Forklift atacmanı güvenlik kontrolleri ve Operatöre düşen görevler.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Atacman nedir?

Tanım 1- Yükü sfesifik bir yerinden kavrayarak malzemeleri elleçlemeye  yarayan ekipmandır. EN 13155

Tanım 2- Bir iş makinasına uygun olarak üretilmiş yada sonradan  ilave edilebilen, yüke yada malzemeye  döndürme, itme, çekme, kaydırma tutma  gibi temel hareketleri yaptırarak malzemenin konumlanmasını  sağlayan mekanik yada hidrolik eklentilerdir.

Mevcut olan çok çeşitli atacmanlar, atacmanın kurulacağı forklift ile uyumlu olduğundan ve gerçekleştirmesi gereken uygulamaya uygun olduğundan emin olmak için ilgili güvenlik kontrollerinin yapılmasını zorunlu kılar.

Güvenlik ve verimliliği sağlamak için bir forklift atacmanı satın almadan ve çalıştırmadan önce yapılabilecek bazı genel kontroller aşağıda verilmiştir.

Atacman forklift ile uyumlu mu?

Forklifte bir atacman takarken, atacman ağırlığını karşılamak için ünitenin üretici tarafından belirtilen güvenli kaldırma kapasitesi azaltılır.

Bu nedenle, operasyonların başlayabilmesi için forkliftin, ünitenin revize edilmiş güvenli kaldırma kapasitesine sahip yeni bir derecelendirme plakası sağlamak üzere üretici tarafından yeniden derecelendirilmesi gerekir.

Operatörlerin, monte edilmiş atacmanla kaldırmaları ve taşımaları gereken yükleri, revize edilmiş güvenli kaldırma kapasitesi dahilinde olup olmadığını iki kez kontrol etmeleri zorunludur.

Yük, güvenli kaldırma sınırından daha ağırsa, güvenlik endişeleri ve ciddi yaralanmalara veya ürüne, forklifte veya çevresindeki ekipmana zarar verme potansiyeli nedeniyle kaldırılmamalıdır.

Forklift atacmanları, belirli görevleri yerine getirmek için tasarlanmış ve üretilmiştir, örn. silo damperleri veya döndürücüler, tarım ve çiftçilik gibi endüstrilerde kullanılan plastik bidonları kaldırmak ve döndürmek için özel olarak tasarlanmıştır.

Özel olarak tasarlanmamış bir görev için bir forklift atacmanı kullanmaya çalışmak, operatörleri ve diğer çalışanları ciddi yaralanma riskine sokar.

Amaca uygun bir forklift atacmanı kullanmaya bir örnek, bir çalışanı yüksekte bir şeye ulaşmak için kaldırmak için forklift kullanmanız gerekiyorsa, kaldırmayı güvenli bir şekilde tamamlamak için uygun bir personel ve  güvenlik kafesinin kurulması gerektiğidir.

Sadece forklift çatalları, paleti veya açık bir kutu üzerinde durmak gibi doğaçlama bir çözüm kullanmak ciddi yaralanmalara veya ölümlere neden olabilir.

Satın alınan veya kullanılan herhangi bir forklift atacmanının amaca uygun olması ve kolaylık sağlamak için hiçbir istisna yapılmaması zorunludur.

Atacman forklifte güvenli bir şekilde takılabilir mi?

Atacmanın forklift dişlilerine veya taşıyıcıya doğru şekilde takıldığından emin olmak için üreticinin veya tedarikçinin talimatlarını takip etmek önemlidir.

Atacmanı takarken, herhangi bir kaldırma işlemine başlamadan önce sağlam bir şekilde sabitlendiğinden emin olun ve ağır yükleri tekrar tekrar kaldırmak bağlantının fazla mesai yapmasına neden olabileceğinden, bir vardiya boyunca bağlantıyı düzenli olarak kontrol edin.

Ayrıca, takıldığında, atacmanın zincirler dahil olmak üzere forklift asansörünün çalışmasını engellemediğini veya olumsuz etkilemediğini kontrol etmek de önemlidir.

Hidrolik kontrollü bir atacman kullanırken, işe başlamadan önce, tüm hidrolik yağ seviyeleri ve forkliftten atacmana bağlantıların da güvenli ve emniyetli olduğu kontrol edilmelidir.

Operatör, atacmanın nasıl doğru şekilde kullanılacağı konusunda eğitim aldı mı?

Forklift ataşmanı düzenli olarak kontrol edilebilir, ancak en önemlisi forklift operatörünün güvenli kullanımı konusunda tam eğitim almış olmasıdır.

Bir atacmanın eklenmesi, taşıma ve stabilite dahil olmak üzere operasyonlar sırasında bir forkliftin davranışını önemli ölçüde değiştirebilir.

Uygun kalifiye ve eğitimli bir operatör, atacmanı güvenli bir şekilde çalıştırabilirken, aynı zamanda davranıştaki küçük değişikliklerin farkında olabilir ve buna göre yaralanma veya kaza riskini azaltmak için güvenli ve verimli bir şekilde önlemini alabilirler.

Forklift atacmanı güvenlik kontrolleri ve Operatöre düşen görevler.

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın