Forklift Sektörü Endüstri ve Sanayinin Lokomotifidir

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye’nin Aküsü ileriye götürür.” mottosuyla bugün adından sıkça sözettiren Yiğit Akü, kurulmuş olduğu 1976 yılından bu yana gerek yurt içinde gerek yurtdışında birbirinden önemli başarılara imza atmakta. Sektörün büyümesine somut katkılar sunan Yiğit Akü’nün yeni yatırımlarını, sektörün durumunu ve lityum akü konusundaki gelişmeleri Yiğit Akü Teknik Genel Müdür Yardımcısı Volkan KARAHAN ile sizler için konuştuk.

Merhaba. Bize kendinizden ve Yiğit Akü’deki görevinizden bahseder misiniz?

Merhaba. Ben Volkan Karahan. 2011 yılında başladığım Yiğit Akü’de 11 yıl geride kaldı. Şu an genel müdür yardımcısı olarak görev yapıyorum. 20 yıla yakın bir süre ürün ve portföy yönetimi, yatırımlar, üretim, kalite, yeni ürünlerin satış ve satış sonrası süreçlerinde çalışmalarım oldu. Temel olarak bir fikrin varoluşundan seri imalata taşınmasına ve sonrasında müşteri ile buluşmasına kadar geçen süreçte tüm ürün yaşam döngüsünü içine alan bir teknik motivasyon ile çalışmalarımı sürdürüyorum.

Yiğit Akü için 2022 nasıl geçti, 2023 yılı için beklentileriniz nelerdir?

Bu soruya cevap vermeden önce, Ar-Ge’den üretime, kaliteden satış ve satış sonrası hizmetlerimize kadar tüm fonksiyonlarımızda süreçlere verdiğimiz değerden ve ayırdığımız zamandan çok daha fazlasını sonuç üretmeye ayırdığımızı söyleyebilirim.

Bu yaklaşım bizleri, bir taraftan ülkemizde ve dünyada yaşanan gelişmelerden uzaklaşmadan benzersiz ürün ve hizmetler konusunda kurduğumuz hayalleri gerçekleştirmek için bahaneler üretmekten korurken diğer taraftan daha fazla cesaretlendiriyor. Yaşanan zorluklar ve dalgalanmaları her zaman iş yapabilme enerjisine çevirmeye gayret ediyoruz.

Yiğit Akü ve ülkemiz adına pozitif sonuçlar üretmek üzerine kurduğumuz motivasyon zinciri 6 yıl üst üste ülkemizin kendi sektöründe en büyük ihracatçısı olmamızı sağladı. 2022 yılında da bu unvanı korumaya çalışırken Türkiye’nin uluslararası pazarlarda daha güçlü markalar ile var olma stratejisine önemli katkılar sağladığımızı düşünüyorum. Koşullar ne olursa olsun, koşulların yarattığı fırsatları 2023 yılında da görmeye ve Yiğit Akü’ nün tüm iş süreçlerini mükemmelleştirmeye odaklanmaya devam edeceğiz.

2022 yılında tamamlanan ve devreye giren yatırımların yanı sıra, 2023 yılında da tamamlanacak olan yatırımlarımız ile insan ve yük taşımacılığında, telekom ve kesintisiz güç kaynaklarında, yenilebilir enerjilerin depolanması ve elektrikli hizmet araçlarında yeni ürünlerimiz ile hem ülkemizde hem de uluslararası pazarlarda bayrağı en önde taşımaya devam etmek istiyoruz.

Lityum iyon akü hakkında yapmış olduğunuz çalışmalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Lityum iyon ürünler, 2009 yılında kavramsal diyebileceğimiz fikir geliştirme çalışmaları ile başladı. Gerek Ar-Ge’ye ayırdığımız şirket kaynaklarımız ile gerekse ulusal ve uluslararası ortaklı projeler ile sanayi kuruluşları içerisinde Türkiye’nin ilk yerli ve milli lityum pillerini üretmeye kadar ilerledi. Bu süreç yıllar içinde gelişmiş bir tedarik zinciri ve kesintisiz bir ürün tedariği konusunda bizleri yetiştirdi ve geliştirdi.

Laboratuvar yatırımlarımız, ürettiğimiz ürünlerin hammaddelerinin fabrikalarımıza girişinden başlayıp tamamlanan lityum iyon akülerin son kullanıcıya ulaşana kadarki tüm süreçlerde güvenlik ve performans testlerini yapmamıza imkan sağladı.

Yapmış olduğumuz çalışmalara paralel olarak üretim hatlarının da kurulumunu gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Tüm bu süreçlerde üniversiteler ile yaptığımız iş birlikleri bilginin ve ürünlerin gelişmesi ve büyümesinde önemli rol oynadı.

Ülke savunması için üretmiş olduğumuz lityum iyon ürünler, kapasite artırma faaliyetlerimiz ile birlikte forkliftler, depo ekipmanları, personel yükselticiler, otomatik depo ve ürün toplayıcıları ve personel yükselticiler başta olmak üzere tüm endüstriyel uygulamaların kullanımına da girmiş oldu. Elbette gücüyle ve ürünlerinin kalitesi ile uluslararası bir marka olan Yiğit Akü, endüstri ve sanayinin lokomotifi konumunda olan forklift sektörü içinde en yenilikçi ürünleri pazara sunmaya devam etme stratejisini geliştirmeye devam etti ve ediyor. Bu amaçla 2020 yılında yaklaşık %45 büyüme, 2021 yılında ise yaklaşık %60 mertebesinde büyüme değerleri ile forklift sektörü çalışma alanımızın da merkezinde bulunuyor.

Biliyoruz ki tesis içi lojistiğin üretim sistemiyle bütünleştirilmesi, verimliliğin artırılması için son derece önemli. Bu nedenle Yiğit Akü, tüm marka ve model forklift, transpalet ve istif araçlarında kullanılmak üzere lityum akü çözümleri sunuyor.

Lityum iyon akü konusunda yapmış olduğunuz yatırımlar nelerdir?

İlk olarak fabrika yatırımlarımızdan bahsetmek isterim. Ankara’da Sincan Organize Sanayi Bölgesi içerisinde lityum başta olmak üzere ileri teknoloji akü ve bataryaları üretmek üzere özel olarak kurulmuş bir fabrikamız var.

Tüm teknolojik altyapılarımız ve insan gücümüz başta lityum iyon akümülatörleri üretmek üzere organize edilmiş durumda. Aynı tesis içerisinde bulunan test ve değerlendirme altyapılarında en ileri teknolojilere sahip cihaz ve ekipmanları ile bunları kullanabilecek yüksek yetkinlikteki mühendisler bulunuyor. Aynı zamanda üniversitelerde bulunan laboratuvarlarımızda yetişen arkadaşlarımız ile insan kaynağımıza da önemli yatırımlar yapıyoruz. Araştırmacılarımızın elde ettiği sonuçlar fabrika seviyesinde ürünlere dönüştürülerek oluşturulan yenilikçi ürünler müşterilerimize ulaştırılıyor.

Tüm bu yatırım süreçleri içerisinde tedarikçilerimiz içinde önemli yatırımlar gerçekleştiriyoruz. Bu anlamda ülkemizde bir yan sanayi oluşması bizim için çok önemli. Elektrik ve elektronik parçalar başta olmak üzere tüm ürünlerimiz için tedarikçi geliştirme programlarımız var. Bu sayede tedarik zincirindeki tüm olası aksaklıklar için alternatif tedarik kaynaklarına yatırımlar yapıyor ve müşterilerimiz için kesintisiz hizmet verme stratejimizi büyütüyoruz.

Lityum iyon akü hangi ürün segmentinde kullanılıyor? Kısaca bilgi verebilir misiniz? Gelecekte bu alandaki yatırımlarınız neler olacak? Dünya sizce bu alanda nerede konumlanmaktadır?

Düne kadar sadece cep telefonları, bilgisayarlar ve tabletlerde duymaya alışık olduğumuz bu ürünlerin isimleri artık istif makineleri, personel taşıyıcılar, depolama ve çeşitli hizmet araçları başta olmak üzere çok geniş bir segmentasyona sahip.

Artık neredeyse başımızı çevirdiğimiz her yerde bağımsız bir enerji kaynağı görmek mümkün. Sağladığı teknolojik avantajlar nedeniyle bunların içinde en yaygın olarak kullanılanlar lityum iyon aküler. Bu ürünler sadece yüksek enerji gereksinimlerini karşılamakla kalmıyor aynı zamanda operasyonlardaki bilgi kirliliği ve karmaşasını da ortadan kaldırıyor. Sahanızda onlarca veya yüzlerce forkliftin aynı anda şarj seviyelerini görebilmek ve bunları yönetebilmek hizmetin sürekliliği açısından çok büyük bir avantaj.

Yiğit Akü markasını, teknolojide öncü olmak vizyonumuzun bir gereği olarak Türkiye’ de ve uluslararası pazarlarda daha da yukarılara taşımayı istiyoruz. Bu anlamda 2023 ile 2025 yılları arasındaki kısa dönemde, henüz lityum aküler konusunda başlangıç aşamasında olan Türkiye pazarındaki liderliği gerek ürün gerekse hizmet tarafındaki kalite ve müşteri inovasyonları ile sağlamlaştırmayı planlıyoruz. Yiğit Akü ile bir bütün olabilecek potansiyel bayi ve iş ortaklarımızı da ekibimize dahil ederek müşterinin ihtiyaç duyduğu her alanda çok daha hızlı ve doğru çözümler sunmayı istiyoruz.

Termin sürelerimizi kısaltarak ekonomik zorlukların beraberinde getirdiği kolay karar alamamanın müşterilerimize kaybettirdiği zamanı hızlı ürün temini ile ortadan kaldırmayı istiyoruz. Bu anlamda 2023 yılı ilk çeyreğinde devreye alacağımız ilave üretim ekipmanlarımız ile ulaşacağımız kapasite henüz yeni yeni olgunlaşmakta olan Türkiye pazarının ihtiyacının çok üstünde. Bu nedenle yatırımlarımız ile belirlediğimiz stratejik pazarlardaki satış kanallarımız üzerine yoğunlaşacağız ve ihracat odaklı yatırımlarımıza devam edeceğiz.

Çok geniş bir uygulama alanına sahip olan lityum iyon akülerin son kullanıcılara getirdiği avantajlar ürünün gerçekten farklı bir noktada konumlanmasını sağlıyor. Depo ve istif makinelerini ele aldığımızda, bakım gerektirmemesi, işletmelerde ilave alan kullanımlarını ortadan kaldırması, teknik personel üzerinde oluşan denetim ve kontrol yüklerini azaltması, kiralama veya kendi makineleri ile çalışanlar için şarj sürelerini 5’de birine düşürerek makinelerin operasyonda kalma sürelerini uzatması, ilave akü ihtiyaçlarını ortadan kaldırması ve aynı iş için kullanılan benzer ürünlere nazaran 3 kat daha fazla ürün ömrü sunması bu ürünleri vazgeçilmez kılan özellikleri arasında.

Dünya, günümüz ve geleceğin sürdürülebilir teknolojilerine güç sağlamak için pil ve batarya sistemlerine hiç bu kadar ihtiyaç duymamıştı. Zamanla yarışan, kesintisiz operasyonlar ancak yeni teknoloji ürünler ile çok daha ekonomik ve efektif olarak gerçekleştirilebilir.

Bu nedenle Lityum iyon akülerin yeni endüstri devriminin en önemli bileşenlerinden biri olan insansız operasyonlar için en kritik ürün olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji sürekli gelişmekte. Bu anlamda tüm ürün grubu ve lityum iyon akü hakkında ilerleyen zamanlarda ne gibi gelişmeler için çalışıyorsunuz?

2023 yılı yatırımları ile birlikte otomobil ve ticari araç segmentinde üretimlerini gerçekleştirdiğimiz AGM aküler için kapasite artırımına gidiyoruz. Elektrikli araçlar da dahil olmak üzere üst segment araçların tamamında gittikçe yaygınlaşan bu ürün grubu için toplamda bir milyon adetlik kapasite artırımı gerçekleştiriyoruz.

Motive Power Lityum İyon aküler için gerçekleştireceğimiz yatırımlar ile birlikte forklift, transpalet, golf arabaları, hizmet araçları ve platform gurubundaki kapasitemizi artırırken, yer destek ekipmanları, deniz taşıtları ve karavan gurubuna yeni ürünler ekleyeceğiz. Motive Power yani şebeke güç sistemleri gurubunda ise telekom, UPS, yenilenebilir enerji depolama, acil durum ve güvenlik sistemleri, veri merkezi ürünleri yine yeni dönemde müşterilerimiz ile buluşacak ürünlerimiz arasında olacak.

Yiğit Akü bugün kaç fabrika ve kaç personelle hizmet ve ürün üretiyor?

Yiğit Akü bugün 1000’i aşkın personeliyle Sincan Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan üç üretim merkezi ve bir lojistik merkezi ile ürün ve hizmet sunmaya devam ediyor.

Sektör takipçilerinize ve okurlarımıza söylemek istediğiniz farklı bir konu var mı?

Tüm dünyada iş ve istif makinaları sektörü ekonomi ve yatırımların seyrini ve gelişimini görmek açısından önemli bir gösterge. Bir ülkenin gelişmesinde kritik öneme sahip iş ve istif makinaları sektörünün gelişmesi elbette ülke ekonomisinin de gelişmesi için kaçınılmaz. Bu gerçeklikten yola çıkarak sektörün önemli paydaşlarından biri olan Yiğit Akü, lityum iyon aküler başta olmak üzere yenilikçi ürünleri ile sektörün ileri gitmesinde önemli bir rol oynayacaktır.

Sektörümüzdeki tüm paydaşlarımız ile birlikte co2 ve benzeri emisyonların azaltılması için büyük çaba sarf ediyoruz. Enerji çözümleri artık bir seçenek değil, sürdürülebilirlik için bir zorunluluk. Sektörümüz ve dünyanın ihtiyaç duyduğu enerji kaynaklarını en verimli şekilde kullanmak hem rekabetçiliğin olmazsa olmazı hem de gelecek nesillerin bizlere bıraktığı emaneti korumanın bir gereği.

Bu alanda siz değerli paydaşlarımız ile birlikte kamu kurum ve kuruluşları ile olan ilişkilerimizi geliştirmek, sektörümüzün dünya ile entegrasyonunu yürütülmesine katkı sağlamak ve yenilikçi ürün ve hizmetler ile sizleri buluşturmak üzere istif makinaları sektörüne hizmet etmeye devam ediyoruz.
Bizler, iş ve istif makineleri sektörü olarak sahip olduğumuz yetkinlikler ve alanında uzman insan kaynağımız ile sürdürülebilir bir geleceğin yükünü taşımaya devam edeceğiz…

Forklift Sektörü Endüstri ve Sanayinin Lokomotifidir

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın