E-ticaret Sektörü Kargo Firmalarını Dijitalleştiriyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

E-ticaret sektörü, kargo şirketlerinin daha çok otomasyon kullanmasını ve dijitaleşmesini sağlıyor.

Anadolu Ajansı’nın (AA) Global İletişim Ortağı olduğu e-ticaret fuarı WORLDEF ISTANBUL 2024, Yenikapı Etkinlik Alanı’nda düzenlendi. Fuarda soruları yanıtlayan Sürat Kargo Genel Müdürü Cem Oğuz, Türkiye’de günlük 4,5-5 milyon adet kargonun teslim edildiğini, sektörün son 10 yılda çok hızlı büyüdüğünü söyledi.

Oğuz, bu artışı yönetebilmek için lojistik sektörünün özellikle otomasyon alanına ciddi yatırımlar yapması gerektiğinin altını çizdi. Aktarma merkezlerindeki sorter sistemlerinden kuryelerin rota optimizasyonuna kadar birçok alanda teknolojiyi kullandıklarını dile getiren Oğuz, “Adresleri bulma işlemlerinde bile artık navigasyon sistemlerini kullanarak teslimat yapıyoruz. Dolayısıyla teknoloji ve altyapı yatırımları, kargo sektörünün hızlanmasına yol açtı.” dedi.

“Otomasyon olmadan bu büyüklükteki kapasiteyi yönetmek mümkün değil”

Oğuz, yapay zeka ve otomasyonun lojistik süreçlerinde müşteri memnuniyeti açısından çok önemli olduğunu, otomasyon olmadan bu büyüklükte kapasiteyi yönetmenin mümkün olmadığını vurguladı. Müşteri memnuniyetini sağlamak için otomasyon ve yapay zekanın vazgeçilmez olduğunu dile getiren Oğuz, “Sürat Kargo olarak, günlük 750 kamyon ve 5 bin 500 araç hareketi yapıyoruz. Bu teslimatları optimize etmek için insan beyninin ötesine geçmemiz gerekiyor. Yapay zeka sistemleri, ana hat planlamasından son kapı teslimatına kadar bize yardımcı oluyor.” şeklinde konuştu.
Oğuz, artan rekabet karşısında hayata geçirdikleri stratejileri de paylaşarak, rekabetin her zaman müşteri memnuniyetini artırdığını ifade etti.

“Hizmetleri genişletiyor ve daha dijital hale geliyoruz”

Aras Kargo Uluslararası İşler, İş Geliştirme ve Strateji Başkanı Ramazan Altınay da Türkiye’deki e-ticaret sektörünün yıllar içinde çok hızlı büyüdüğünü ve 2010’lu yıllarda yüzde 2 olan e-ticaretin perakendedeki payının şu an yüzde 20’lere dayandığını söyledi. Altınay, Aras Kargo olarak e-ticaretin en önemli taşıyıcılarından bir tanesi olduklarını ve önemli geliştirmeler yaptıklarnı anlattı.
Firmalarının kullandığı araç rotalama programından bahseden Altınay, şunları kaydetti: “Siz herhangi bir gönderi aldığınızda, gönderinin nerede olacağını size gelmeden önce adım adım bilgilendirme yappıyoruz. Kargo ile lgili süreçleri canlı olarak takip edebiliyorsunuz. Bunun yanında Türkiye’deki en büyük e-ticaret firmalarıyla entegrasyonlarımız var. Bunlar üzerinden de Aras Kargo hizmetlerine rahatça ulaşabiliyorsunuz. Türkiye’nin yaklaşık 4 bin noktasında kargolarınızı teslim alabiliyorsunuz. Bunların bir kısmı şubelerimiz bir kısmı da lockerlarımız.” Altınay, kargo hizmetinde otomasyon kullanmamanın artık imkansız olduğunun altını çizdi.

“Kargoların yüzde 70-80’İ e-ticaretten geliyor”

Ramazan Altınay, e-ticaretin Türkiye’deki kargo sektörünü ciddi anlamda domine ettiğini belirterek, şu değerlendirmelerde bulundu: “Taşınan kargoların belki yüzde 70-80’i e-ticaret yönünde oluyor. Tabii ki Aras Kargo olarak biz de bu sektöre en iyi hizmet veren firmaların başında geliyoruz. E-ticaretin, günden güne büyüyen bir potansiyeli var. Aras Kargo da bununla doğru orantılı olarak hizmetlerini genişletiyor ve daha dijital hale geliyor. Örnek vermek gerekirse mobil uygulamalar üzerinden artık hizmetlerimize ulaşabiliyorsunuz veya herhangi bir gönderinizi iade etmek istediğinizde bizim biraz önce bahsettiğim esnaf noktaları üzerinden de artık gönderinizi iade edebilecek hizmetler sunmaya başlıyoruz. O yüzden e-ticaret sektörüne tamamen adapte olmuş ve onunla beraber dijitalleşen bir kargo firması olduğumuzu daha çok söyleyebilirim.”

“E-ticaret, çok büyük bir ekosistemi kapsıyor”

Aras Kargo Uluslararası İşler, İş Geliştirme ve Strateji Başkanı Altınay, e-ticaretin Türkiye’de çok büyük bir ekosistemi kapsadığını, içinde yaklaşık 500 bin satıcının bulunduğunu ve bunların yüzde 76’sının KOBİ olduğu bir sektörden bahsettiklerini anlattı.

E-ticaret Sektörü Kargo Firmalarını Dijitalleştiriyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın