Esan Akü’den Traksiyoner Aküler İçin 320 Milyonluk Yatırım!..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Esan Akü Genel Müdürü Atilla Birmiş;

”Değişimi yönetebildiğiniz taktirde değişime ayak uyduramayanların hem pazarını alıyorsunuz hem de globalleşen dünyadan da payınızı almaya başlıyorsunuz.

Esan Akü’ de en büyük değişim piyasa gereklerini anlamak ve bu ihtiyaca çözüm üretmekle oldu.”

 

Ersin Karaca : Esan Akü genel müdürü Atilla Birmiş beyefendi ile beraberiz. Müsaadenizle ben sorularıma geçmek istiyorum. İstif Metarial Handling Dergisi okurları için sizi tanıyabilir miyiz?

Atilla Birmiş : Hoşgeldiniz, ben 1975 doğumlu, Kocaeli Üniversitesi mezunu elektrik mühendisiyim. Aileden hissedar şirkette yönetici olarak bulunuyorum, yaklaşık 25 yıldır da sektörümüze hizmet vermeye çalışıyorum.

Ersin Karaca : Esan Akü 1978 yılında kurulmuş ve kısa zamanda sektörün en önemli aktörlerinden biri olmayı başarmış bir firma. Okurlarımız için Esan Akü’ nün kuruluş hikayesini sizden dinleyebilir miyiz?

Atilla Birmiş : Ben 2. Kuşak yönetici olmakla beraber 1. Kuşağın da içinde yer alarak çalıştım. Esan Akü 1978 yılında İstanbul 4. Leventte kuruldu. 2013 yılında Gebze’deki tesislerimize yatırım yapmaya başladık. 2016 da Gebze tesislerimiz faaliyete geçtikten sonra 2018 yılında Türkiye’ nin ikinci 500 büyük sanayi işletmesi arasına girdik aynı yıl Türkiye’ nin en büyük 1000 ihracatçısının arasına girme başarısını gösterdik. Son 3 yıldır her yıl pozisyonumuzu daha da iyileştirerek bu listelerde yer almaktayız. Yaklaşık 65 ülkeye ihracat yapıyoruz. Şuan da starter akülerinin imalatını yapıyoruz. Aynı zamanda da elektrikli forklift ve iş makinaları için traksiyoner akü yatırımlarımız devam etmekte.

Ersin Karaca : Az önce ikinci 500 ve 1000 arasına girdiğinizi belirtmiştiniz, bu başarıyı neye borçlu görüyorsunuz?

Atilla Birmiş : Dünya sürekli değişiyor bu değişen dünyada değişime adapte olan firmalar ve değişime adapte olmayan firmalar var. Bu aslında hayatımızın her noktasında mevcut. Değişimi yönetebildiğiniz taktirde değişime ayak uyduramayanların hem pazarını alıyorsunuz hem de globalleşen dünyadan da payınızı almaya başlıyorsunuz. Aslında Esan Akü’ de en büyük değişim piyasa gereklerini anlamak ve bu ihtiyaca çözüm üretmekle oldu. Biz çözüm ürettiğimiz taktirde gördük ki pazardaki payımız artıyor iş hacmimiz artıyor ve sadece Türkiye için konuşmuyorum bunu global ölçekte konuşuyorum ve böylelikle Güney Amerika’ dan Afganistan’ a kadar, Güney Afrika Cumhuriyeti’ nden Lübnan’ a, İsrail’ e kadar çeşitli coğrafyalarda ihracat yapabiliyoruz. Her bölgenin kendine has ihtiyaçlarına karşı çözümler üretiyoruz çünkü her bölgenin kendine ait farklı ihtiyaçları olabiliyor. Bu çözümleri üretebildiğiniz noktada da büyüyüp gelişiyorsunuz belli bir hacim kazanıyorsunuz.

Ersin Karaca : Biz sizin fabrikaya gelirken sağlı sollu üç ayrı fabrikada Esan tabelası gördük Esan Şirketler Grubunun bünyesinde yer alan firma ve tesislerle ilgili bilgi alabilir miyiz sizden?

Atilla Birmiş : Aslında Esan Şirketler Grubu diye bir durum söz konusu değil. Tek bir tüzel kişiliğimiz var Esan Akümülatör ve Malzemeleri San. Tic. A.Ş. diye ancak yaptığımız iş gereği bazı ana prosesleri farklı çatı altında faaliyete geçirdik.
Bunun sebebi de tesislerin başlı başına farklı sektörlere de hitap edebilecek formatta prosesler olmasından dolayı. Mesela plastik enjeksiyon tesisimiz farklı bir çatı altında sadece Esan Akü A.Ş. ye diğer küçük akü imalatçılarına da, diğer plastikle ilgili firmalara da çözüm ortaklığı yapıyoruz. Biz bunu aynı tüzel kişilik içerisinde farklı tüzel bir yapıymış gibi değerlendirerek orda yönetim gerçekleştiriyoruz. Metalde de aynı durum söz konusu.

Ersin Karaca : Bir Esan metal var bir Esan plastik var bir de Esan akü var. Ama Esan akü amiral gemisi.

Atilla Birmiş : Evet Esan akü amiral gemisi. Esan akünün içerisinde sadece akü imalatları ve akü kompanentleri yapılabiliyor. Diğer Esan plastik ve Esan metalde akünün dışında da sektörlere hitap edecek ürünler söz konusu.

Ersin Karaca : Bu konuya gelmişken isterseniz ordan devam edebiliriz, Energy Akü, Dopping, Vega gibi markalarınız mevcut bunlar Esan’ ın çatısı altında devam ediyor biraz markalarınızla ilgili bilgi verebilir misiniz?

Atilla Birmiş : Şöyle ifade edebilirim ki Esan Akü, firmamızın çatı markası konumundadır. Hem Türkiye’ de hem yurt dışında aynı bölgelerde Pazar stratejilerimiz adına alternatif markalarımız bulunuyor. İşte bunlar Energy ve Vega gibi diğer markalarımız.Dopping de aslında bir bölge sınırlamamız yok ancak daha rekabetçi piyasalarda kullandığımız bir marka. Dopping markamızla daha ekonomik bir pazarlama yöntemimiz bulunmakta.

Ersin Karaca : Esan Akü sektöründe teknolojik yeniliklere en hızlı adapte olmayı başaran firmalardan biri. Bu manada okurlarımız için duyurmak istediğiniz bir gelişme var mı? Yeni yatırımlarınız ve yeni fabrikanızla ilgili bilgi rica edelim sizden Bu soruya bağlı olarak öğrenmek isteriz yeni yatırımla birlikte Esan Akü’nün marka değerine ne gibi katkılar
oluşabilir?

Atilla Birmiş : Şimdi şöyle güzel bir haber vereyim tabi Türkiye’ de maalesef son dönemdeki ekonomik durumdan dolayı bazı insanların, yatırımcıların, sanayicilerin, sokaktaki vatandaşın da moral motivasyonu biraz düşük. Biz Esan Akü olarak yatırımdan vazgeçmiyoruz, yatırımlarımıza son hız devam ediyoruz. Şöyle ki biz son 10 yıldır Türkiye’ de sektörümüzde öncü yatırımları yapar hale geldik. Dünyada ve Türkiye’de son teknolojileri ilk deneyenlerden biri olduk. Bir çoğunda da Türkiye’ de ilk teknoloji getiren firma haline geldik. Bu da tabi bize çok ciddi bir hız, teknoloji ve maliyet avantajı sağladı. Yeni yatırımla da ilgili bu ilk defa sizinle paylaştığım bir konu Avrupa Kalkınma Ajansı, Türkiye’ de bizi seçerek yaklaşık yirmi milyon euro’ luk bir paketle kredi sözleşmesi imzaladık. Yaklaşık yirmi milyon Euro 2022 yılı içerisinde yatırım yapacağız. Bu yatırımla olan ve olmayan bir çok teknolojiyi bünyemize kazandıracağız. Burada traksiyoner akülerle ilgili ciddi bir imalat alt yapısı aynı zamanda solar, güneş paneli aküleri yatırımı da yapacağız. Bununla beraber ikinci 500’lük işletme arasındayız dedik. Tahmin ediyorum 2024 yılı itibariyle ilk 500 büyük sanayi kuruluşları arasında olacağız. Bunların toplamında da Esan Akü nün marka değerine çok ciddi katma değer yaratacağını umuyoruz.

Ersin Karaca : Çok güzel bir haber bu tebrik ederiz, başarılarınızın devamını dileriz. Sanayi bakanlığı Arge merkeziniz noktasında ne gibi faaliyetleriniz var?

Atilla Birmiş : Yaklaşık 4 yıldır Arge merkezine sahibiz. 4 yıl önce Arge merkezi lisansımızı aldık. Çeşitli projelerimiz, yeni tasarımlarımız ve Arge çalışmalarımız burada sürekli devam ediyor. Yaklaşık 20 kişilik bir Arge ekibiyle sürekli ürünün hem kimyasında hem fiziksel özelliklerinde iyileştirme yapmaya çalışıyoruz. Tabi Arge’nin şöyle bir önemi var biz bir yandan ürün kalitesini arttırırken diğer yandan üretim maliyetlerini düşürmeye çalışıyoruz. Bu iki unsur da bizim pazardaki rekabet gücümüzü arttırıyor.

Ersin Karaca : Dünya akü liginde Türkiye akü sektörünü nerede görüyorsunuz? Buna ilaveten de Esan aküyü Türkiye ve Dünya klasmanında nerede görüyorsunuz?

Atilla Birmiş : Dünyada, Türkiye akü sektörü kalitesini ve yerini ispatlamış bir durumda bulunuyor. Dünyada kurşun, asit, batarya imalatında en gelişmiş 5 ülke arasındayız. Çok ciddi bir üretim kapasitesi var. Bu konu üzerinde ve yaklaşık sektör ürettiği malın yüzde 60 ila 70 i oranında ihracat yapıyor. Komple ihracata dayalı sektör ve bu yeni değil yaklaşık 20 yıldır sektör kendisini ihracata konumlamış durumda.

Biz de üretim kapasitemizin yüzde 70ini ihraç ediyoruz. Türkiye’ nin kurşun, asit, batarya üretimi konusunda Dünyadaki yeri bu. Bizim Türkiye de durumumuz ne diye bakacak olursak Türkiye’ de irili ufaklı 10 civarında imalatçı var. Biz bu imalatçıların arasından 4. durumdayız. Ama bu yeni yapmış olduğumuz yatırımlarla tahmin ediyorum sıralamada ufak tefek değişiklikler olacaktır diye ümidimiz var.

Ersin Karaca : Peki 65’den fazla ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz bu kadar farklı ülkede faaliyet sürdürmek adına marka stratejilerinizi nasıl belirliyorsunuz?

Atilla Birmiş : Aslında ihracatta şöyle bir şey var günümüz Türkiyede kendi markanızı satmak istiyorsunuz ama bizim sektörümüzde akü imalatı globalde de çok fazla olan bir durum o yüzden biz mümkün olduğu kadar kendi ürünlerimizi, kendi markamızı satmak istiyoruz ancak fason taraftan gelen tekliflere de hayır demiyoruz.

Şuan da çalışmalarımız var onlar tamamlandıktan sonra kendi markamıza ve yurt dışına daha çok odaklanacağız. Yurt dışında bir ofisimiz yok ama muhtemelen 2 ya da 3 noktada kendi ofisimiz olacak. Kendi markalı ürünlerimizin satışını orada da yapmaya başlayacağız.

Ersin Karaca : Kutu kapak üretiminde akü sektöründe adeta yeni bir soluk getirmiş oldunuz. Bunun gibi sektörde başka sürprizleriniz olacak mı?

Atilla Birmiş : Aslında plastik kutu imalatında sektöre yeni bir soluk getirdiğimiz doğru. Şöyle ki rekabet kaliteyi getirir diye bir laf var çok da doğru gerçekten bunu birebir yaşıyoruz tabi benzer imalatlarımız da söz konusu ancak onları burada belirtmek istemiyorum ama şöyle bir şey söyleyebilirim Türkiye’ de imal edilmeyen enerji depolama sistemleriyle ilgili ciddi yatırımlarımız olacaktır.

Ersin Karaca : Biz de güzel haberlerinize yayınlarımızda yer vermek isteriz. 2022 yılı için bir değerlendirme rica edeceğim sizden. Sektörde ne gibi ön görüleriniz var ?

Atilla Birmiş : 2022yi anlatmadan önce 2021 ve 2020 yi de konuşmak lazım. Dünya çok sıra dışı bir dönemden geçiyor şöyle ki 2020 de pandemi ilan edildiğinde Dünya’ nın tedarik zincir merkezi belliydi. Yani bütün dünyanın tedarik zincir merkezi Çindi. Pandemiyle beraber bu tedarik zincirinin bazı halkaları yer değiştirdi. Türkiye’ de aslında bundan pozitif etkilenen ülkelerden bir tanesi. Ama şimdi bugün ihracat yapacağım dediğiniz gün ihracat yapamıyorsunuz. Altyapı çalışmanız lazım, uzun zaman bu işe emek vermeniz lazım vs. şimdi biz kendi sektörümüzün üzerinde bunu yaşadık. Sadece Esan akü değil diğer bütün sektördeki arkadaşlarımız tedarik zincirinin halkalarının değişmesinden dolayı Türkiye’ deki talebin artışını gözlemledik.

Diğer sektörlerde de benzer durumlar söz konusu oldu. Altyapı yatırımlarını iyi yapan ve hazırlığı olan firmalar bu işten nemalandı.Şimdi 2022 ye geldiğimiz noktada görünen o ki son covid varyasyonundan sonra pandeminin sonuna doğru gidiliyor. Ama dünya şunu gördü tek bir tedarik noktasından alışveriş yapmanın ne kadar riskli olduğunun tadına bakıldı.
Şimdi tahmin ediyorum ki bundan sonra Türkiye oyunun kurallarını güzel oynarsa ve az hata yaparsa önümüzdeki 5 yıl içinde yatırım yapan firmalar bundan çok ciddi katma değer yaratacaktır. Çünkü bu tek bir tedarikçiye bağlı kalmaktan ağzı yandığı için artık alternatifli çalışmak istiyorlar.
Türkiye’ nin de jeopolitik durumu çok değerli. 500 km çapımıza baktığımız zaman müthiş bir pazar var. Sadece bu pazarı değerlendirmek bile müthiş potansiyel.
O yüzden ben pozitif düşünüyorum.

Ersin Karaca : Okurlarımız için eklemek istediğiniz son bir konu var mıdır?

Atilla Birmiş : Tabi ki var 2022 ile beraber yeni umutlar da geliyor bana kalırsa hiç kimse moralini motivasyonunu düşürmesin bu coğrafya ne krizler gördü ne krizler atlattı bunu da atlatacağız inşallah. Herkesin motivasyonu yüksek bol kazançlı, sağlık dolu yıllar dilemekle birlikte aynı zamanda Metarial Handling dergisi okuyucularına da başarılı bir yıl diliyorum.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Esan Akü’den Traksiyoner Aküler İçin 320 Milyonluk Yatırım!..

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın