FKK; Türkiye’nin Potansiyelini Dünya’ya Taşıyor

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin sanayi alanındaki en önemli gücü, üretim kabiliyeti ve nitelikli iş gücüdür.

Bunu mümkün olan en yüksek katma değerli işlerde kullanmak herkesin ortak arzusudur. FKK bu gücü forklift yedek parça piyasasında da ortaya çıkarmaya yönelik projeler geliştirmekte ve Dünya çapında adından söz ettiren işler yapmakta. Bu münasebetle, FKK 65 yıllık otomotiv sektörü tecrübelerini ve ilişkilerini forklift yedek parçaları alanında da değerlendirmeye başladı.

FKK Güney Oto izlemekte olduğu pazarlama stratejisi gereği belirli ülkelerin Dünya’da söz sahibi olduğu forklift yedek parçaları alanında, Türkiye’nin ciddi bir pay alması gerektiğine inanıyor. Bunun mümkün olması için birçok üreticinin bu alanda üretime başlaması ve çeşitliliğin ortaya çıkması ile mümkün olacaktır. FKK otomotiv sektöründe üretim yapan birçok firmaya sektörü tanıtıp bu alanda üretim yapmasını teşvik ediyor.

FKK sektörün kapalı yapısını diğer üreticilere, Türkiye’ deki 120’nin üzerindeki satış noktası ve 60 ülkede bulunan müşterileri aracılığı ile açmak üzere girişimlerini sürdürüyor, projeler geliştiriyor.

Burada yapmak istedikleri forklift parçaları ticareti veya dağıtıcısı olmak değil. FKK’nın amacı ülkemizde daha fazla forklift parçaları üreticilerinin oluşması, sanayicilerin forklift alanına yatırım yapmalarını sağlamak.

Ülkemizde ağırlıklı olarak ithalata dayalı olan forklift yedek parçalarının yerli üreticiler tarafından üretilmesi ve bunların dünya pazarlarına ulaştırılması ülke ekonomisi içinde çok önemli.

Günümüzde dış ticaret açığına negatif etkisi olan sektörün gelecekte dış ticaretlerine pozitif yönde fayda sağlayacağından FKK’nın şüphesi yok. Türkiye’de son yıllarda birçok sanayici yerli forklift üretimine başladı. Bu ister istemez bir tedarikçi altyapısı oluşturacaktır. FKK bunun hızlanmasını ve daha büyük ölçekli üreticilerinde bu alana girmesine katkı sağlamak istiyor.

Türkiye veya yurtdışı fark etmeksizin sektördeki neredeyse tüm profesyoneller bilgi paylaşımı yapmadan aşırı korumacı olarak işlerini yürütmekte. Bu da sektörü kapalı bir yapıya çevirmekte ve diğer sektörlerden bu alana yatırımı sınırlandırmaktadır. Sektörün bilgi paylaşımını kapalı tutması aslında kendi önünü tıkamaktadır. Sektörün ortak şikayetlerinin başında gelen yedek parçadaki tekelcilik bu kısıtlı bilgi paylaşımının sonucunda meydana gelmektedir.

FKK bu alanda ülkemizdeki forklift yedek parçaları ekosisteminin gelişimine yönelik yapacakları her hareketin, ileride dünya genelinde forklift sektöründe ülkemizin çok önemli tedarikçiler oluşturacağına inanıyor. Bu noktada sektördeki diğer oyuncuların da yerli üretimi desteklemesi ve geliştirmesini bekliyor.

FREN BALATALARI

FKK forklift parçaları alanında iş geliştirme faaliyetlerine başladıklarında öncelikli olarak tamamen ithalata dayalı ürün grupları üzerine bir çalışma planı hazırladılar. Bu ürün gruplarından birisi de forklift fren balataları. Uzun yıllardır çeşitli ortak projeler yürüttükleri, sektörde 45 yıla yakın deneyimi olan ve alanında Türkiye’nin en yetkin üreticilerinin başında gelen ağır vasıta fren balata üreticisi tedarikçileri ile forklift balataları üretiminde iş birliğine başladı. İlk etapta 6 çeşit olarak üretime başlanan balatalardan iki yıl içinde 60 çeşide ulaşmayı hedeflemekteler.

TEKER MEKANİZMALARI

FKK teker üretimi konusunda ürün çeşitliliğini her geçen gün arttırarak gerek ülkemizde gerekse de dünya üzerindeki araç parkının birçoğuna hizmet veriyor. Müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, ürünlerin kullanıldığı mekanizma ve bağlantı parçalarının da üretimine başladı. Gelen olumlu geri bildirimler ve farklı çeşit talepleri doğrultusunda bu alandaki ürün çeşitliliğini ve üretim kapasitesini de arttıracak.

FKK’nın amacı yakın planda kullanıldığı tüm mekanizma ve bağlantı parçalarının üretimini gerçekleştirmek.

FKK; Türkiye’nin Potansiyelini Dünya’ya Taşıyor

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın