FATİNOĞLU HOLDİNG, SANİCA ve PEGASOLİFT ile WIN Fuarındaydı

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fatinoğlu Holding, 100 milyon Euro yatırımla taşıma ve istifleme sektöründe faaliyet gösteren bir İtalyan markası olan Pegasolift’i bünyesine katmıştı. Konuya ilişkin konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Nesimi Fatinoğlu, “Akhisar’daki tesisimizde hem elektrikli forklifti hem manuel transpalet hem de istifleme makineleri üretiyoruz. Diğer yaptığımız ürünleri pazarlamak açısından Pegasolift gibi uluslararası bir markanın portföyüne ihtiyacımız vardı. O yüzden şirketi komple satın aldık, İtalya’dan söküp Akhisar’a monte ettik. Seri üretime geçtik ve şimdi müşterilerimizden gelen taleplere daha hızlı cevap verebiliyoruz.’’ Dedi.

Ali ve Nesimi Fatinoğlu tarafından 1987 yılında temelleri atılan Fatinoğlu Holding, bünyesinde bulunan, Sanica, Pegasolift, Akhisar Cam, Energy ve Perfetto markaları ile, Sanica Dış Ticaret, İstanbul’da bulunan Fatinoğlu Holding merkezinden yönetilmekte. Kadın istihdamına önem ve öncelik veren Fatinoğlu Holding’in genel merkezinde çalışan personellerin %60’ı kadın, %40’ı erkek. 35 yaş ortalamasıyla, genç, dinamik ve yenilikleri takip eden personelin bulunduğu Fatinoğlu Holding genel merkez binasında Türkçe’nin yanısıra, İngilizce, Çince, Fransızca, Rusça, İtalyanca ve Arapça dilleri konuşulmakta.

Sanica markasıyla 5 ana işkolunda faaliyet yürüten Fatinoğlu Holding, 2019’da deneme mahiyetinde başladığı forklift üretimini ileri seviyeye çıkaran ve 3 ayrı fabrikaya dönüştürerek son olarak İtalya’da Pegasolift şirketini satın aldı. Manisa Akhisar’da faaliyete geçirdiği 48 bin metrekare alan üzerinde kurulu taşıma ve istifleme tesislerinde üretim yapısının tamamlandığını belirten Fatinoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Fatinoğlu ise, Sanica ve Pegasolift markasıyla bu alanda dünyanın önemli oyuncularından biri olacaklarını aktardı.

 

“Çinli Üreticilerle Rekabet Ediyoruz”

Gerek yurt dışından gerek yurt içinden talep çok olunca üretim adetlerini yükselttiklerini aktaran Sayın Fatinoğlu, “Elektrikli forklifti ilk başta bin 200 adet üretmeyi planlıyorduk ama çok talep görünce, 4 katı bir üretim yapmayı planladık. İstif makinelerinde zaten hedefimizde kapasitemiz de çok yüksek. Yerli transpalette de ilk başta 500 bin adet üretmeyi planladık. Dünya genelinde Çinlilerle rekabet ediyoruz, o yüzden onlardan çok daha yüksek kapasiteli tesis kurmamız gerekiyordu. Bu üretimleri tamamen robotik sistemlerle yapacağız” ifadelerini kullandı.

“2020’de Yüzde 35 Büyümüştük Şimdi Hedef Daha Büyük”

Pandemiye rağmen 2020’yi yüzde 35 büyümeyle kapattıklarını söyleyen Fatinoğlu, “Geleceğe de umutla bakıyoruz daha hızlı bir büyüme trendine gireceğimize inanıyorum. Ürünlerimizin yüzde 72’sini ihraç ediyoruz. İstif makineleri grubunda bu rakamlardan bahsetmek şu an zor ancak da aynı ihracat oranına yakın bir
zamanda ulaşacağımızı düşünüyorum. Çünkü ürüne Avrupa’nın da ihtiyacı var. Avrupanın ihtiyacını gördüğümüz için de biz İtalya’nın bu önemli markasına bu yatırımı yaptık. Çin’e alternatif daha teknolojik ürünle piyasaya çıkacağız. yapıyoruz” dedi.

“5 Farklı Sektörde Varız”

Pegasolift’in 95 ülkede 970’in üzerinde satış noktası olduğunu söyleyen Fatinoğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Fatinoğlu satın almaya ve şirketin çalışma alanlarına dair şöyle konuştu: “5 sektörde varız, banyo grubunda küvet, duşakabin, jakuzi ve gömme rezervuar üretiyoruz. Mobilya ve aydınlatma sektörüne cam tedariki yapıyoruz. Boru grubunda ise yer altı ve yer üstü plastik boru gruplarının tamamını üretiyoruz. Isı grubunda panel radyatör, kombi ve dekoratif havlupan yapıyoruz. Panel radyatörde dünyada ilk 3’teyiz, banyo küveti grubunda ilk 5’teyiz. Bu 4 ana grubun yanında 5’inci gruba da girdik bu da istifleme makineleri grubu, bu alanı incelediğimiz zaman Türkiye’de istifleme makinelerinin üretiminin olmadığını gördük. Tamamı yurt dışından ithal ediliyordu, 50’nin üzerinde yabancı marka vardı.

Pazara giriş yaptık ve elektrik forklifti satın aldığımız tesisle Türkiye’ye kazandırdık. Manisa Akhisar’daki tesisimizde elektrikli forklift üretimi yapmaktayız. Manuel transpalette Türkiye’de hiç üretilmiyordu, büyük tesis kurduk ve Türkiye’nin ihtiyacının 3 katı üretim yapıyoruz.

Elektrikli transpalet üretimi için de dünyanın en büyük markalarından biri olan İtalyan firması Pegasolift’i satın aldık. Firmanın merkezi İtalya’nın Verona şehriydi, 30 yıllık bir firma, 95 ülkede 970’in üzerinde distiribütör ve satış noktası var. Bizim için önemli olan ürünün özelliği ikincisi ürünün sağlamlığı üçüncüsü ise bunun satılabilir olmasıdır. Bize maliyeti ise 100 milyon Euro’yu buldu.”

FATİNOĞLU HOLDİNG, SANİCA ve PEGASOLİFT ile WIN Fuarındaydı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın