimizin esnek, proaktif ve öngörüyle yöneteceği dengeli ve dayanıklı bir portföy oluşturuyor.”

Şirketin son birkaç yıldaki gelişimine değinen Setzer şunları ekledi: “Uzun bir başarı döneminden sonra, son zamanlarda birçok zorlukla yüzleşmek zorunda kaldık ve sonuçlarımız her zaman beklentilerimizi karşılamadı. Ancak bu son derece zorlu dönem aynı zamanda bizi daha da güçlü kıldı. Bu nedenle, artan değer yaratmanın bir sonraki aşamasına güçlü bir konumda giriyoruz.”

Sermaye Piyasası Günü’nde Continental CFO’su Katja Garcia Vila, 2023 mali yılına ilişkin mevcut görünümü doğruladı ve şunu vurguladı: “Orta vadeli hedeflerimize ulaşmak bir önceliktir. Bunu gerçekleştirmek için titizlikle uygulayacağımız net bir planımız var. Planladığımız önlemlerle önümüzdeki iki ila üç yıl içinde beklenen orta vadeli düzeltilmiş FVÖK marjımıza ulaşacağız ve ardından bu aralıkta iyileşmeye devam edeceğiz.” Garcia Vila şunları ekledi: “Vizyonumuz daha iyi bir yarın için değer yaratmaktır. Bunun temeli güçlü bir bilanço ve güçlü bir serbest nakit akışıdır. Her ikisini de göz önünde tutuyoruz. Ve tüm paydaşlarımız bundan faydalanacak. Güncellenen kâr dağıtım politikamızla hissedarlarımıza verdiğimiz önemi vurguluyoruz.”

Otomotiv: Yüksek büyüme gösteren, değer yaratan iş alanlarına odaklanmak

Bugün açıklanan stratejiyle otomotiv grubu sektörünün uzun vadeli kârlılığını ve rekabet gücünü artırmayı hedefliyor. Bu amaçla strateji, tüm iş alanlarında lider pazar konumuna ulaşmaya, süreçleri ve yapıları iyileştirmeye, maliyetleri düşürmeye ve büyüme hızı yüksek, değer yaratan iş alanlarına yoğunlaşmaya odaklanıyor. Şirket, bu iş için yeni stratejik seçenekler açacak olan Kullanıcı Deneyimi iş alanını organizasyonel olarak bağımsız hale getirmek de dahil olmak üzere bir dizi tedbire zaten karar verdi. Yıl sonuna kadar yaklaşık 3,5 milyar € beklenen satış ve 7 milyar €’yu aşan sipariş hacmi (2022’den sonra üretime başlanması) ile Kullanıcı Deneyimi, ekran çözümleri, baş üstü ekranlar ve dijital gösterge gruplarında pazar liderleri arasında yer alıyor. Teknoloji şirketi aynı zamanda otomotiv bünyesinde bu mali yılda konsolide satışlara yaklaşık 1,4 milyar € katkıda bulunması beklenen diğer iş faaliyetlerine yönelik tedbirleri de gözden geçiriyor.

Bundan bağımsız olarak otomotiv, 2025’ten itibaren maliyetleri yılda 400 milyon € kadar önemli ölçüde azaltmayı hedefliyor. Örneğin idari yapılar, arayüzler, hiyerarşi seviyeleri ve karmaşıklık azaltılacak ve karar verme yapıları ve süreçleri basitleştirilecek. Otomotiv aynı zamanda araştırma ve geliştirme giderlerindeki payını da azaltmayı planlıyor. Grup sektörü bu nedenle kısa vadede net araştırma ve geliştirme giderlerini satışların yaklaşık yüzde 11’ine (2023’te beklenen: yüzde 12 civarında) düşürmeyi hedefliyor. Orta vadede ise payın yüzde 10’un altında olması bekleniyor. Bu, örneğin dünya çapındaki 82 geliştirme lokasyonunun birleştirilmesiyle gerçekleştirilecek.

Premium lastikler kârlı büyüme fırsatları yaratmaya devam edecek

Lastik grubu sektörü, kârlı büyümeyi ve olağanüstü değer yaratmayı temsil eder. Lastikler son beş yılda satışlarını yıllık ortalama yüzde 4,3 oranında artırdı. Grup sektörünün ticari başarısının temeli operasyonel verimliliğidir. Kapasite ve en son üretim teknolojileri, değişen pazar gereksinimlerine sürekli olarak uyarlanmaktadır. Bu, lastiklerin küresel üretim kapasitesinin yüzde 80’inden fazlasının mega fabrikalarda toplanmasıyla büyük ölçek ve kapsam ekonomilerinden yararlanmasını sağlıyor.

Sürdürülebilirlik, elektrikli mobilite ve dijitalleşmeye ilişkin mega trendler, daha fazla kârlı büyüme için çok çeşitli fırsatlar sunuyor. Continental halihazırda piyasadaki en sürdürülebilir üretim lastiğini sunuyor ve veriye dayalı lastik hizmetleri alanında güçlü bir şekilde büyüyor. Toplamda, dünyanın en yüksek hacimli tam elektrikli otomobil üreticilerinin 10’unun tamamı da dahil olmak üzere, dünya çapındaki otomotiv üreticilerinden tamamen elektrikli modeller tedarik etmek için 500’den fazla orijinal ekipman onayına sahiptir.

Bu güçlü pazar konumuna dayanarak, lastik grubu sektörü orta vadede yaklaşık 17 milyar € ile 18 milyar € arasında satış ve yüzde 13 ila 16 civarında düzeltilmiş FVÖK marjı hedefliyor. Özellikle Avrupa lastik değiştirme işinde mevcut zayıf talebin toparlanması, verimlilikteki sürekli artışlar, daha büyük ve daha yüksek performanslı lastiklere yönelik süregelen trendin yanı sıra yüksek maliyet disiplini, beklenen satışların ve marj artışlarının temelini oluşturacaktır. Lastik grubu sektörü, özellikle Asya-Pasifik ile Kuzey ve Güney Amerika bölgelerinde güçlü bir büyüme potansiyeli görüyor.

ContiTech endüstriyel işlere odaklanmayı arttıracak

ContiTech endüstriyel işlerine odaklanmaya devam edecek. Grup sektörü bu nedenle sanayi işlerinin satış payını orta vadede yüzde 55 civarından yüzde 60’a çıkarmayı ve düzeltilmiş FVÖK marjını da yüzde 9 ila 11 civarına yükseltmeyi planlıyor. ContiTech’in hedefi, endüstriyel satışlarda yaklaşık yüzde 80’lik bir pay elde etmektir.

ContiTech’in endüstriyel büyüme alanları öncelikle enerji, tarım ve inşaatın yanı sıra iç tasarımdır. Bu endüstriyel alanlar, malzeme ve ürünlere yönelik yüksek talepler doğurmaktadır; ContiTech, hortumlar, bantlar, konveyör bantlar ve yüzeyler de dahil olmak üzere yüksek malzeme uzmanlığı ve benzersiz şekilde çeşitlendirilmiş ürün portföyü sayesinde iyi bir konuma sahiptir.

Daha önce de duyurulduğu gibi, ContiTech’in yüzey malzemeleri hariç otomotiv faaliyetlerini kapsayan Orijinal Ekipman Çözümleri iş alanı da organizasyonel olarak bağımsız hale gelecek. Stratejik bir yatırımcının girişi, ortak girişim veya satış da dahil olmak üzere tüm stratejik seçenekler bu sürecin bir parçası olarak gözden geçirilecek.

Continental, Orta Vadeli Hedeflerini ve Stratejilerini Anlattı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın