Endüstriyel Lastikte Dünyanın Otorite Firmalarından İtalmatik, İş’te Lastik’le Türkiye’de

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Qibla endüstriyel lastik İş’te Lastik markasıyla Türkiye genelinde geniş bir hizmet ağı kurma hedefine bundan 3 yıl önce ulaşmıştı. Bugün ise İş’te Lastik bir dünya devi İtalmatik markasının Türkiye distrübütörü olarak başarılarına bir yenisini daha ekledi.
İş’te Lastik; forklift ve iş makineleri lastiklerinde adından çokça bahsettiren bir marka olmuş durumda. Mobil Pres servis araçlarıyla müşterilerine yerinde servis sağlayan firma şimdi de İtalyan devi İtalmatic ile anlaştı ve Türkiye distribütörü oldu. Konuyu firmanın kurucu ortağı Nejdet SARISOY ile konuştuk.

İş’te Lastik ve İtalmatic birlikteliği neden, niçin ve nasıl gerçekleşti?

İtalmatic ile uzun süredir görüşmelerimiz devam ediyordu. Firmayı çok eski zamandan beri tanıyoruz. Daha önce Türkiye pazarına girdi. Fakat İtalmatic’in Avrupa menşeili bir üretim olması, Türkiye’deki Avrupa menşeili ürünlerin çok az oluşu ve fiyat skalasından dolayı İtalmatic Türkiye’de hak ettiği değeri göremedi. Şu an dünyada pazar yer değiştirdi. Türkiye’deki endüstriyel ürünlerle alakalı da satın alma noktasında bundan 10 yıl öncesine göre hareketlilik de arttı. İnsanlar artık ucuz ürünler almak istemiyor, pahalı, kaliteli ürünler almak istiyor. Biz de bu süre içerisinde İtalmatic’le görüştük. Görüşmelerimiz neticesinde İtalmatic artık İş’te Lastik ailesinin bir parçası oldu. Çok kısa zaman içerisinde ürünlerimiz stoklarımıza girecek. En hızlı şekilde Türkiye’deki bütün satış noktalarımıza ürünleri ulaştırmak için gereken gayretleri göstereceğiz.

İstanbul merkez ofis ve İzmir bölge müdürlüğü haricinde başka nerelerde bayi ve İş’te Lastik noktaları mevcuttur?

İş’te Lastik noktalarından kastımız tabii ki kendi operasyonlarımız ve bayilerimiz. Bunun dışında herhangi bir satış noktamız yok. Hepsi bayi teşkilatımız üzerinden devam ediyor. Biz de bugüne kadar kurulan tüm ticari ilişkilerimizde söylenen bayilik kelimesinin anlam ve önemini taşıyan tüm kurallara bir aile çatısı çerçevesinde uyduk, uymaya da devam ediyoruz. Bayilerimiz Sinop, Ankara, Eskişehir, Bursa, Trabzon olmak üzere şu an aktif halde çalışıyor. Ege bölgesinde kendi operasyonlarımız var, sizin de bildiğiniz üzere. Çok kısa zaman içerisinde, yılın son çeyreğinde tamamlamayı planladığımız İstanbul Avrupa Yakası bölgemiz büyük bir ihtimalle hizmete girecek. Gerekli hazırlıklar yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Bunun dışında Doğu Anadolu bölgesinde eksik kaldık. Burada da yine yılı tamamlamadan İş’te Lastik mobil araçlarımız hizmete girmiş olacak.

İtalmatic markası dünyada ve Türkiye’de ne ifade ediyor?

İtalmatic markası Türkiye’de maalesef konuşmamızın başında söylediğim gibi hak ettiği değeri göremediği için Türkiye’de çok bir anlam ifade etmiyor. Sektörde firmanın ne kadar büyük olduğunu bilenler vardır. İtalmatic markası Avrupa pazarında çok yaygın. Amerika pazarında çok yaygın. İtalmatic’in bazı teknik özellikleri ve diğer markalardan pozitif ayrışan özellikleri var. Bunları sizlerle paylaşmak isterim. İtalmatic markası dünyada üretim cihazlarını kendisi üretip aynı zamanda lastik üreten tek firma. Birçok lastik üreticisi firmasına da lastik üretim cihazları makineleri satan bir firma. Bunların başına kontrante geliyor. Bunun yanı sıra radyal kalıp teknolojisiyle lastik üreten tek firma. Diğer üreticilerin lastik üretim kalıpları değişik versiyonlarda, klasik bildiğimiz dolgu lastik üretim kalıplarıyla üretiliyor. İtalmatic sadece radyal kalıp teknolojisini kullanarak, bunu geliştirerek dolguya entegre hale getirerek üretim yapan dünyadaki tek firma.

Hizmet ağınızda başka hangi markalar var?

Hizmet ağımızda sizlerin de bildiği üzere Çin’den 2 firma ile çalışıyoruz. Atlapex ve Quiyu markalarımız. Atlapex markamız tamamen Batı segment ürün üreten bir firma. Atlapex firması ürün gamı dünya pazarında en geniş firmalardan. İş makinesinden forklifte kadar, tarım araçlarına kadar üretim yapan bir firma. Ama maalesef Türkiye’deki Çin menşeili ürünlerle alakalı olan önyargıdan ötürü sadece şu an forklift ve iş makinesi dolgu lastiklerini ve platform gruplarını getiriyoruz. Bunun yanı sıra JRS markamız Hindistan menşeili. O da alanında iyi bir üretici. Hava ile dolgu budget segmentteki ürünlerimizi yine kendilerinden tedarik ediyoruz. Bugün ailemize yeni katılan Ascendo marka ürünümüz Tron markasının bir ürünüdür. Endonezya ve Kore’de üretimleri olan Ascendo markasını siyah ve beyaz olarak, orta segment olarak getiriyoruz. Premium segmentte İtalmatic ürünlerimizi getiriyoruz. Bunun yanı sıra tabii ki son yıllarda Türkiye’nin üretim sanayiine ağırlık göstermesiyle beraber Türkiye’deki yerli üretim yapan grubumuzla alakalı her firmayla pozitif anlamda çalışma gayreti içerisindeyiz. Şu an aktif olarak Starmaxx ve Birlas markalarıyla çalışma halindeyiz. Daha bunun yanına eklenecek yeni firmalarla da çalışmayı arzu ederiz.

İş’te Lastik için 2023 planlamanızdan bahsedebilir misiniz?

2023 planlamamızda İş’te Lastik alt yapı çalışmalarını tamamlamış, kurulduğu an itibariyle nereye varmak istediğini çok iyi bilen bir firma. Bunun gerekli alt yapı çalışmalarının tamamı sağlandı. 2023’te bu çalışmalarının hepsinin meyvelerini toplamaya başlayacağız. Türkiye genelinde oluşturmuş olduğumuz hizmet alanının ürün çeşitliliği, hizmet kalitesi noktasında tüm alt yapı çalışmaları tamamlanmış bir şekilde 2023’te yoluna hızla devam edecek. 2023’e girmeden muhtemelen devreye alacağımız ürün ve hizmetlerimizi ve bilgi akışını tamamen e-portal üzerinden sunabileceğimiz, ulaşılabilecek bir platformun çalışmaları halindeyiz. Sona gelindi. Hedefimiz 2023’e girmeden bunu kullanıma açmak. Dünya e-dönüşüm içerisinde. “Buna bizler de nasıl ortak olabiliriz, nasıl bir e-dönüşüm içerisinde pozitif olarak olabiliriz” noktasındayız. Çalışmalarına 2022 başı itibariyle başladık. Çok kapsamlı tüm ürün grup ve hizmet ağımızı kapsayan, daha önce hizmetler almış, geçmişi sorgulayabileceğimiz, istediğiniz datalara ulaşabileceğiniz kapsamlı bir e-dönüşüm içerisinde hazırlıklarımız tamamlandı. Bu sistemi çok kısa zaman içerisinde kullanıma açacağız.

İş’te Lastik ailesine yerli ve yabancı yeni markalar gelecek mi? Bu konuda dirsek temasında olduğunuz yeni markalar var mı?

Her zaman İş’te Lastik iç ve dünya pazarında hemen hemen tüm üreticilerle pozitif bir diyalog içerisinde. Çünkü İş’te Lastik’in hikayesinde isminde olduğu gibi iş lastiği olduğu için hedefimiz ülkemizde üretim entegre, lojistik entegre çalışmakta olduğumuz firmalar Türkiye’mizin güzide firmaları. Bunların faaliyet alanları içerisinde bizim hizmetini verebildiğimiz ve satışını yapabildiğimiz gruplar içerisinde bu firmaların herhangi bir aksaklık yaşamaması adına İş’te Lastik ailesi dünya pazarında ve iç pazarda pozitif bir diyalog halinde. Şu an plan dahilinde mevcut markalarımızın dışında bir planımız yok. Ama dünya pazarında ve iç pazardaki tüm üreticilerle pozitif halde görüşüyoruz. Yarın İş’te Lastik ailesinin veyahut değerli müşterilerinin herhangi bir standardın dışında bir çalışma, bir ürüne ihtiyacı olduğu anda İş’te Lastik bu ürünü ve hizmeti çözebilme kabiliyetine sahip.

Sektörü dünya ve Türkiye ölçeğinde nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sektörümüz pandemi sonrasındaki tüketim çılgınlığıyla beraber büyüme trendi gösteren, pozitif ayrışan sektörlerden bir tanesi. Bu süreç muhtemelen önümüzdeki 10-15 yıl süre zarfında da devam edecek gibi görünüyor. Tabii negatif ekonomik durumlar da söz konusu dünya pazarında. Yine sektörümüzün dünya pazarındaki ekonomik daralmanın içerisinden de pozitif ayrışacağı kanaatindeyiz. Bu süreçle beraber önümüzdeki zamanlarda sektörümüz pozitif olarak büyümeye devam edecek. Sektörümüz dünya ölçeğinde henüz hak ettiği değeri almış değil. Çünkü üretimden çok uzak yaşayan bir Türkiye vardı. Artık “üretimde biz de varız” diyen bir noktaya doğru hızla ilerliyoruz. Haliyle sektörümüzün de payı hızla artacak. Bunu önümüzdeki yıllarda hep beraber göreceğiz.

Lastik geri dönüşümü ile ilgili bir planlamanız var mı? Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu konuyla alakalı çeşitli araştırmalarımız var. Türkiye’de de yapan firmaları yakinen takip ediyoruz. Dünya pazarında da bununla alakalı uğraşan firmaları yakinen takip ediyoruz. İletişim halindeyiz. Tabii ki geri dönüşüm şu anki dünyada ve gelecek dünyada çok büyük önem arz ediyor. Öz kaynaklar artık alarm veriyor. Buna karşı sektörel bazlı biz de gerekli önlemleri alacağız. Bunlarla alakalı 2023’te daha detaylı bilgiler paylaşacağız.

İş’te Lastik pazarda her geçen gün üzerine koyarak ilerliyor. Ancak fuarlarda göremiyoruz. Dünya ve Türkiye sektör fuarlarıyla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Sizlerin de takip ettiği ve az önce de bahsini ettiğimiz üzere dünyadaki e-dönüşüm, internet çılgınlığı her şeye çok kolay ulaşılabilir olmak, tabii fuar gibi ticari buluşmaları da maalesef etkiledi. Biz 2024 yılı itibariyle fuarlarda olmak istiyoruz. Çünkü İş’te Lastik ailesinin başarmak istediği bir yol var. Bu yolda hızla ilerliyoruz. Evet, biz fuarlarda yokuz ama fuarlardaki tüm müşteriler zaten bizim müşterimiz. Fuarlarla alakalı diğer paylaşmak istediğimiz; e-platformların daha çok ön planda oluşu, fuarlara olan ilginin düşmesi bizi birazcık daha fuar düşüncesinden uzaklaştırdı. Ama fuar kültüründen de uzak kalmak istemiyoruz. 2024 yılı itibariyle sektörümüzle alakalı dünya pazarındaki tüm fuarlarda olmayı hedefliyoruz. Planlarımız bu yönde.

Bölgemize bir dünya devi Amazon, büyük bir yatırımla geliyor. Size göre bölgenizi ne gibi gelişmeler bekliyor?

Amazon, özellikle Tuzla bölgemize yapılan bir yatırım. Bu tabii ki bizi gayet hoşnut eden bir yatırım. Amazon bence bu işin başlangıcı olacak. Avrupa’da başarı elde etmiş birçok firmayı ilerleyen zaman içerisinde göreceğiz hep birlikte. Çünkü Türkiye ciddi bir üretim ve lojistik merkezi haline geldi. Doğu ve batıyı birleştiren bir lokasyon haline geldi. Bu asırlar önce de böyleydi. İpekyolu ticaretleri böyleydi. Bu yeniden canlanıyor. Konjonktürel yapıda belki Türkiye’ye yer düşünmemişlerdi ama planları bozan, değiştiren bir Türkiye’yle birlikte bunu tekrar yaşıyor olacağız hep birlikte. Amazon bu işin başlangıcı. Daha birçok yatırım gelecek, geleceğine inanıyoruz ve tabii ki bu tür yatırımlar sektörel bazda pozitif etkileyecek. Çünkü bu tür firmalar üretici veya lojistik olarak Türkiye’yi kullanınca bizim sektörümüzün ekipmanlarına olan rağbet artacak. Bunlar da sektörümüzde pozitif anlamda büyümeye sebep olacak.

İstif Material Handling Dergisi’ni nasıl değerlendiriyorsunuz? Çalışmalarımızla ilgili nasıl gözlemleriniz var?

Öncelikle İstif Material Handling Dergisi sektörümüzün bir yüzü olmuş, sektörümüzün alın akı olmuş, dergi statüsünden çıkmış bizim gözlerimizde. Artık sektörümüzün bir parçası halinde. İnanıyorum ki sektörümüzdeki diğer arkadaşlarımız da bu şekilde düşünüyorlardır. Bugün sektörümüz kendi içerisinde gruplara ayrışıyor. Lastik grubu, çatal grubu, istif grubu, makine grubu gibi. Bu alanların hepsinde İstif Material Handling Dergisi var. Bu gruplar bir gün bir araya toplanmak istese veya bir organizasyon içerisinde bulunsa hep gözler İstif Material Handling Dergisi’ni arar, arayacaktır. Derginin sektörümüzle alakalı emeği çok fazla. Çalışmalarınızı yakinen takip etmeye çalışıyorum. Hem sosyal medyadan hem de bizlere ulaştırmış olduğunuz basılı dergiden takip ediyorum. Gayet güzel. Başarılarınızın devamını diliyorum. İnanıyorum ki sizler pozitif olarak katkılar sunacaksınız. Aynı zamanda ben İstif Material Handling Dergisi’ni bu sektöre girdiğim günden itibaren takip ediyorum. Olabildiğince tüm sayılarını da nostalji olarak saklıyorum. Muhtemelen 98’lerden itibaren var. Kendi kitaplığımda saklıyorum. Çünkü gerçekten İstif Material Handling Dergisi sektörün yüzü olmuş, alın akı olmuş. Bugüne kadar birçok başarıya imza atmış. Şu an itibariyle de atmaya devam ediyor.

Endüstriyel Lastikte Dünyanın Otorite Firmalarından İtalmatik, İş’te Lastik’le Türkiye’de

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın