Forkliftinizi Güncelliyor Musunuz?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yeni bir forklift satın almak istiyorsanız, güvenliği artırmak amacıyla artık daha fazla isteğe bağlı özellik vardır. Bunların çoğu mevcut forkliftlere de güçlendirilebilir, bu da zaten sahip olduğunuz ekipmanı güncellemenizi kolaylaştırır. Özellikle de piyasada son bulunmanıza bir süre geçtiyse, nelerin mevcut olduğunu keşfetmeye değer. Örneğin, ağırlık sınırlayıcılar operatörlerin sadece doğru yükleri kaldırmasını ve kaydırmasını sağlarken, yükseklik sınırlayıcıları kaldırma mekanizmasını durdurarak borular ve havalandırma sistemleri gibi askıdaki elemanlarla çarpışmaları önleyecektir. Hız sınırlayıcılar da mevcuttur, bu da çok hızlı seyahati önlerken aynı zamanda sürüş standartlarını ve yakıt verimliliğini artırmaya yardımcı olur.

Ters kamera sistemleri, bölgeyi tarayabildiği ve sürücüyü yakındaki tehlikelere karşı uyarabildiği için etkilidir. Daha sofistike versiyonlar otomatik fren müdahalesi bile sunar. Forkliftler ayrıca yaklaşan bir aracı belirtmek için zemine bir ışık noktası yansıtan spot ışıkları ile donatılarak kolayca güncellenebilir. Benzer şekilde, kırmızı ışık ‘güvenlik bölgesi’, bir kamyonun çevresi etrafındaki zemine kırmızı ışık çizgileri yansıtarak yakındaki yayaları güvenli bir mesafeyi korumaları konusunda uyarır. Hepsi özellikle kör köşelerin söz konusu olduğu veya gürültü seviyelerinin yüksek olduğu ve yayanın yaklaşan bir aracı duyamadığı durumlarda kullanışlıdır. Forkliftinize belirlenmiş kodlara, akıllı kartlara ve izleme cihazlarına sahip erişim kontrol tuş takımları eklemek, yetkisiz kullanımı önleyebildiğinden güvenli olmayan işlem riskini de azaltacak ve kötü veya tehlikeli uygulama ve çarpışmaları raporlayan entegre bir sistemin bir parçasını oluşturabilir.

Eğitime yatırım yapın

Güvenlik Sürüşü sırasında, her zaman ilk önceliğiniz olması gerektiği için eğitim, ele alınması gereken ilk konudur.Bunun nedeni, forkliftinizin  hangi özelliklere sahip olursa olsun, her zaman güvenli bir şekilde çalıştırılması gerektiğidir. Bunu sağlamanın tek yolu, operatörleri en iyi uygulama yönergelerine uygun olarak görevlerini tamamlamaları için eğitmektir. Bu, sadece operatörün değil, ideal olarak forkliftlerin  yanında çalışan yayaların da eğiticiliği anlamına gelir. Yönetici eğitimi de aynı derecede önemlidir, bu nedenle operasyonları denetlemekten sorumlu olanlar, işyerini etkili bir şekilde nasıl değerlendireceklerine, riskleri kontrol etmeye ve yerinde güvenlik farkındalığı kültürünü nasıl geliştireceklerine güvenmektedirler.

Yaya ayrımı kilit öneme sahiptir

Yaya ayrımı, her yıl birçok yaya ve forkliftin kazalara karıştığı ve genellikle hayatı değiştiren sonuçlar doğurduğu için kilit öneme sahiptir. Bariyerleri veya yükseltilmiş yürüyüş yollarını kullanarak forkliftler ve yayaları fiziksel olarak ayırmak en iyisidir. Bu mümkün değilse, forkliftlerin çalıştığı yerden iyi bir mesafe olan açıkça işaretlenmiş patikalara sahip olmak. Çalışma alanının etrafında bol miktarda işaret ve uyarı ile bunu destekleyin. Sadece sitenin özellikle geçişlerde ve patikalarda iyi aydınlatılmasını sağlamak, yayalar ve araçlar arasındaki görünürlüğü de artıracaktır.

Doğru yakıtı bulun

Ağırlıklı olarak iç mekan operasyonlarınız varsa, operatörlere zarar verecek veya ürünlerinizi kirletecek tehlikeli emisyonlar olmadığından elektrikli forkliftler daha güvenli olacaktır. Geleneksel olarak kurşun asit akülerle  çalışan ve giderek artan sayıda model lityum iyon güç kaynağına sahiptir. Üretimi daha maliyetli olmasına rağmen, lityum iyon aküler daha hızlı ve daha kolay şarj edilir, bakım gerektirmez ve asit veya gaz sızdırma riski yoktur. Kurşun asit akülü forkliftleriniz varsa, iyi havalandırmaya sahip akü değiştirme alanları belirlediğinizden emin olun. Akü şarj alanları çarpışmalardan korunmak için açıkça işaretlenmeli ve bariyerlerle çevrelenmelidir veya ayrı bir odada tutulmalıdır. Bu bölgelerdeki zemin düz ve aside dayanıklı olmalıdır. Ayrıca deneyimli elemanlar aküleri şarj etmeli ve değiştirmelidir ve bu görevler için uygun giyinmelidirler. Bu yıl boyunca kurallara  uyum sağlamanın ne kadar mümkün olduğu görülecektir. malzeme taşıma işlemlerinde güvenliği korumak için uygulamamamız için hiçbir neden yok. İster büyük değişiklikler yapın, ister küçük değişiklikler yapın, önemli bir fark yaratabilirsiniz.

Forkliftinizi Güncelliyor Musunuz?

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın