Forkliftiniz Yere Sağlam Basmalı !

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstif makinaları, forklift lastikleri ve tekerlekleri konusunda birçok bilgi içeren haberimiz ithalatçı ve yerli üreticileri bir bakışta görebileceğiniz liste ile tamamlanıyor. Sektörün duayen marka temsilcilerinin, görüşlerinin teknik içeriklerin bulunduğu yazı Türkiye’de ilk kez hazırlanmış ve bu sektöre kapsamlı bir projeksiyon sunuyoruz.

Haber içeriği havuzda bulunan içeriklerin derlenilmesi ve firmalardan gelen bilgilerin bir araya getirilmesi sonucunda oluşturulmuştur. Muhteviyatta değişken detaylar olabilir.

 

Lastikler bir forkliftin, yerle sürekli ve doğrudan temasını sağlayan yegâne aksamıdır. Bu aksam aracın güvenliği, verimliliği ve kullanımda yaşamsal öneme sahip olmasına rağmen, malzeme elleçleme ekipmanlarının genellikle en çok ihmal edilen parçasıdır. Lastik satın alma işlemini firmalar bir masraftan ziyade bir yatırım olarak kabul etmelidir. Lastik ya da tekerlek seçiminde en önemli konu hem makine hem de uygulama için doğru lastiğin seçilmesidir. Lastikler bir forkliftin ya da bir endüstriyel aracın o derece entegre bir parçasıdır ki, kullanıcılar sorumluluk almak, lastiklerin özellikleri ve montajına ilişkin standartlara uymak suretiyle makinanın ömür boyu maaliyetini önemli ölçüde düşürebilirler.
Doğru lastiğe sahip olmak; kazaları, arızaları, arızadan kaynaklanan işten kalmaları, bakımı ve uzun dönemde maaliyet avantajı sağlar. Genellikle değerden ziyade fiyat etki altına aldığından, bir lastiğin kullanıma yüke ve çalışma ortamına uygun seçilmesi sağlanması son derece önem kazanmaktadır. Ama seçenek bolluğuyla doymuş bir pazarda doğru lastik nasıl seçilebilir? Makinanıza, uygulamanıza ve çalışma ortamınıza en uygun lastik tipini bilmeniz esastır. Birçok lastik imalatçısı makinaya uygun doğru lastiği gösteren kapsamlı tablolar sunmaktadır. Özetle; Dolgu (Solid) lastikler (Delinmeye dayanıklı (Puncture – Proof) lastikler ya da süper elastik lastikler olarak bilinir. Çemberli dolgu (cushion) lastikler ve çeşitli tiplerde havalı lastikler, reach stacker tipi forkliftlere konteyner forkliftlerine, arazi forkliftlerine ve ağır yükler taşıyan forkliftlere uygun lastiklerdir.

İstifleme Aracı Lastikleri Nasıl Gelişim Gösterdi?
Bundan 20 yıl önce en iyiler olarak düşünülen bazı lastikler bugün EPA’nın SmartWay listesine giremezdi. Lastik teknolojisi işte bu kadar büyük bir değişim gösterdi. Goodyear ticari araç ve arazi lastikleri iletişim müdürü Mike Manges “1990’lı yıllarda sırt deseni tasarımları nispeten statikti. Genellikle balıksırtı veya blok olmak üzere iki tasarım ve bunların çeşitleri vardı. Bugün sırt desenleri çok daha karmaşık ve özel uygulamalar ve tekerlek konumlarına uygun bir şekilde üretiliyor.” dedi.
‘’Lastik sırtı geometrisinin yanı sıra lastik omuzu ve diş elemanlarının tasarım ve boyutları da büyük bir değişim gösterdi. Örneğin kanat sistemi daha gelişmiş bir hal alarak yol tutuşunun sadece lastik yeniyken değil lastiğin tüm ömrü boyunca daha fazla olmasını sağladı’’. diyor Manges.
Yeni üretim süreçleri gelişmiş kanal uygulamalarını mümkün kıldı. Bunlar, düşük yuvarlanma direnci için tasarlanmış bir lastik sırtında ek tutuş kabiliyeti sağlıyor. Ve bugünün lastik gövdeleri daha önceki tasarımlara göre daha fazla kaplama imkânı veriyor ve lastik ömrü boyunca meydana gelen maliyetlerde ciddi tasarruflar sağlıyor.
Belki de meydana gelen en büyük gelişme gözle göremediğiniz gelişmelerden biri: lastik hamurunun hazırlanması. Kauçuk kimyasındaki gelişmeler ve lastiğin belirli kısımlarında farklı bileşenlerin bir araya getirilmesi imkânı lastik üreticilerinin lastik tasarımlarını optimize etmesini sağladı.
Michelin Americas Truck Tires ürün pazarlama direktörü Paul Crehan, “Çift enerjili lastik hamurlarında sıra dışı aşınma dayanımı sağlayan bir üst katman ve lastik sırtının soğuk kalmasını sağlayan bir alt katman bulunuyor ve iç lastik gövdesindeki sıcaklıkları daha düşük yuvarlanma direnci ve daha fazla gövde ömrü sağlayacak şekilde minimum seviyeye indiriyor” diye konuştu. “Michelin’in yakıt verimi sağlayan lastik yanağı tasarımlarında kullanılan Unique Enerji lastik hamuru yuvarlanma direncinin azaltılmasına yol açtı ve dengesiz aşınmalarda %15’e kadar ciddi bir azalma sağlayarak kullanım ömrünü yükseltti.”

Çevresel Endişeler İnovasyonu Teşvik Ediyor
Çok uzak olmayan bir geçmişte lastik endüstrisi en kirli sektörlerden biri olarak kabul ediliyordu ve bu iyi bir nedene dayanıyordu. Üretim sürecinde önemli ölçüde atık oluşmakta ve büyük miktarda kanserojen kimyasallar kullanılmaktadır. Yılda bir milyarın üzerinde lastik ıskartaya çıkmaktadır ve son zamanlara kadar bunların çoğu ya arazi doldurmada kullanılıyor ya da yakılıyordu. Sorunun bir bölümü, lastiğin geri kazanımındaki zorluktu. Yapısından dolayı sökülmesi zordu. Tipik bir binek arabası lastiği; 30 çeşit sentetik kauçuk, sekiz tür karbon siyahı, çelik kord, polyester, naylon, çelik topuk teli, silika ve 40 farklı türde kimyasallar, mumlar, yağlar ve pigmentler içerir. Bunlar genellikle %80 hidrokarbon, %10-15 demir (topuk telinde ve çelik bantlarda) ve çeşitli kimyasallar içerir. Endüstriyel lastiklerin ebadı ve sağlamlığı, geri dönüşüm sürecini sadece daha zor ve pahalı hale getirir. Bununla birlikte, son beş yılda lastiklerin arazi dolgusunda kullanılmasını ve yüksek aromatik yağların da üretimde kullanılmasını yasaklayan ve yeni CO2 emisyon standartları koyan AB direktiflerinin uygulanmasıyla, sektör hem üretimde hem de atık yönetiminde daha temiz yöntemler kullanmak zorunda bırakıldı.

Türkiye Pazarı
Türkiye pazarı, forklift lastikleri baz alındığında x-ply yapıda lastiklerin halen ağırlıklı olduğu bir pazar. Gelişen yeni sayı ve lojistik segmentlerin dolgu lastiklerinin payını arttırdığını görmekteyiz. Lastiklerde yapılan yenilik ve performans artışına yönelik yatırımlar sayesinde de radyal ve tubeless lastiklerine özgü pazarların önü açılmakta ve işletmelerde amacına uygun lastiklerin kullanılmasına imkân vermektedir. Ülkemizde de yavaş da olsa en düşük sürüş maliyeti veya birim/saat lastik harcaması kavramları kullanıldıkça, ürünlerin de bu anlamda farklılıkları gözlemlendiğinde, lastiklerin fayda-maliyet analizi yapılarak satın alınması gereken bir ürün olduğu düşünülmeye başlandı. Satın alıcıların artık sadece yata bakarak satın alma kararı vermeleri yerine, performansı yüksek ürünler ve kaliteli servis hizmeti ile destek veren yetkili satıcıları tercihe yönelmeye başladıklarını görüyoruz.
Bugünün Yakıt Tasarrufu Sağlayan Lastik Desenleri
Bugünkü istifleme aracı lastiklerinde kullanılan yeni ürünler özellikle uzun mesafe taşımacılığı sektöründe yakıt verimi sağlar. Bu genellikle lastiğin yuvarlanma direncinin göstergesi olan bir ölçütle ifade edilir. Lastik üreticileri ve SmartWay yakıt tasarrufu potansiyeli açısından lastikleri sıralamak amacıyla yuvarlanma direnci indeksinden faydalanırlar ancak bu rakamlar lastik tüketicileri ile asla paylaşılmaz. Peki, bir filonun lastik satıcısının sözleri ve kendilerinin yapacakları testler dışında nasıl bir özellik belirleme süreci uygulaması gerekir?
Bu ayın özelliklerinde beş İngiliz üreticiden en yeni lastik ve lastik deseni tasarımları hakkında bilgi vermelerini istedik. Bu açıklamalar alfabetik sıralamaya göre şöyle:

BRIDGESTONE BANDAG TR4.1 DIŞ LASTİK SIRTI
Yeni lastikler lastik deseni teknolojisinde muazzam gelişmeler gören tek yer değil. Dış lastik sırtları da büyük değişim gösterdi. Şirkete göre Bandag TR4.1 dış lastik sırtı, orta araç yükleri, eksik araç yükleri ile toplama ve teslimat filolarında maddi olarak karşılanabilir ve güvenilir bir aşınma dayanımı ve kullanım ömrü performansı sağlıyor.

TR4.1 dış lastik sırtının özellikleri:
Uniform aşınma sağlamak için düzgün ve sürekli omuz yapısına sahip.
Bandag’ın kanıtlanmış lastik hamuru teknolojisi, uzun kullanım ömrü ve dengeli aşınmaya katkı sağlıyor.
Çevreleyen oluklar suyun tahliye edilmesine yardımcı olarak yağmurlu koşullarda yol tutuşunu arttırıyor ve diyagonal desen bloku kenarları ıslak ve kuru yüzeylerde tutuş kabiliyetini yükseltiyor.
TR4.1 önerilen uygulamalarda yaygın olarak kullanılan çoğu lastik için uygun olan 210 mm ile 240 mm arasında değişen boyutlara sahip.
Dış lastik sırtı Bandag portföyündeki treyler uygulamalarını da tamamlayarak fiyat ve performans arasında bir denge sağlıyor.

 

Forkliftiniz Yere Sağlam Basmalı !

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın