Endüstrinin sürdürülebilirliği “ömür boyu kullanım” fırsatıyla FANUC’TA

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dünyanın lider fabrika otomasyonu üreticilerinden FANUC, döngüsel ekonomi hedefleri doğrultusunda kabul ettiği sürdürülebilir iş modelini “ömür boyu kullanım” mottosuyla yakalıyor. Tüm ürün gamını uzun ömürlü ve bakımı kolay şekilde tasarlayan FANUC, yalnızca Avrupa’daki deposunda yer alan 600 bin yedek parçayla servis teknisyenlerinin ihtiyaç duyduğu tüm parçaların yüzde 99,96’sını bünyesinde tutuyor.

Avrupa’daki birçok şirket teknolojik değişim sürecinin hemen ortasındayken Japon otomasyon uzmanı FANUC, uzun yıllardır ömür boyu servis, onarım ve geri dönüşümü iş modeline entegre ederek rekabet avantajında öne çıkıyor. Sürdürülebilirlik hedefleriyle uyumlu olacak şekilde kullanıcılarına uzun ömürlü ve bakımı kolay ürünler sunan FANUC’un dünya çapında yer alan onarım merkezleri ve yedek parça depoları ise “iyi müşteri hizmeti” anlayışının devamlılığını sağlıyor.

FANUC’ta servis teknisyenleri kendilerinden daha yaşlı ürünlerle çalışabiliyor

Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın şirketlerin iş yapış modellerini değiştirerek ürünlerin bakım ve yenilenmesini daha da önemli kıldığını belirten FANUC Türkiye Genel Müdürü Teoman Alper Yiğit, “Bizim açımızdan servis teknisyenlerimizin kendilerinden daha yaşlı FANUC ürünleri üzerinde çalışması alışılmadık bir durum değil. Fakat dünyada da bu durumun son dönemde endüstrinin normali olmaya başladığını gözlemliyoruz. Döngüsel ekonomiye ayak uydurmaya çalışan müşterilerimizin üretim hatlarını sıfırdan inşa etmek yerine daha sık yenilediğini görüyoruz. Bu durum yalnızca sürdürülebilirlik açısından değil, aynı zamanda finansal açıdan da işe yarıyor. Halihazırda FANUC tel EDM makinelerine sahip olan müşterilerimiz uzun yıllardır sorunsuz şekilde onarım hizmeti alıyorlar. Bunu da servis personelimizin en etkili şekilde hareket edebilmesi adına eski model serilerinin planlarını, olası arıza kaynaklarına ilişkin bilgileri ve onarım talimatlarını içeren veri tabanlarını oluşturarak başarıyoruz” dedi.

FANUC, müşterilerine 40 yıllık işletim yazılımlarını dahi temin ediyor

FANUC’un ürünlerinin en başından itibaren onarımı kolaylaştıracak şekilde geliştirildiğini ifade eden Yiğit, sundukları yüksek parça bulunabilirliğine dair şunları söyledi: “Yüksek yedek parça bulunabilirliği, yeni bir model serisinin üretimi sırasında bile titiz bir planlama gerektiriyor. Bu noktada müşteri taleplerini ve hatta ‘onarım hakkını’ karşılamak için gelecekte ne kadar yedek parçaya ve hangilerine ihtiyaç duyulacağını belirlemek hayati önem taşıyor. Daha sonra, bu parçaların onlarca yıl olmasa bile yıllarca tedarik edilmesi ve stoklanması gerekli hale gelip uygun müşteri hizmetlerini desteklemek için parçaların doğru zamanda doğru yerde olması gerekiyor. Şu an Avrupa’daki yedek parça depomuzda birkaç milyon Euro değerinde yaklaşık 600 bin parça bulunuyor. Bu parçaları da verimli ve mümkün olduğunca uzun süre kullanmak için düzenli olarak geri dönüşüm faaliyetleri yürütüyoruz. Servis teknisyenlerimiz müşteri hizmetleri sırasında aşınmış veya arızalı parçaları değiştirdiklerinde, standart prosedürün bir parçası olarak bunları Lüksemburg’daki onarım merkezimize gönderiyorlar. Şu an Avrupa genelinde servis teknisyenlerimizin ihtiyaç duyduğu tüm yedek parçaların yüzde 99,96’sını stokluyoruz. Eğer bir parçayı bulamazsak, genellikle birkaç gün içinde diğer FANUC konumlarından teslim alabiliyoruz. Müşterilerimiz 40 yıllık işletim yazılımlarını bile hala bizden temin edebiliyor.”

Endüstrinin sürdürülebilirliği “ömür boyu kullanım” fırsatıyla FANUC’TA

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın