COVID-19 ve ROBOTLAR

COVID-19 ve ROBOTLAR

Görünen o ki,  bu COVID-19 salgını sona ermediği, ondan kurtulamadığımız sürece gündemin ön planında COVID-19 olacak.

Dolayısıyla bugünkü yazımız ve büyük olasılıkla bundan sonraki birkaç yazımızda temel konu COVID-19 ağırlıklı olacak.

Elbette, gündemde daha ön plana çıkan bir olay olduğu takdirde ele alacağımız tema da muhtemelen o olayla ilgili olacak.

Robotlar ve otomasyon teknolojisi COVID-19 salgınına karşı ön cephelerde amansızca savaş veriyor

Robotlar ve otomasyon teknolojisi, COVID-19 savaşının ön saflarında yer alıyor ve üreticilere, sağlık görevlilerine ve daha pek çok alanda faaliyet gösteren sektör kuruluşlarına destek veriyor.

Dünya COVID-19 salgınının yayılmasını önlemek için canhıraş bir şekilde savaşmaya devam ederken, insanlar günden güne giderek uzaktan çalışmaya alışıp evde öğrenmeye geçtikçe robotlar ve otomasyon sistemleri de onların ihtiyaç duydukları araç gereçlerin tedarikinde önemli görevler üstlenmektedir.

Robotlar günümüzde hastanelerin dezenfekte edilmesinde önemli rol oynuyor. İnsanlar Sosyal Mesafe (Fiziksel Güvenlik Mesafesi) kavramını benimsedikçe, malzeme tedarikinde otonom teslimatın önemi de giderek artıyor. Otomatik iş istasyonları ilaç şirketlerinin çalışmalarına hız kazandırıyor. Otomasyon sistemleri de bu savaşın ön saflarında yer alıyor.

Dezenfeksiyon Robotları

Virüsün yayılmasına karşı Çin’e dezenfeksiyon robotları sağlama faaliyetlerinde, ön saflarda Odense Üniversite Hastanesi ile Blue Ocean Robotics firmasının oluşturduğu Danimarkalı bir şirket olan UVD Robots firmasının yer aldığını görüyoruz. Şubat ayında Sunay Healthcare Supply kuruluşu ile bir anlaşma imzalayan şirket, o tarihten bu yana Çin’e hastaneleri ve diğer alanları ultraviyole ışıkla dezenfekte eden kendi kendine çalışan çok sayıda robotlar sevk etti. Şirket, hastane personeli enfeksiyon riskine maruz kalmaksızın koronavirüslerin yayılmasının bu robotlar sayesinde sınırlandığını belirtti. O günden bu yana, şirket 50’den fazla şirketin çeşitli noktalarına sevk ettiği robotlar yanı sıra Çin’in dışında, Avrupa ve ABD’de salgın sorunları yaşayan pek çok noktaya da robotlarının teslimatını gerçekleştirdi.

Şirket sözcüsü şöyle bir açıklamada bulundu, “Dünya sağlığının tehdit altında olduğu ciddi bir krizde yenilikçi teknolojimiz gerçekten kendini ispat etmiş, değerini kanıtlamış bulunuyor”.

Sözcü, içinde COVID-19 vakalarıyla ilgili sorunlar yaşayan mahkumların da bulunduğu hapishaneler de dahil olmak üzere, Şirket’in hapishane revirleri yanı sıra hastaneler ve sağlık sektörünün çeşitli alanlarından gelen talepleri de karşıladığını belirterek Şirket’in ofis alanlarını, üretim hollerini ve montaj hatlarını, alışveriş merkezlerini, süpermarketleri, havaalanlarını, otelleri ve restoranları temizlemek için robot satın alma istek ve taleplerini çok kısa teslim süreleri ile karşıladığını açıkladı.

Sözcü, “Sağlık alanında, birkaç ülke ile başladık, büyüyüp şimdi birçok ülkeye yayıldık ve üstelik her müşteri birkaç robotla başlayıp giderek daha çok sayıda robot talep ediyor” dedi ve ekledi, “Görüyoruz ki, diğer pazar segmentleri sağlık hizmetlerine kıyasla çok daha büyük bir entegre pazar segmentini oluşturuyor.”

Sözcü, UVD robotları modüler bir üretim sürecine sahip olduğundan, insanların üretim yöntemini öğrenmelerinin “oldukça kolay” olduğunu, böylece bu insanların ihtiyaçlarına göre üretimi çok hızlı bir şekilde ölçeklendirebileceklerini belirtti.

Başlangıçta birkaç yüz adet robot üreten şirketin şimdi neredeyse binli adetlerde robot ürettiğini sözlerine ekleyerek, “Tek sorun bileşenlerin tedariki ile ilgili ve bu salgın sürecinde bir noktada biraz zorluk çektik, ancak daha sonra, son iki hafta içinde Çin üretim faaliyetlerini yeniden başlattı ve bileşen ihtiyaçlarımızı büyük ölçüde karşılayabildi, bu noktada şirket için bir zorluk, robotların farklı ülkelere sevk maliyetlerini azaltma konusunda kargo ve nakliye şirketlerinin imkanlarına bağlı çalışmak zorunda olmasıdır,” şeklinde bir açıklamada bulunmuştur.

Los Angeles merkezli Dimer şirketi, uçakları dezenfekte etmek için tasarlanmış “GermFalcon UV-C” robotları ile hastaneler ve değişken ortamlar için de “UVHammer” robot teknolojisi sistemlerinin teslimatını gerçekleştirmektedir.  Ocak ayı ortalarında şirket Çin’den gelen yolcuların indiği en büyük ilk üç ABD havaalanına hizmet vermeye başladı.

Xenex firması, Westin Houston Tıp Merkezi’nin, ABD’de konuk odalarını ve ortak alanları temizlemek ve dezenfekte etmek için “LightStrike” mikrop öldürücü robotlarını kullanan ilk otel olduğunu açıkladı. Houston’da iki epidemiyolog tarafından geliştirilen teknoloji, yoğun darbeli ksenon ultraviyole ışığı kullanarak virüsleri, bakterileri ve mantarları hızla yok edebilmektedir.

Hong Kong metrosunu işleten MTR Corporation grubu, “Buharlaştırılmış Hidrojen Peroksit” robotu anlamına gelen “VHP Robot”u geliştirmek için, Avalon Biomedical (Management) Limited firması ile birlikte çalıştığını duyurdu. Robot, tren kompartımanlarında ve istasyonlarda yolcuları ve personeli korumak için kapsamlı köşe bucak temizliği ve yüzeylerin zararlı maddelerden arındırılması işlemlerini başarıyla gerçekleştiriyor.

Sağlık Hizmetleri

Otomasyon Geliştirme Derneği (A3) tedarikçi üyelerinden biri olan CloudMinds firması, Wuhan, Çin’deki akıllı sistemlerle donatılmış bir hastaneye 12 robot seti bağışladı ve aşırı yoğun çalışan ve tehlike altında iş gören sağlık çalışanlarına bir nebze olsun rahatlama sağladı. Robotlar, sahra hastanesine girişte kalp atış hızlarını ve kan oksijen seviyelerini izleyerek yüksek ateş belirtileri gösteren hastaları belirlemek ve gerekli tıbbi yardım için ilgili yerlere yönlendirmek gibi çeşitli temel görevleri yerine getirdiler. Bu robotlar ayrıca hastane alanlarını temizleyip dezenfekte işlemlerini gerçekleştirdiler ve ağrılı hastalar için egzersiz programlarında yol gösterici oldular.

Çinli araştırmacılar ayrıca, ultrason işlemleri gerçekleştirebilen, ağızdan sürüntü alabilen ve normalde genellikle bir stetoskop ile yapılan bir hastanın organlarından çıkan sesleri dinleyebilen tekerlekler üzerinde hareketli bir robot kol tasarladılar. Kameralarla donatılmış bu robot, aynı odada ayrıca bir tıbbi personel bulunmasına gerek bırakmadan bu görevleri kendi başına gerçekleştirebilmektedir. Robot, Tsinghua Üniversitesi’nden Profesör Zheng Gangtie tarafından tasarlanmıştı.

İnsansız Araçlar

Çin’de, Çin’in virüsten etkilenen bölgelerinde teslimatları insansız araçlar ve diğer mobil robotlar gerçekleştirdi. Örneğin, JD Logistics firması, L4 sınıfı insansız teslimat araçlarından ikisini Pekin’den Wuhan’a gönderdi ve mühendisler araçları bulut aracılığıyla uzaktan kumanda ile yönettiler. Diğer bir şirket, Idriverplus ise, Şangay ve Pekin’deki hastanelere insansız bir teslimat aracı bağışladı.

Bir taraftan insanlar gerekli ihtiyaçlarını sipariş etmek için online mağazalara hücum ederken, Amazon da salgın döneminde beklenen sipariş patlamalarını karşılamak için 100.000 yeni çalışanı işe alacağını açıkladı. E-ticaret işlemleri gerçekleştirme hacminin büyüklüğü, siparişleri karşılamak için robot kullanımında zaten bir büyümeyi öngörmektedir ve bu büyümenin, daha fazla sayıda insan evde kalıp evden çalıştıkça ve ihtiyaçlarını online olarak karşıladıkça artarak devam etmesi bekleniyor.

New York Times, salgının Zhen Robotics firmasına duyulan ilgiyi ve onun perakendecilere, hastanelere, alışveriş merkezlerine ve apartman komplekslerine satılan kendi kendine giden bir araba olan RoboPony ürününe olan talebi arttırdığını bildirdi. Bu robot aynı zamanda, Çin’deki salgından etkilenen hanelere yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını sağlamak için Sunin.com Group Ltd. firması tarafından kullanılıyor.

Kendi depo robot sistemlerini ve bakkaldan eve teslimat teknolojisini bir lisans ücreti karşılığında diğer süpermarketlere sunmayı amaçlayan online bakkal OCADO, pandemi sırasında artan eve teslimat taleplerinden yararlanma düşüncesiyle 2019’un sonundan bu yana stoklarını %7.6 arttırdığını belirtti.

Uzaktan Kumandalı Robotlar

Milyonlarca insan şimdi karantinalar nedeniyle evden çalıştığından, Zoom, Microsoft (Skype) ve benzerleri gibi şirketlerin sağladığı sanal toplantı araçları ile video ve sesli konferans araçlarının kullanımında birden inanılmaz bir zıplama görüldü. Ancak, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak makinaların uzaktan yönetimini mümkün kılan robot şirketleri de, aynı nedenlerle olmasa da, ürettikleri cihazların aşırı ilgi gördüğünü bildiriyorlar.

Bir Zoom veya Google Hangout kolaylığı, örneğin Konferans Salonu A’daki saat 14:00 haftalık bütçe toplantısının yerini alabilirken, sanal gerçeklik teknolojisini kullanarak makinaların uzaktan yönetilmesi yönteminden faydalanarak uzaktan kumandalı robotların kullanımı, bir katılımcının neredeyse bir otelin konferans salonunu ziyaret eden bir etkinlik planlayıcısı gibi veya etkinliğe katılamayan bir etkinlik katılımcısının farklı veya hayali bir yerde olma etkisini yaratmasını sağlayabilmek için (ister büyük bir iş konferansı, isterse küçük bir düğün resepsiyonu olsun) bir konumun etrafında hareket ederek görüntü almasını gerektiren farklı senaryolar için kullanılabiliyor.

Birkaç yıldır mobil uzaktan kumandalı robotlar geliştiren Ava Robotics firması, güncel korona virüs salgını nedeniyle robotlarına olan ilginin arttığını gördü. Şirket sözcüsü, giderek artan sayıda hastane ve huzurevi tesislerinin, bu yerlerdeki karantina uygulamaları ve “ziyaretçi kabul edilmez” politikaları nedeniyle aile üyelerine hastalar ve yaşlı akraba ve yakınları ile video aracılığıyla konuşma fırsatı sağlamak amacıyla bu robotlara ilgi duyduklarını söyledi.

“Bazı durumlarda, bu insanların bazıları hayatlarının son günlerini yaşıyor olabilir ve sevdikleri de orada olamayabilir. Bu etkileşim o anda ve öyle bir ortamda her iki taraf için de çok önemli,” dedi.

Sözcü, Ava robotlarının, çağrının bir ucundaki kişinin – ki bu durumda yaşlı veya ağrılı bir hasta olabilir – kullanım kolaylığı ihtiyacı nedeniyle, bir telefonda veya bilgisayarda kullanılan yazılım tabanlı bir video konferans uygulamasından farklı olduğunu söyledi ve Şirket’in halen, robotları kuran kişiler için yapılandırmayı kolaylaştırma olanakları geliştirme konusu üzerinde çalıştığını açıkladı ve böylece insanın bir bağlantıya tıkladığında anında uzaktan kumandalı robotuna bağlanabileceğini açıkladı.

Ve ekledi, “’Ziyaretçi giremez’ politikası uygulanan bir yardımlı/destekli-yaşam tesisimiz ve huzurevimiz vardı ve onlar bizden bir robot istediler. Robotu gönderdik ve robot Cuma günü öğleden sonra saat 2’de hastaneye geldi, ne tesadüf ki tam o anda hastanede annesini ziyaret için gelen ve giremeyip bekleyen bir aile üyesi vardı.”

Robot için ziyaretlerde kolaylık sağlama amaçlarının ötesinde, hastaneler Ava robotlarını özellikle korona virüs ortamında hasta sınıflandırması ve hasta önceliği/sonralığı saptaması için kullanıyor. Örneğin, Boston’daki en büyük hastanelerden biri, bu robotu ilk konsültasyonun bir parçası olarak Ava robotları ile hastaları uzaktan incelemek için kullanmaktadır. Hastane ayrıca, doktorların bir odaya sık sık girip çıkmaları gereken durumlar için – bunu yapacak bir insan yerine – bu robotları kullanmayı düşünüyor, böylece bir doktor için her seferinde yeni yeni yüz maskesi, önlük ve eldivenler koymak zorunda kalmıyorlar ve böylece hastane malzemeden de önemli ölçüde tasarruf sağlamış oluyor.

Eğitim

Gelişmiş sosyal robotlar geliştiren ve üreten RoboKind firması, korona virüs nedeniyle okul kapanmalarından etkilenen okulların bulunduğu ilçeler için normalde 500.000 dolara mal olacak bir kodlama yazılımı bağışlayacağını duyurdu. İlçeler, avatar tabanlı “RoboKind’s District Enterprise robots4STEM” kodlama yazılımının gelişmiş bir sürümüne hiçbir ücret ödemeden sahip olabilmektedir. Sanal kodlama kursu, ilçelerin, okulun ilkokul ve ortaokul öğrencilerine kapalı olduğu dönemde öğrenciler için bilgisayar bilimleri içeriği sağlamasına yardımcı olabilmektedir.

RoboKind firması CEO’su ve eski bir öğretmen/idareci olan Valorie Loomer şunu söyledi, “ilçelerden okulları kapatacakları ve virüs salgını nedeniyle sanal öğrenime geçecekleri haberlerini duymaya başladığımız anda, ilk düşüncemiz ‘onlara yardımcı olmak için biz ne yapabiliriz?’ oldu.”

Şirketin yüz ifadeli robotları ve avatarları, sosyal duygusal becerileri bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik ile bütünleştiren bulut tabanlı bir öğrenme platformunda çalışıyor. O zamana kadar müşteriler yazılımı yalnızca robot donanımı satın alma işleminin bir parçası, bir tamamlayıcı ürünü olarak alabiliyordu.

“Hala inanıyoruz ve araştırmalar, kodlama müfredatımıza katılımın, öğrenciler bir amaca göre kod yazabildiklerinde, olay odaklı programlama yoluyla gerçek dünya ortamlarında kod yazabildiklerinde ve gerçek dünya robotlu görevleriyle ilgili sorunları çözdüklerinde maksimize edildiğini gösteriyor, ancak elbette öğrencilerin bir yerden başlamaları gerekiyor” diyor RoboKind firmasının kurucu ortağı ve CTO’su Richard Margolin.

İlaç Yardımı

İlaç şirketleri virüs için bir aşı veya tedavi üzerinde çalışmaya devam ediyor ve robot üreticisi şirketler de yıllardır bu ilaç şirketlerine bu alanda manuel ve tekrarlayan görevleri hızlandırmak için otomatik çözümler sunmada ön saflarda yer alıyor. COVID-19 virüsüyle savaşmak isteyen şirketler için robot teknolojisi şirketleri de çözümler sunuyor.

Geçenlerde, Hamilton Company adlı şirket, yine bu şirketin “Microlab STARlet” sıvı taşıma iş istasyonunu temel alan iki yeni otomatik analiz iş istasyonu geliştirdiğini haber verdi. Şirket, bu yeni sistemlerinin yeni COVID-19 virüse neden olan bilinen eski korona virüs olan SARS-CoV-2’nin hızlı, yüksek verimli tanı ve araştırmaya dayalı testini kolaylaştırmaya yardımcı olabileceğini söyledi.

“MagEx STARlet”, biyolojik örneklerin yüksek verimli manyetik bazlı RNA özütlemesini sağlıyor; “PCR Prep STARlet” iş istasyonu da, Hastalık Kontrol Merkezleri’nden alınan en son protokolleri kullanarak örnek kurulumunu otomatikleştirmek için önceden yapılandırılmış ve şartlandırılmış.

Şirket, İsviçre’de Reno, Nev ve Bonaduz’daki üretim tesislerinden sağlanan donanım, yazılım, aksesuar ve sarf malzemelerinin hızlı teslimatını sağlayarak sevkiyat önceliğini koronavirüsle mücadele ile ilgili tüm gelen siparişlere vereceğini söyledi. Amaç, ABD ve Avrupa genelinde teslimat gecikmelerini ortadan kaldırmak suretiyle özellikle acil testlerde gecikmeleri azaltmak veya tamamen önüne geçmektir.

Hamilton Company şirketi başkanı ve CEO’su Steve Hamilton, “Sağlık hizmetleri veren işgücüne ve koronavirüsü tanımlamak, tedavi etmek ve frenleyip kontrol altına almak için çalışan araştırmacılara destek vermek bizim en birincil önceliğimizdir” dedi.

Buna ek olarak, zaten daha önce şirketlerin kullanımına sunulmuş olan robotlar artık korona virüs savaşında kullanılmaktadır.

Restoranlar İçin Yiyecek Hazırlama

2019 ve 2020’deki büyük gelişmelerden biri, restoranların fiziksel olarak bir geleneksel yemek salonu konseptinden çıkarılması ve ister yazıcı sürücülerinin veya robotların çalışacağı, ancak her durumda sadece teslimat için yiyeceklerin hazırlanacağı “karanlık mutfaklara” dönüştürülmesi konseptiydi. Birçok eyalette restoranlar kapatılmakta ve sadece paket servisi ve teslimatı sağlayabilecek olanlar açık tutulmakta iken, karanlık mutfakların sayısı aniden çarpıcı bir şekilde arttı.

Miso Robotics (hamburger ızgara ve derin kızartma), CafeX (kahve ve diğer içecekler) ve Picnic (pizza hazırlama) firmaları da dahil olmak üzere, birçok şirket gıda hazırlamada kullanılacak yardımcı robotlar geliştirdi.

Bazı gıda robotu teknolojisi şirketleri, korona virüs salgını öncesinde konseptlerini yerleştirme savaşı verirken, şimdi sadece paket servisi veya sadece

teslimat hizmetleri sunmak zorunda kalan pek çok restoran ise artık bu otomasyon sistemlerinden bazılarına tekrar bir göz atmanın gerekli olduğunu anladılar.

Birlikte çalışan Robotlar ve İnsanlar

Dünya COVID-19 salgını durdurma savaşını sürdürdükçe, robotlara ve yanı sıra insanlar ve robotların birlikte çalıştığı otomasyon teknolojilerine ihtiyaç duyulacağı açıkça ortaya çıktı.

“Bu kritik otomasyon teknolojileri insanları güvende tutuyor, yeni ilaçlar ve tedaviler geliştirilmesine yardımcı oluyor, insanların bugün ihtiyaç duyduğu önemli ürünleri üretiyor ve diğer önemli görevleri yerine getiriyor” diyor Otomasyon Geliştirme Derneği (A3) Başkanı Jeff Burnstein. “Koronavirüsü ile mücadelede üyelerimizi ve dünyanın her yerindeki insanların bu küresel salgınla başa çıkmalarına yardımcı olan diğer otomasyon şirketlerimizi ön saflarda görmekten gurur duyuyoruz.”

Gelecek sayıda buluşmak üzere, şimdilik hoşça kalın.

Öneri İçerikler

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini  Dünya’ya Taşıyor

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini Dünya’ya Taşıyor

Türkiye’nin sanayi alanındaki en önemli gücü, üretim kabiliyeti ve nitelikli iş gücüdür. Bunu mümkün olan en yüksek katma değerli işlerde kullanmak…
Fuarlar, Seyahatler ve  İki Müjde!

Fuarlar, Seyahatler ve İki Müjde!

Merhaba sevgili okurlarımız. Şu an elimizde tutmuş olduğunuz İstif Material Handling 103.sayısının hazırlıkları hayatımın en yoğun dönemi oldu. Ankara firma ziyaretlerinden…
Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Türkiye İş Makinaları Pazarı 2021 Yılında %67 Büyüdü! Türkiye iş makinaları sektörü ekonomi ve yatırımları aynen yansıtmaktadır. Bunun ile beraber başta…