COVIT-19 İLE BAŞETMENİN YOLU:

COVIT-19 İLE BAŞETMENİN YOLU:

ROBOT TEKNOLOJİSİ KULLANIP İŞLERİ ROBOTLARA YAPTIRMAK MI?

 

FLAŞ! FLAŞ! FLAŞ!

ANA AKIM;

ROBOT YATIRIMLARI HIZ KAZANDI!!!

 

Yarına hazırlıklı olmak lazım!

Bilmemiz Gereken Mobil Robot Şirketleri

Ticari mobil robot pazarına genel bir bakış.

Bu robotların çoğu imalat ve depo görevleri için özel olarak tasarlanmış, diğerleri ise tıbbi bakım ürünlerinin temizlenmesi veya taşınması gibi özel görevleri yerine getiriyor.

McKinsey, mobil robotları otonom güdümlü araçlar (AGV’ler) ve otonom mobil robotlar (AMR’ler) olarak tanımlıyor. AGV’ler ve AMR’ler bir yere sabitlenerek kurulmazlar, mobil cihazlardır. Navigasyon sistemi ya robot üstü yerleşik (kamera ya da lazer tabanlı) ya da harici (rota manyetik bant, tel-kablo ya da yerdeki raylar kullanılarak sağlanır) sistemdir. Uygulama mobil robotları, lojistik, teslimat işleri için ve endüstriyel ortamlarda makinalar, aktarma noktaları veya depolama alanları arasında kutular, paletler veya aletler gibi hareketli parçaların nakliyesi için kullanılıyor.

IDTechEx’e göre, otomatik güdümlü arabalar ve araçlar (AGC ve AGV) uzun süredir kullanılmaktadır. Her türlü yükü taşımak için güvenli ve güvenilir sistemlerdir. Ancak kurulumları zaman alıcıdır ve iş akışı düzenlemesinin mevcut işe uyarlanması zor olabilir.

Amazon 2012’de Kiva Systems’ı satın aldığında, mobil robotların ortalığa dökülmesi ile ortalık ayağa kalkmıştı.  Bu etkinlik bir hareketlenme dalgası başlattı ve bununla kalmadı, Amazon mobil robot teknolojisi geliştirmeye ve yeni yeni mobil robot şirketleri satın almaya devam etti. IDTechEx, 2020 ve 2030 arasındaki 10 yıllık dönemde 1 milyondan fazla mobil robotun satılacağını öngörüyor.

********************&********************&********************&*************************

Clearpath Robotics (Otto Motors)

OTTO 100, kutuları, el arabalarını, kovaları, bidonları ve insanın kaldırabileceği diğer yükleri dinamik ortamlarda taşımak için tasarlanmış küçük, güçlü bir kendi-yürür otomatik sürüş aracıdır. OTTO, tıpkı bir insanın yaptığı gibi mekanlarda dolaşır. Bulunduğu ortamın bir haritasını hafızasında tutar ve konumunu, tam nerede olduğunu daima bilmek için görsel referans noktaları kullanır. Hiçbir yol gösterici kılavuz, özel altyapı veya önceden tanımlanmış yol güzergahı gerekmez. (Görüntü kaynağı: Otto Motors)


6 River Systems

6 River Systems firmasının Chuck isimli robotu, otonom araçlarla aynı teknoloji ve sensörler kullanılarak üretilmiştir. Chuck, gezinmek için makina öğrenmesi ve yapay zeka kullanır. Robot, kullanıcıların zaman kaybına yol açacak yürüyüş mesafelerini en aza indirmelerine, görevlerinin başında kalmalarına ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olmak için onları çalışma alanlarında yönlendirip yardımcı olur. Chuck, kendisinin tüm ürün bırakma, alma, toplama, sayma, yerine koyma ve cinsine göre ayırıp sıralama görevlerinde kullanılabilmesi için depo yönetim sistemleriyle entegre olur. (Görüntü kaynağı: 6 River Systems)

NextShift Robotics

NextShift Robotics firmasının TM-100 robotu, kendi yol güzergahı üzerindeki insanları ve diğer engelleri tanımak için tasarlanmıştır. Üzerinde engel bulunan yollara girecek insanları durdurmak için tasarlanmıştır ve onlara engellerin etrafında bir yol bulup gösterecek kadar da akıllıdır. TM-100 normal depo koşullarına, engeller, kir, toz ve aşırı sıcaklıklara dayanacak şekilde üretilmiştir. Sağlam endüstriyel tasarımı sayesinde düz olmayan, pürüzlü, bozuk, kasisli zeminlerde gezinebilir. (Görüntü kaynağı: NextShift Robotics)


GrayOrange

GrayOrange firmasının Butler robotu, kullanıcılara depolarda yaygın bir işyükü oluşturan sipariş miktarı hacim ve ağırlığı ve karışım oranını ayarlama işinde yardımcı olur. Birçok şirket için, uygulanabilir geçerli tek çözüm esnek otomasyondur. GreyOrange firmasının otonom mobil robotları, işte bu ihtiyaçları karşılamak üzere tasarlanmıştır. (Görüntü kaynağı: GrayOrange)

Swisslog

Swisslog firması, geleneksel yüksek raflı depo robotu tabanlı malzeme elleçleme çözümleri sunmak için özelleştirilmiş Kuka robotlarını kullanıyor. Swisslog, otomatik depolama çözümleri için çeşitli geleneksel ve hemen kullanıma hazır teknolojiler sunuyor. Şirket, modüler, esnek ve yazılım kontrollü malzeme taşıma teknolojileri sunmaktadır. Depo çözümleri, düşük bir parça başı toplama maliyeti ile optimum mal akışı sağlamak için özelleştirilmiştir. (Görüntü kaynağı: Swisslog)

Seegrid

Seegrid Smart Platform firması, bağlantılı bir malzeme elleçleme çözümü için kendi-yürür araçları ve filo yönetim yazılımlarını entegre ederek kullanmaktadır. Bir Seegrid AGV ünitesinde, çalışma ortamının üç boyutlu, bilgisayarla üretilmiş bir görünümünü yakalamak ve oluşturmak için, bir dizi stereo kamera hep birlikte uyum içinde sürekli olarak çalışır. Şöyle ki, ortamda bir şey değiştiğinde, Seegrid AGV araçları, kesintisiz navigasyonu başarıyla sürdürmek için binlerce anlık referans noktasını aralıksız sürekli hesaplar. (Görüntü kaynağı: Seegrid)


Diligent Robotics

Diligent Robotics firmasının Moxi robotu, malzeme toplama ve bunları hasta odalarına götürme, laboratuvar numunelerini teslim etme, merkezi tedarikten gidip malzeme alma ve kirli keten atık torbalarını ortamdan çıkarma gibi hasta teması olmayan görevlerle klinik personeline yardımcı olan bir hastane robot yardımcısıdır. Otomasyon, hastanelerin tutarlı ve istikrarlı hasta-bakımı iş akışlarını sürdürmelerine yardımcı olur ve hasta bakımı ile görevli personele esas işlerine konsantre olmaları için daha fazla zaman tanır. (Görüntü kaynağı: Diligent Robotics)


Locus Robotics

LocusBot’lar üretkenliği artırmak için tasarlanmıştır. Locus çözümü kap ayırt etmez, gereken her tür kutu, sepet, sandık, kova, bidon veya konteynır ve kap ile çalışmak için uygundur. Robotlar, değişen ihtiyaçları, ürünleri veya sipariş profillerini karşılamak için aynı anda birden fazla kutu ve kap türü ile kullanılabilir. LocusBot’lar, geleneksel el arabası veya motorlu el arabası sistemlerine kıyasla saat başına ürün ve saat başına ürün hattı randımanını tutarlı bir şekilde artırmayı ve birim zamanda daha fazla siparişi karşılamayı ve talebe göre ölçeklendirmeyi kolaylaştıracak şekilde tasarlanmıştır. (Görüntü kaynağı: Locus Robotics)


MiR (Mobile Industrial Robots Corp.)

MiR, kurum içi lojistik hareketleri yöneten bir dizi otonom mobil robot geliştirmekte ve pazarlamaktadır. Danimarkalı robot endüstrisi profesyonel çalışanları tarafından kurulan ve işletilen MiR’in merkezi Odense, Danimarka’da bulunmaktadır. MiR, 2018 Nisan ayında Amerikan Teradyne şirketi tarafından satın alınmıştır. (Görüntü kaynağı: MiR)

AutoGuide Mobile Robots

AutoGuide Mobile Robots firması, montaj, üretim, depolama ve dağıtım operasyonları için yüksek taşıma kapasiteli endüstriyel otonom mobil robotlar tasarlamakta ve geliştirip üretmektedir. AutoGuide’ın Max N10 modüler mobil robot platformu, çeki vinci, konveyör platformu, araba taşıyıcısı ve palet istifleyici de dahil olmak üzere uygulamaya özgü bir dizi yapılandırmaya sahip bir doğal yönlendirme platformudur. AutoGuide firması da MiR firması gibi, Amerikan Teradyne tarafından 2019’un sonlarında satın alındı. (Görüntü kaynağı:  AutoGuide Mobile Robots)


KUKA

KUKA mobil robotları otonom olarak geziniyor, hareketli kollarıyla iş görüyor ve endüstriyel üretim için istenen esnekliği sağlıyorlar. Bu özellikle kurum içi lojistik hareketleri için önemlidir. KUKA firması, manuel olarak hareket ettirilebilenlerden otonom navigasyon çözümlerine kadar bir dizi mobilite portföyü sunmaktadır. Tamamen otonom varyantlar, herhangi endükleme halkaları veya devresi, zeminde işaretlemeler veya mıknatıslara gerek olmaksızın çalışırlar. (Görüntü kaynağı:  KUKA)


Omron

Omron mobil robotları temelde çalışan işçilere hizmet desteği için üretilmiştir. Sektör gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış bu Omron mobil robotlar, işbirlikçi ve güvenli bir çalışma ortamını desteklemek için insanlarla etkileşime girer. Güvenlik lazerleri ve sonar sistemi, robotlarımızın yolları üzerindeki engelleri tespit etmesine ve çarpışmalardan kaçınmasına olanak sağlar. (Görüntü kaynağı: Omron)


iRobot Corp.

iRobot, Roomba hareketli robotlarını üreten firma. Roomba robotları, zeminleri iyice temizleyip tertemiz yapmak için bir çift Çok Yüzeyli Fırça sistemi kullanıyor. Fırçalardan biri kiri gevşetip yapıştığı yerden oynatıyor, diğeri ise onu söküp çıkarmak ve cihaz içine çekmek için ters yönde hareket ediyor. (Görüntü kaynağı: iRobot)


IAM Robotics

IAM Robotik firması, insan yardımı olmaksızın kendi başına bağımsız hareket eden ve iş gören robotlar tasarlamaktadır. Bu elbette basit ve kolay bir iş değil, akıllı algılama, otonom navigasyon, manipülasyon ve yapay zekanın sıkı bir entegrasyonunu gerektirir. Şirket, bu amaçla hem insanlar hem de robotlar için optimize edilmiş operasyonel sistemler tasarlamaktadır. (Görüntü kaynağı: IAM Robotics)


Fetch Robotics

Fetch Robotics firması, depolama ve intralojistik ortamlar için malzeme elleçleme ve veri toplama işlemlerine yönelik bulut tabanlı bir AMR çözümü sunuyor. Fetch Robotics AMR çözümleri, insanların yanında onlarla birlikte eşgüdüm halinde çalışırken işlem maliyetlerini azaltmak ve performansı yükseltmek, çıktı adedini, verimliliği ve üretkenliği artırmak için tasarlanmıştır. (Görüntü kaynağı: Fetch Robotics)


Aethon (TUG)

Aethon firmasının kısaca TUG diye isimlendirdiği römorkör robotları dijital haritalar, güzergah rotaları ve teslimat noktaları oluşturabilmektedir, şarj içinse fişinin kolayca takılabildiği duvardaki prizlerden yararlanmaktadır. Bir AGV’nin çalışıp gezinebilmesi ve iş görmesi için genellikle raylar, kablolar, teller, bant veya reflektörler gibi sabitlenmiş özel kılavuz işaretçileri gereklidir. TUG robotu gibi AMR’ler ise, kapalı saha ortamlarında güvenli çalışma sağlamak için kamera ve lazer tabanlı navigasyon sistemleri içeren bir teknoloji kullanır. (Görüntü kaynağı: Aethon)


Balyo Robotics

Balyo robotik forkliftleri, malzeme elleçleme şirketi Hyster Yale Group ile işbirliği yapılarak geliştirildi. Balyo Robotics firmasının bu robot forkliftleri, paletli yükün zemine bırakılması, yerden alınması ve paletlerin makinalara yerleştirilmesi (konveyörler, sarma ve paketleme makinaları, vb.), orta seviye ve yüksek seviye depolama, lojistik taşıma kuyruğu, barkod taraması ve yanı sıra çok dar koridorlarda istifleme gibi özel görevlerde de çalışmak üzere tasarlanmıştır. (Görüntü kaynağı: Balyo Robotics)


Waypoint Robotics

Waypoint Robotics firması, AMR mimarisini kullanan otonom mobil robotlar üretmektedir. Şirket bugün işyerlerinde kurulup işçiler tarafından işletilmek üzere tasarlanmış bir dizi endüstriyel tip güçlü ve dayanıklı çok amaçlı robotlar geliştirmiştir. Şirket, şu anda, çok çeşitli amaçlar için kullanılabilecek farklı uygulamalar için özelleştirilmiş mobil robotlar inşa edebilmektedir. (Görüntü kaynağı: Waypoint Robotics)


Canvas Technology

Amazon şirketinin 2012 yılında Kiva Systems firmasını satın alması ile başlayarak yaptığı bir dizi mobil robot şirketi satın alımından biri olan Canvas Technology şirketi, geçtiğimiz günlerde Amazon tarafından satın alındı. Kiva, o zaman Amazon Robotics olarak yeniden adlandırılmıştı. Online perakendeci şirket, içeride 100.000’den fazla robotu piyasaya sürdü. (Görüntü kaynağı: Canvas Technology)


Material Handling Systems (MHS)

MHS firması, komple sistemlerin etkili parçaları olarak çalışmak üzere mobil robotları sisteme ekleme ve devreye sokma konusunda operasyonel uzmanlık ve sistem entegrasyonu deneyimi sunmaktadır. Şirketin geliştirdiği teknoloji, robotların kendi işletim ortamına ilişkin kendi haritalarını oluşturmalarını ve bu işletim ortamını inceleyip haritaya işlemelerini  temin etmek, gerçek zamanlı koşullara göre kendini konumlandırmak ve gezinmek için kendi entegre sensörlerini ve kameraları kullanmalarını sağlamak esası gözetilerek tasarlanmıştır. (Görüntü kaynağı: MHS)


Brain Corp.

Brain Corp. firması, akıllı, kendi kendini yöneten bir teknoloji geliştirdi. BrainOS sistemi, ticari temizlik makinalarının takım arkadaşlarıyla birlikte eşgüdüm içinde sorunsuz bir şekilde çalışmasını sağlıyor. Makinalar, üstün güvenlik ve temizlik performansı sunmak amacıyla karmaşık ve dinamik ortamlarda otonom bir şekilde gezinmelerini sağlayan BrainOS teknolojisi tarafından desteklenmektedir. (Görüntü kaynağı: Brain)


Boston Dynamics

Boston Dynamics firması, uzun zamandır çok çeşitli tip ve özelliklerde mobil robotlar sunmaktadır. Bunlardan bazıları yürüyor, bazıları zıplayıp sıçrıyor, bazıları da yuvarlanarak gidiyor. Şirket, dinamik kontrol ve denge prensiplerini, geliştirdiği yüksek algılama, navigasyon ve zeka unsurları ile donatılmış üstün performanslı robotlar için gerçekleştirdiği mekanik tasarımlar, elektronik cihazlar ve yazılımlarla birleştiriyor. (Görüntü kaynağı: Boston Dynamics)


Realtime Robotics

Realtime Robotics firmasının ilk buluşu, bir robotun veya aracın herhangi çarpışmalara yol açmadan veya maruz kalmadan istenen hedef noktaya nasıl getirileceğini hızlı bir şekilde çözen patenti alınmış bir bilgisayar işlemcisiydi. Burada temel amaç, dinamik ortamlarda çalışan robot ve AV uygulamaları için çok yavaş, istenilenin çok altında olan geleneksel hareket planlaması sorununu çözmekti. Şirket, şu anda, geliştirdiği robotik otonom karakter özelliğini otonom araçlara uygulamak için çalışmaktadır. (Görüntü kaynağı: Realtime Robotics)

Gelecek sayıda buluşmak üzere, şimdilik hoşçakalın,


Öneri İçerikler

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini  Dünya’ya Taşıyor

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini Dünya’ya Taşıyor

Türkiye’nin sanayi alanındaki en önemli gücü, üretim kabiliyeti ve nitelikli iş gücüdür. Bunu mümkün olan en yüksek katma değerli işlerde kullanmak…
Fuarlar, Seyahatler ve  İki Müjde!

Fuarlar, Seyahatler ve İki Müjde!

Merhaba sevgili okurlarımız. Şu an elimizde tutmuş olduğunuz İstif Material Handling 103.sayısının hazırlıkları hayatımın en yoğun dönemi oldu. Ankara firma ziyaretlerinden…
Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Forklift Ve İş Makinalarında Rekor Büyüme 2

Türkiye İş Makinaları Pazarı 2021 Yılında %67 Büyüdü! Türkiye iş makinaları sektörü ekonomi ve yatırımları aynen yansıtmaktadır. Bunun ile beraber başta…