Elektrikli Araç Şarjında 1 Milyar Liralık İşbirliği

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Borusan Holding ve Energie Baden- Württemberg AG’nin (EnBW) ortak girişimi Borusan EnBW Enerji, Petrol Ofisi Grubu ile elektrikli araç şarj istasyon ağını genişletmek üzere iş birliğine imza attı. Yapılan açıklamaya göre, ilk aşamada, Petrol Ofisi’nin Türkiye genelindeki 2 bin akaryakıt istasyonu arasından önceliklendirilen lokasyonlarda 1 milyar TL yatırım yapılacak. Bu iş birliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her şarj noktası yaklaşık 4 bin 500 ton karbon salımını engelleyecek.

Borusan Holding ve Energie Baden-Württemberg AG’nin (EnBW) ortak girişimi Borusan EnBW Enerji, Petrol Ofisi Grubu ile elektrikli araç şarj hizmetine yönelik bir işbirliğine imza attı.

Gerçekleşen iş birliği ile Petrol Ofisi Grubu’nun Türkiye genelindeki 2 bin lokasyonu arasından önceliklendirilen istasyonlarda kurulum planlanan iş birliği çerçevesinde ilk aşamada 1 milyar TL yatırım yapılacak. Verilen bilgiye göre ilk aşamada 750 şarj noktası devreye alınacak.

Yapılan açıklamaya göre, istasyonlarda kullanılacak ve yüzde 100 yenilenebilir enerji kaynağı sertifikalı yüksek hızlı şarj cihazları ile elektrikli araçlarda batarya doluluk oranı 30 dakika içerisinde yüzde 80’e ulaşabilecek. Bu iş birliği kapsamında şarj edilecek araçlarla her şarj noktası yaklaşık 4 bin 500 ton karbon salımını engelleyecek.

Yapılan iş birliği kapsamında başlatılacak olan istasyon dönüşümleri, Türkiye çapında belirlenen trafik
yoğunluğu, üniteler ve istasyonlar arası mesafe, müşterilere sunulan ek hizmetler gibi kriterlere göre
önceliklendirilerek belirlenecek.

Yüksek hızlı şarj noktaları, Türkiye’deki bütün elektrikli araç sahiplerinin kullanımına açık olacak. İki şirketin işbirliği kapsamında hayata geçirilecek şarj ağının, 2030 yılına kadar 7 bin soketle hizmet vermesi ve pazarın yüzde 20’sini oluşturması hedefleniyor.

‘Pazar 5 Kat Büyüdü’

İşbirliği hakkında konuşan Borusan Grup CEO’su Erkan Kafadar,
“Ülkemizde geçtiğimiz yılın ilk 6 ayına göre bu sene yaklaşık 5 kat daha fazla elektrikli otomobil satışı gerçekleştirildi ve elektrikli araçlarda 2023 satış hedefi şimdiden yakalandı. Elektrikli araçlara yönelik bu talep doğrultusunda elektrikli şarj cihazlarına sahip istasyon ihtiyacının karşılanması ve elektrikli araç alımlarının teşvik edilmesi, karbon nötr bir gelecek için büyük önem taşıyor” dedi.

 

Elektrikli Araç Şarjında 1 Milyar Liralık İşbirliği

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın