Fatih Vinç Markalarıyla Büyüyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“To Rise-Yükselmek İçin” mottosuyla faaliyetlerini sürdüren Fatih Vinç A.Ş. bugün Platform, Liftser Kiralama ve Servis, Erdemli Kauçuk İş Makinası Lastikleri markalarıyla sektörü domine eden firmalardan biri olma yolunda ilerliyor. Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Kenan AYDIN ile platform sektörü, Platformder ve Fatih Vinç A.Ş. üzerine sizler için keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ersin Karaca: Kenan Bey, merhaba! Fatih Vinç ne zaman kuruldu? Kurulduğu günden itibaren hem şirketi hem de zat-ı alinizi okurlarımız ve sektör takipçilerimiz için tanıtabilir misiniz?

Kenan Aydın: 1982 Bursa doğumluyum. Firmamız da 1983 yılında Bursa’da Garajlar mevkiinde ortak bir yapıyla kuruldu. 84 yılında da yine Bursa’nın içinde Fatih Vinç olarak kuruldu. 2003 yılına kadar faaliyetlerimize Bursa’da devam ettik. 2003 yılından sonra yatırımlarımızı Kocaeli-Gebze bölgesine taşıdık. 2007-2008 yılında da platform ekipmanlarının artık ülkenin gündemine girdiği ve iş güvenliğinin önemli hale gelmeye başladığı dönemde platform işinde hızlı bir şekilde yol alarak kurumsallaşmamızı tamamladık.

Ersin Karaca: Anonim şirket olma süreciniz nasıl oldu?

Kenan Aydın: Bursa’dan Gebze’ye geldikten sonra yapılanmamız belli bir süre aldı. Bu süreci şöyle özetleyebilirim. Yapılanma ve yatırımlarımızı tamamlayarak 2016 yılında şirketi anonim şirketine çevirdik.

2011 yılından itibaren personel yükseltici platforma tamamen yöneldik. Yatırımlarımızı bu yönde yaptık. İnişli çıkışlı çok çeşitli süreçlerden geçtik. Yakın zamana kadar, makinelerin çoğu ithal olduğu için döviz dalgalanmasından dolayı sektörün inişli çıkışlı dönemleri oldu. 2018’de başlayan döviz yükselişiyle sektör sıkıntıya girdi. 2018-2019 yılları durgun geçti. 2019’da krizden çıkış sinyalleri verilirken biz de yatırımlarımıza devam ettik.

Pazarın ihtiyacı olan ekipmanlar var. Pazarın henüz tam tanıma fırsatına erişmediği ekipmanlar var. Dana bir çok yeni ürün sahne alacak, bu ekipmanlara da yatırım yapmak durumunda kalacak firmalar.
Günümüzde daha çok akülü makas platformlar tercih ediliyor. 2021-2022 biraz böyle geçti. Biz burada yatırımlarımızı ona göre şekillendirdik zaten. Türkiye şartlarında boğumlu makineler de daha fazla geriden geldiği için, henüz tam da tanınmadığı için bu ekipmanlarda daha fazla açık var. Bu yönde yatırımlar olacaktır. Artık tüm ülkeler yeşil enerji denilen sisteme doğru gittiği için bizim de bu anlaşmalarda imzalarımız var tabii ki. Buna yönelik fabrikalar, ticaret yapanlar, yatırım yapanlar işlerini biraz daha yeşil enerjiye dönük planlamak ve hesap yapmak zorunda. 4-5 sene içinde ciddi yatırımların bu olanakayacağını öngörüyoruz.

Biz, Fatih Vinç olarak bugün itibariyle Avrupa markalarıyla yarışacak, Çin firmalarıyla mücadele edecek kalitede ekipmanlar üretiyoruz.

Ersin Karaca: Fatih Vinç Türkiye’de hangi bölgelerde var, nerelere ulaşıyor ve hizmetini nerelere kadar götürüyor? Bayileriniz, şubeleriniz var mı?

Kenan Aydın: Pazara sunmuş olduğumuzürünler dikkatli kullanılması gereken ve elektronik ekipmanlar. Personelsiz kiraya verilen, müşterinin kendi personeliyle idame ettirdiği makineler. Bu bağlamda makinenin bakımı çok önemli. Makineye hızlı bir şekilde ulaşmak da önemli. Dolayısıyla müşteriyle sürekli temas olmak durumundasınız. Biz şimdi Türkiye’nin 60 ayrı vilayetinde varız, oralarda makinelerimiz çalışıyor. Bu hizmeti vermek için de tabii çok uzun yollar gitmek büyük maliyet ve külfet. Biz de ona göre işin yoğunlaştığı bölgenin kalkınma durumuna, sanayisine, bölgenin iş hacmine göre kendimizi bu bölgelere yakın yerlerde konumlandırıyoruz.

Ersin Karaca: Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir ürününüz varsa Fatih Vinç bayrağını oraya dikmiş oluyor. O zaman Türkiye’nin 60 ayrı yerinde Fatih Vinç Platform bayrağı dalgalanıyor diyebilir miyiz?

Kenan Aydın: Evet. Biz makinemizle en uzak mesafeye müdahale etme süremiz 2 saattir. 2 saat üstünde bir müdahalemiz yok. Merkezimiz Gebze olmak üzere 8 ayrı lokasyonumuz var. Bursa, İzmir, Eskişehir, Ankara. Ankara’dan bütün İç Anadolu’ya rahatlıkla hizmet verebiliyoruz. Daha doğuya gittiğimizde Gaziantep’ten o bölgede yine 6-7 vilayete hizmet verebiliyoruz.

Ersin Karaca: Toplam kaç personel istihdam ediyorsunuz şu anda?

Kenan Aydın: Toplam personel sayımız 120’ye yaklaşmış durumda. Bunların 40-45’i sadece teknik personel. Teknik işlerle alakalı oluşturduğumuz bir firmamız var: Liftser. Bu firma Türkiye genelinde müşterilere hizmet vermektedir.

Ersin Karaca: Kullandığınız ya da hizmet verdiğiniz cihazların lastiğini de kendiniz üretiyorsunuz diye biliyorum?

Kenan Aydın: Evet. Mesela akülü makinelerin lastikleri dökmedir. Bu lastiklerin ham maddesi yine yurt dışından geliyor. Daha büyük dizel makinelerin lastikleri de jel dolgulu. Bunları üretmek için elverişli ekipmanlar lazım. Bu ekipmanlarımız var, bunları kendi makinelerimizle yapıyoruz. Ayrıca bunların satışlarını da yapıyoruz.

Ersin Karaca: Lastikte kendi markanız mı var?

Kenan Aydın: Erdemli isminde bir markamız var.

Ersin Karaca: Peki, üretimleri nerede gerçekleştiriyorsunuz?

Kenan Aydın: Bursa’da bir tesisimiz var. Bursa’dan Türkiye’nin her yerine sevkiyat yapıyoruz.

Ersin Karaca: Dolgu lastik üretimi mi yapıyorsunuz?

Kenan Aydın: Evet, dolgu lastik kalıbı var. Kalıpla akülü makinelere döküyorsunuz. Diğer makinelerde lastiğin içine jel doldurma yöntemiyle yapıyorsunuz.

Ersin Karaca: Fatih Vinç platform markalaşma sürecinde gelişimi adına başka neler yapıyor?

Kenan Aydın: Biz 2020 yılından bugüne kadar işin geleceği seviyeleri öngörebildiğimiz kadarıyla yatırımlarımıza devam ettik. Krizden çıkma emareleri olmaya başladığından itibaren “Biz ne tür yatırımlar yapabiliriz, önümüzdeki sene piyasa ne yönde ilerleyecek” gibi sorular sorduk kendimize. Pazarlama departmanımız Türkiye’deki projeleri takip ediyor. Takip neticesinde de planlamalarımızı yapabiliyoruz.

Zeplin Yazılım markamız bir çok sorun çözüyor. Makine kiralaması işi, iyi yönetilmesi gereken bir organizasyondur. Bunu yönetmek için de ciddi bir organizasyonumuz var. Bu organizasyon için çok ciddi yazılımlar geliştirdik. İnsanlar verileri giriyor, yazılım sayesinde birçok problem çözülüyor.

Biz, kendi faaliyetlerimiz için yazdığımız programın çok faydalı bir program olduğunu biliyoruz. Bunun her sektöre uyarlanabilir bir yazılım olduğunu da biliyoruz. Bu kapsamda bir danışmanlık firmamız var ve bu alandaki dinamikler bize enerji katıyor.

Akabinde Zeplin Yazılımı piyasaya çıkarttık. Hatta fuarda da stant açtık, bu yazılımı insanlara tanıttık. Bunu temin etmek isteyen ciddi firmalar var. Bazı firmalar işlerini Excel’den takip ediyor. Bu da, şirketlerde bilgileri giren personellere bağımlılık yapar. Artık Zeplin Yazılım ile her şeyi anında görmek ve takip edebilmek mümkün.

Ersin Karaca: Röportaja başladığımızdan bu yana 4 ayrı markadan bahsetmiş olduk. Fatih Vinç, Liftser, Erdemli Lastik ve Zeplin Yazılım. Bu dört markanın başka kardeşi var mı?

Kenan Aydın: Bir de Zeplin Kodlama var. O aslında bizim eğitim firmamız. 100’e yakın öğrencimiz var şu an. Geçmiş süreç pandemiye denk geldiği için verimli bir yüz yüze eğitim gerçekleştiremedik. Kodlama eğitimi de yüz yüze yapılması gereken bir şey.

Zeplin Kodlama Atölyesi; robotik kodlama, uygulama, ardunio, scrath gibi alanlarda hizmet veren bir kurum. Çocuklara bu konuda eğitimler veriliyor. Bizim buradaki motivasyonumuz başarılı öğrenciler bulmak. Bu öğrencileri yetiştirip hayata hazırlamak istiyoruz. Biz bugün Fatih Vinç şirketler topluluğu olarak ülkemizin geleceğini dijitalleşmede ve kodlamada görüyoruz.

Ersin Karaca: Platformder sizin için ne ifade ediyor?

Kenan Aydın: Derneğimiz 2016 yılında kuruldu. 2016 sektörün bana göre neredeyse can çekiştiği bir zamandı. Dernekçilik özellikle ticari alanda Türkiye’de çok zor. Yani dernek faaliyetlerini ticaret alanında yapan insanlar dahi bir köy derneği gibi düşünebiliyorlar. Kıymetsiz bir haldeydi ve biz işe bunun çok kıymetli olduğunu anlatmaya çalışarak başladık. “Platform ekipmanları nedir ve ne işe yarar” sorularını cevaplayarak başladık. İşe ilk girdiğimizde makineyi alıp denemeleri için müşteriye bırakıyorduk.

Dernekte de bunu öncelikle kamu kurum ve kuruluşlarına anlatmak çok önemliydi. İnsan güvenliği için bu makinelerin ne kadar önemli olduğunu anlatıyorduk. Kamu kurumları ve kuruluşları bu işi ciddiye aldılar ve hızlı değişiklikler oldu. Şu anda Millî Eğitim Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı’yla ciddi mesafeler kat ettik. Bazı mevzuatlar oluştu.

Zamanla sektör olumlu bir ivmelenme yaşadı belli başlı kıymetler edindi. Sektörün sağlam ilerlemesi için de makinelerin nasıl kiralanacağı, hangi şartlarda kiraya verileceği, hangi bakımların yapılacağı gibi konularda bir standart oluşturmak gerekiyor. Bunların bir standardı oluşmazsa, “güvenli yükselme ekipmanı” diye isimlendirilen ekipman bir anda kazaya açık hale gelir. Doğru bakım, zamanında bakım, doğru kiralama, doğru ekipmanını kiraya verme… Bunlar doğru olmazsa bunun sonuçları çok ağır olur. O yüzden, az önce de dediğim gibi sektör henüz çok yeni. Bununla alakalı bir teamülün oturması, yasal düzenlemeler yapılması lazım. Şimdilik büyük oyuncular belli standartlarda olunca piyasa biraz ona göre şekilleniyor, ona göre yol alıyor.

Platformder’in konumu bir teamülün oluşturulması ve yasal düzenlemelere öncülük edilmesi noktasında çok önemli…

Ben de bu dernekte ilk dönemden itibaren genel sekreterlik görevini yürütüyorum. Şu dönem başkanımız Saruhan Günaydın. Daha önceki dönemde Servet Ayhan vardı. Çok güzel çalışmalara o zamanda imza attık. Bu dönemde pandeminin etkisiyle organizasyonlar biraz zayıf geçti tabii ki. Dernek için de çok iyi dönemler değildi aslında. Ama şimdi yeni dönemde yeni oyuncular girmeye başladı. Çin’liler artık komşumuz oldular.

Ersin Karaca: Dolu dolu bir sohbet oldu. Platform sektörünün dünü, bugünü ve yarınına dair önemli bilgiler verdiniz. Bu keyifli sohbetiniz için çok teşekkür ederim Kenan Bey. Fatih Vinç’e ve Platformder’e başarılar dilerim.

Kenan Aydın: Ben de teşekkür ediyorum. Umarım hep birlikte güzel işlere imza atarız.

Fatih Vinç Markalarıyla Büyüyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın