Doğru Konveyör Seçimi: Hidrolik mi Mekanik mi?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Malzemeleri ister küçük bir üretim tesisinde, ister büyük bir dağıtım merkezinde taşıyın, kat seviyeleri arasında güvenli ve verimli malzeme taşıma ihtiyacı bir zorunluluktur.

Verimli malzeme taşıma, günümüzün endüstriyel ve ticari operasyonlarının başarısında kritik bir rol oynamaktadır. Malzemeleri ister küçük bir üretim tesisinde, ister büyük bir dağıtım merkezinde, ister şirket içi perakende operasyonlarının bir parçası olarak taşıyor olun, kat seviyeleri arasında güvenli ve verimli malzeme taşıma ihtiyacı bir zorunluluktur. Dikey pistonlu konveyörler (VRC’ler) olarak da bilinen malzeme asansörleri, bu tür malzeme hareketi için en güvenli, verimli ve uygun maliyetli ekipman çözümlerinden biridir.

Dikey Pistonlu Konveyörler

Geleneksel asansörlerden farklı olarak VRC’ler yalnızca malzemeleri taşımak için tasarlanmıştır ve konveyörlere yönelik ASME B20.1 kod standartlarına tabidir. VRC’ler katlara, asma katların yanına, mevcut asansör boşluklarına, hatta dış mekanlara bile monte edilebilir. VRC’lerin ana bileşenleri kılavuz kolonları, bir taşıyıcıyı ve bir mekanik veya hidrolik çalıştırma mekanizmasını içerir. VRC’lerin çok yönlülüğü, malzemelerin asma katlara veya toplama modüllerine taşınması veya tam otomatik konveyör sistemlerinin bir parçası olarak taşınması da dahil olmak üzere çeşitli uygulamalarda kullanım için idealdir. Hem hidrolik hem de mekanik olarak çalıştırılan VRC’ler verimli dikey malzeme hareketine olanak tanırken, her türün belirli kaldırma uygulamaları için onları daha iyi bir seçim haline getiren belirli özellikleri vardır. Peki farklar nelerdir?

Hidrolik VRC’ler

Hidrolik VRC’ler tipik olarak, hidrolik sıvıyı harekete geçiren ve rezervuardan asansörün silindirlerine aktaran, temel olarak sıvının basıncını artırarak sıvının enerji seviyesini yükselten, uzağa monte edilmiş bir elektrikli pompa motoruyla çalıştırılır. Bu basınç, asansörün taşıyıcısını ve yükünü yukarı doğru hareket ettirecek enerjiyi yaratır. Asansörün taşıyıcısını indirmek için basınç dengelemeli bir kontrol valfi, hidrolik sıvısının rezervuara geri akışını düzenleyerek taşıyıcının her türlü yük ağırlığı altında kontrollü ve tutarlı bir hızda indirilmesine olanak tanır.

Hidrolik VRC’lerin Faydaları

• Satın alınması ve kurulumu genellikle mekanik asansörlere göre daha ucuzdur.
• Sınırlı kullanımlı uygulamalar için mükemmeldir (saatte 10 döngüden veya günde 100 döngüden fazla olmamalıdır).
• 6,7 metre yüksekliğe kadar kaldırmayı sağlar.
• 2.700 kilogramlık yük kapasitesi.
• Palet yüklerini ikinci katlara kaldırmak için mükemmeldir.
• İç veya dış mekanlara monte edilebilir.

Mekanik VRC’ler

Mekanik VRC’ler, bir fren motoru, ağır hizmet tipi makaralı zincirler ve dişli redüktör tertibatı aracılığıyla VRC’nin taşıyıcısını ve yükünü kaldıracak gücü üretir. Mekanik VRC’ler aynı zamanda zincir arızası durumunda taşıyıcının istemsiz inişini önleyen güvenlik kameraları, zincirlerin dişlilerden atlamasını önleyen zincir gergileri ve kılavuzları ve akımın gereken miktarı aşması durumunda motor frenini devreye sokan aşırı yük koruması gibi güvenlik özelliklerine de sahiptir. Bu, maksimum yükü taşımak için çok büyük önem arz eder. Genel olarak mekanik asansörler, hidrolik asansörlere göre daha yumuşak bir sürüş sağlayarak malzemelerin hasar görmesi riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olur.

Mekanik VRC’lerin Faydaları

Genellikle satın alınması ve kurulumu hidrolik asansörlerden daha pahalı olsa da, mekanik asansörler:

• Sınırsız sayıda kat seviyesine ulaşabilir.
• Sınırsız döngü kullanımına sahip olmaları onları yüksek hızlı, yüksek kapasiteli veya otomatik uygulamalar için mükemmel kılar.
• 4.500 kilogramı aşan ağırlıkları kaldırabilir, bu da onları ağır ve/veya hacimli malzeme veya ekipmanların taşınması için ideal kılar.
• Her seviyede yumuşak duruşlar sağlayın, bu da onları hassas malzemelerin taşınmasında hidrolik asansörlerden daha iyi bir seçenek haline getirir.
• Hidrolik sıvı kullanımını yasaklayan uygulamalarda kullanılabilir.

Doğru Konveyör Seçimi: Hidrolik mi Mekanik mi?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın