“Fuarlara Değer Verip Ziyaret Etmek Gerekiyor”

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye istif sektörünün önemli yedek parça tedarikçilerinden Pusula Yedek Parça’nın satış müdürü Yavuz Ercanlı, Komatek Fuarı hakkındaki düşüncelerini dergimizle paylaştı.

Komatek Fuarı’nda hangi markalarınızla ve hangi ürünlerinizle katıldınız?

Fuara Güney Kore menşeli NEXEN dolgu lastikler, Alman menşeli ve yerli üretim depo ekipman tekerleri ve daha çok Avrupa menşeli forkliftlerin yedek parçaları ile katıldık.

Ürünlerinizin özelliklerini ve kullanım alanlarını paylaşır mısınız?

Forklift yedek parçalarında genellikle Alman markalara orijinal yedek parça kısmen de aftermarket olarak adlandıracağımız muadil çözümler sunuyoruz. Yine depo ekipman tekerlerinde hem Alman hem de Türk malı çözümler sunuyoruz. Forklift dolgu lastiği konusunda ekonomik segmentte Sri Lanka menşeli WORLD TIRE – OPTIMATE, üst segmentte de Güney Kore menşeli ve aynı zamanda Hyundai, Doosan ve Clark markalarının orijinal ekipman tedarikçisi olan NEXEN markasının premium dizaynı olan SOLIDPRO 700 ile pazara destek vermekteyiz. NEXEN markasını deneyen asla vazgeçmiyor. 2-3 vardiya yoğun çalışan veya çalışma saatine bakılmaksızın ortam şartları zor olan müşterilerimiz NEXEN markasını çok beğeniyor. Yine kiralama yapan filo müşterilerimiz kiralama maliyetlerini optimize etmek için NEXEN markamızı tercih etmekteler.

Standınızı ziyaret edenlerden satışa dönüşen görüşme oldu mu?

Standımızı daha çok ülkemizde sayıları binlere ulaşan forklift servis firmaları ziyaret etti. Bununla birlikte az sayıda yerli/yabancı son tüketici firmalar ile de görüşmelerimiz oldu. Fuarlar makine distribütörleri için satış fırsatı taşırken biz yedek parçacılar daha çok ileriye yönelik potansiyel için yeni kontaklar edinmeye çalışıyoruz.

Komatek Fuarı’nı genel olarak değerlendirir misiniz? Fuar yöneticilerine iletmek istediğiniz önerileriniz var mıdır?

Fuarın yurt içi ve yurt dışı tanıtımı çok iyi yapılamamış gözüküyor. Bir defa fuarın cumartesi saat 16:00’da bitmesi fuar firmasının aldığı en kötü karar. Hafta içi fırsat bulamayanlar cumartesi günü katılır fuara. Katılımcılar son gün zaten 1 saat önceden toparlanmaya başlar. Fuara katılan firmaların yer, stant, ikram ve nakliye giderlerini hesapladığımızda; m2’sine 10 bin TL ödedikleri bir fuarın dolu dolu 4 gün sürmesi gerekir ki firmalar karşılığını alabilsin. Ayrıca o kadar yüksek para alınan katılımcılardan bir de otopark ücreti alınmasını hiç yakıştıramadık fuarı düzenleyen firmaya.

Yurt içinde ve yurt dışında 2024 ve 2025 dönemi için hangi fuarlara katılmayı düşünüyorsunuz?

Son yıllarda hem İMDER hem de İSDER üyesi forklift ve iş makinaları distribütörleri WIN Fuarı’na ilgi göstermeyip katılmadığından biz yedek parça firmaları da onların bulunduğu bir fuarı tercih ettik bu yıl. 2024 yılında başka bir fuarda yer almayacağız, 2025 yılı için de zamanı gelince karar vereceğiz.

Okurlarımız için eklemek istediğiniz bir konu var mı?

Eskiden fuarlar çok değerli idi, özellikle tedarik ile ilgilenen kişiler fuarları kaçırmamak için aylar öncesinden planlama yapardı. Gerek dijitalleşme gerekse fuarların gittikçe cazibesini yitirmesi herkesi fuarlardan geri koyuyor. Ama fuarlar 1 yıl boyunca randevu ile gidemeyeceğiniz kadar firmayı 1 günde ayağınıza taşıyor. İnternetten bulabileceğiniz yeni bir firma istediğiniz kadar büyük olun, sizden uzun bir süre peşin ödeme talep edecektir veyahut talebinize ilgi göstermeyebilecektir ve hatta 1-2 satın alma yapmazsanız size teklif vermek bile istemeyecektir. Ama fuarlarda yüz yüze görüşerek firmanızı ve kendinizi daha iyi anlatabileceğiniz tedarikçiler ile daha sağlam ilişkiler kurabilir ve hatta e-mail ile uzun sürede kazanacağınız avantajları daha kısa sürede elde edebileceksiniz. Bu yüzden fuarlara değer verip mümkün mertebe ziyaret edelim. █

“Fuarlara Değer Verip Ziyaret Etmek Gerekiyor”

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın