”FKKwheel Artık Dünya Teker Liginde!…”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bugün Fkkwheel markası iş makinaları ve forklift tekeri konusunda Dünya’nın her yerinde ülkemizi temsil ediyor. FKK Teker’in başındaki H.Tayyip ALTUNCU ile markanın bugününü ve gelecek stratejileri üzerine konuşmuştuk.

Bu bölümde ise FKKwheel’in başarısının arkasındaki ekibin aktörlerinden İsmail GENÇ ve Necdet BAYKAL ile sektör takipçilerini buluşturmak istedik.

Birbirinden kıymetli hususlar, ufuk açıcı bilgiler içeren röportajımızı dikkatinize sunuyoruz!..

 

Sizleri tanıyabilir miyiz?

İsmail GENÇ: Trabzonluyum, iki çocuk babasıyım, uzun yıllardır İstanbul’da ikamet etmekteyim. Sektörde 30 yılı aşkın süredir bulunmaktayım. Çok firma çokça insan çokça yaşanmışlık ve tecrübe biriktirdiğim kanaatindeyim. Meslek hayatımın 27 yılını, sektörün önde gelen kiralama firmalarından, Teknik İstif‘te satın alma sorumlusu olarak tamamladım. Kişisel gelişimime sağlamış olduğu katkılardan dolayı Semih Musluoğlu ve Teknik İstif ailesine buradan teşekkür etmek isterim. FKK ailesi ile tanışıklığımız satışa sundukları istif teker grubunun müşterisi iken, emekli olmamla beraber edindiğim bilgi ve tecrübenin demlendiği yer olmuştur. Hem müşteri gözüyle hem de sektör tecrübesi ile beraber, mevcut ürünlerin geliştirilmesi ve yeni dünya trendlerinin portföye kazandırılması yönünde bir sorumluluk üstlenmiş bulunmaktayım.

Necdet BAYKAL: Merhaba. Giriş Samsun, gelişme Konya, sonuç İstanbul diyebileceğimiz bir hayat döngüsüne sahibim. Selçuk Üniversitesi Yüksek Lisans Mezunuyum, evliyim, İstanbul’da ikamet ediyorum. 15 yıldan uzun bir süredir hızlı tüketim sektöründe ( FMCG ) çalışmaktaydım. Burada yerli ve yabancı sektörü domine eden referans markalarda satış süreçlerini farklı bakış açıları ile tecrübe etme şansım oldu. İsmail bey’in hikayesine benzer bir şekilde sahip olduğum yetkinliklerimi, kazandıklarımı yine bu ülke topraklarına harcayacak olan FKK‘ya aktarmaya karar vererek bu yola çıktım.

FKK’daki göreviniz ve bu görevin kapsamıyla ilgili bilgi alabilir miyiz?

İsmail GENÇ: Özet olarak ürün geliştirme sorumlusu diyebiliriz ama bunun altında ciddi bir iş olduğunu söylemeden de geçmek istemem. Globalde ve ülkemizde kullanılan ve kullanılma ihtimali olan yeni tasarımların gerekli teknik bilgilerine ulaşarak, kendi ürün portföyümüze kazandırılması birinci sorumluluk alanım. Sahada kullanılan ekipmanın ve ona karşılık gelen teker grubunun çoklu değişkene sahip olması aslında ikinci bir asli görev sorumluluğu üzerimize yüklemiştir, müşteri siparişinin doğru bir şekilde analiz edilerek tam uygunluk sağlanması hususunda. Bunların dışında üretim planına dahil edilebilecek mevcut işimize paralellik gösteren diğer ürün gruplarının tespiti ve projelendirilmesinde de aktif rol oynadığımı söyleyebiliriz.

Necdet BAYKAL: FKK Wheel olarak adlandırdığımız kanalın tamamının yönetiminden sorumluyum. Uzun bir planın ilk aşaması olan müşteri yapısının analiz edilmesi, buna uygun pazara gidiş modelinin oluşturulması, kapsam revizesi ve buna bağlı şirket içi beraber çalışan organizasyonların uyumluluğunun sağlanması, gerekli hallerde yeni yapı kurulması veya sürecin geliştirilmesi diğer asli görevlerim arasındadır. Genel olarak satış organizasyonun tüm yaşamsal döngüsünün performans anlamında sürekli iyileştirilmesinden sorumluyum diyebiliriz.

FKK’yı neden tercih ettiniz?

İsmail GENÇ: Konuşmamın başında bahsettiğim gibi, ilk öncelik zaten firmayı tanıyor ve iletişimde olmamdı. Sonrasında aslında en güçlü duygunun kaynağını şu şekilde özetlemek isterim, ben milli değerlere normalin üzerinde değer veren bir insanım ve bu vesile ile bu topraklarda kazandığını bu topraklara harcayan, tüm zorluklara rağmen Türkiye için katma değer üreten bir firmada çalışmanın bir onur olduğunu düşündüğümden dolayı FKK‘yı tercih ettim.

Necdet BAYKAL: Benim de İsmail Bey gibi bir duygusal nedenim var aslında, hayatımın 30 yılına tanıklık etmiş en yakın dostumun kendi aile iştiraki olması gibi. Bu tabii ki bir yola çıkmak için tek başına yeterli değil, bunu altta destekleyen bir şeylerin daha var olması gerekli. Bunların başında FKK‘nın kesinlikle azımsanamaz bir potansiyele sahip olması, hitap ettiği pazarın gelişme potansiyelinin yüksek olmasıydı. İnsanlar genelde konfor alanından çıkmak istemez doğasında bu vardır ama benim kabul ettiğim görüş bununla tamamen zıt olandır. Yeni ufuklar için kıyıdan ayrılma cesareti gösterebilmektir. Bu vesile ile buradayım. Yeni bir hikaye yazmak, mevcut yoldan gitmek değil de yol açan olmak için buradayım.

FKK markasının geleceğini nasıl görüyorsunuz?

İsmail GENÇ: FKK sadece teker anlamında ele alacaksak gidecek yolumuzun alacak mesafemiz olduğunun kanaatindeyim ama FKK genel olarak derseniz, firma Maden ve Otomotiv alanında zaten referans bir marka statüsündedir, burada büyük beklentilerden ziyade bu değeri yitirmeden koruyarak üzerine koyacağı yönündedir.

Necdet BAYKAL: İsmail Beyin genel ve özel yorumuna ilave şunları söylemek isterim. Bizim markayı görmek istediğimiz yer konumlandırdığımız alan, arz etmiş olduğu ürünlerin bulunduğu pazarı domine etmesidir. Bu sadece pazar payı anlamında lider olmak değil, tüm sektörel oyunculara ve yeni yeteneklerin ortaya çıkmasına olanak tanıyacak büyüklükte olmasıdır. Her yönüyle bu bakış açısını destekler, lider ve öncü bir yapıya bürüneceğini düşünüyorum.

FKK Dünyada ve Türkiye iç pazarında ne durumda?

Necdet BAYKAL: Genel olarak tabloya baktığımızda FKK, Türkiye’nin zaten alanında en büyük teker üreticisi, tek lisanslı Vulkollan teker üreticisi, en eski teker üreticisi gibi gibi uzatabileceğimiz ülkemizin bu anlamda Lideri. Türkiye’de Edirne’den Kars’a her yerdeyiz, yetkili bayilerimiz ve diğer satış noktalarımız ile anında taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz. Global sahnede etkin rakipler var ve bunlarla mücadele etmek çok keyifli. FMCG‘de bir söz vardır, rakibin kadar güçlüsün, lider olmak kolaydır önündekileri geçer ilerlersin ama lider kalmak zordur. Biz de aslında bu düstur çerçevesinde iyi yapılanı takip etmek, geliştirmek ve lider olduğumuzda özgün kalabilmeyi başarabilen, bunu uzun soluklu kılabilen bir yapı olma hedefindeyiz. Dünya pazarında şu an 4. Sıradayız ama 3. Lük bir adım uzağımızda belki siz bu yazıyı bile okurken gerçekleşmiş olacaktır. Dünya haritası üzerinde 60 farklı ülkeye hareket rotası çiziyoruz ve bunu kendi öz markamızla yapıyoruz gururluyuz.

Bayi ağınız ve satış stratejinizle ilgili neler söylersiniz? Yeni bayilikler edinecekseniz bunlarla ilgili düşünceleriniz nelerdir?

Necdet BAYKAL: Geçen yılın ikinci yarısında bayilik sistemi adına ilk adımları attık, aslında FKK yapı olarak 1957 den bu yana bayilik sürecini diğer iş kollarında başarıyla yürütürken, teker grubunda yeni olarak gündeme alındı.

İlk resmi bayimiz Bursa Bölge Bayimiz, Bursa Uzman Forklift ile bu işi resmileştirdik. Devamında Ankara Bölge Bayimiz Forkliftser, İstanbul Avrupa ve Anadolu yakası için Arslan İstif ve Ast Forklift derken, şuan Kocaeli bölge bayimiz As Forklift ile beraber toplamda 5 rakamına ulaştık. Yakın gelecekte başka planlamalar olduğu gibi, şu an mevcut sistemin performansı görerek gerekli iyileştirmeler sonrasında sürece devam etmek gibi bir düşüncemiz var. Fakat içinde bulunduğumuz yapı dinamik olmayı gerektiriyor, buna cevap verebilecek ölçüde hızlı karar alarak yeni yapılarda kurabiliriz.

Satış stratejisi noktasında, söyleşinin ilk kısımlarında genel olarak değinmeye çalıştım bir kez daha özet anlamında toplayacak olursak şunları söylemek isterim, müşteriyi merkeze alan 360 derece bir pazarlama anlayışı benimsiyoruz, satış sonrası CRM ve iş geliştirme süreçleri bizim için önemli. Stratejinin, ham madde tedarik süreci ile başlayan, tekerin ambalajını açarak makine altına takan son kullanıcıya kadar geçen bir süreç olmasını hedefliyoruz. Meslek hayatımın ilk yıllarında güven – doğru söz söyleme – saygı gibi kavramlar daha standart iken ne yazık ki günümüz toplumunda biraz daha meziyet kategorisine doğru kaymaya başladı bu sebeple en büyük strateji GÜVEN tesis edebilmektir, ana çatımız budur.

FKK Wheel’i diğer markalardan ayıran özellikler nelerdir?

Necdet BAYKAL: Her marka kendine özgü olmalıdır, taklitler aslını yaşatır derler biraz da o misal. Bahçenin güzelliği içinde bulunan çiçek kombinasyonun zenginliği ile ölçülür, güle kıymet veren dikendir. Bu bağlamda bizi diğerlerinden ayıran özellikleri aslında diğerleri belirler, onlar hangi alanda artı veya eksi hareket içinde olurlarsa tam tersi bize yansıyor demektir. Bunun dışında bizim yönettiğimiz alanlar için en ayraç özellik şudur, amacımız bir ciro hedefi değil, dışa bağımlılığı azaltan, Türk üreticisinin dünyaya açılan kapısı olmaktır, forklift ekosistemi oluşturmak, tüm paydaşların iletişim kalitesini arttırmaktır. Sanırım rakamsal değerler dışında manevi oluşumlar ciddi bir farktır.

Ürünleri şu an ağırlıklı olarak hangi sektörler kullanıyor?

Necdet BAYKAL: Bu sorunun cevabı çok büyük buraya yazarak kelimeler ile sınırlamak mümkün değil. Artık değişen dünya koşullarında insan gücünün yerini hızla makineler almaktadır ve bu vesile ile makine olan her yer bizim için bir pazar ve sektördür.

Genel olarak biz son tüketici ile ticareti benimsemeyen, yedek parça – satış – servis ve kiralama firmaları ile ticaret yapma taraftarıyız. Bunun yanında yine ülkemizin en büyük Endüstriyel Teker kaplamasını yapıyoruz, tekrar olacak ama Vulkollan’ı tek üretme lisansına sahip olan firmayız.

Yeni müşterilere nasıl ulaşıyorsunuz?

Necdet BAYKAL: Bizim için en iyi yeni müşteri bulma yolu, olumlu deneyim yaşayarak bizi referans veren diğer müşterilerimizdir.

Zaten CRM‘ in başlıca amacı da budur. Bunun dışında tabii ki profesyonel olarak veri ve pazar analizi yapabilme fırsatları vardır, kabul görmüş bazı metotlar vardır onları uyguluyoruz. 1,5 yılda pazarımızı %157 oranında arttırarak dikey büyümeyi büyük ölçüde tamamladığımız kanaatindeyim. Şimdi sıra mevcut müşteri ve pazar içinde yatay büyüme fırsatlarını değerlendirmektir. Müşteri bulmak kolay, tutundurmak zordur. Yukarıda benzer bir örnek verdim liderlik yolculuğu ve lider kalabilmek adına, aynısı burada da geçerlidir. Kazanmak yetmez süreklilik esastır.

Okurlarımız için son sözleriniz nelerdir?

Bizi takip etmeye devam etsinler, enerjimiz bulaşıcıdır, sektörel olarak kalıcı ve heyecan veren işler yapmaya devam edeceğiz.

 

”FKKwheel Artık Dünya Teker Liginde!…”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın