Gimak’ta Yeni Nesil Sinerjisi

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gimak Forklift 1982 yılında Mehmet Partal tarafından İzmir’de kurulmuş bir firma. İzmir’de forklift deyince akla ilk gelen firmalardan biri olan Gimak yönetimini duayen kurucu Mehmet beyden oğlu Fatih Partal’a ve damadı Ufuk DÖNMEZ beye devretmeye hazırlanıyor.
Biz de sektörün basın-yayın kuruluşu olarak tanımayanlar için Mehmet Partal bey ve firmanın genç yöneticileri Fatih ve Ufuk beyleri kısaca Gimak Forklift’i daha yakından tanıtmak istedik.

Firma tam kırk yıl önce kurulurken Mehmet beyin hedefi neydi? Ne amaçla, nasıl kuruldu?

Gimak Forklift’in temelleri 1982 yılında atıldı. O sene Mehmet Partal, forklift yedek parça üretim sektöründeki açıkları gördü ve yedek parça imalatına başladı. Tedariki zor olan ya da imalatına herkesin uğraşmadığı parçaları üreterek zaman içerisinde kendisine pazar oluşturdu ve motto olarak yedek parça üzerine “yok yok” politikasıyla çalıştı ve bizlere de bunu aşıladı.

Gimak forklift, motto olarak “Forklift hakkında her şey”i kullanıyor. Bu ne demek? Hizmet ağınızla ilgili detay bilgi verebilir misiniz?

2.“Forklift Hakkında Her Şey” derken 10 senedir kendi markamız olan GMK Forklift’i getiriyoruz. Forkliftlerimiz; Çin’de Avrupa markalarından birine fason üretim yapan bir firma tarafından, tüm hakları bize ait olarak, bizim belirlediğimiz özelliklere göre sadece bizim adımıza üretilmektedir. Buna ek olarak GMK marka istif araçları, ataşman, transpalet ve en önemlisi yedek parça imal ve ithal ediliyor. Yukarıda bahsettiğim gibi forklift politikamız “Forklift Hakkında Her Şey”.

Gimak Forklift’in devam eden projeleri var mı?

Sektörde 40 senedir olduğu gibi üretime devam ediyoruz. Yurt dışına üretim yaparak ülkemize istihdam sağlayıp döviz kazandırıyoruz.

Ürün gamınızda neler var?

Geniş ve zengin bir ürün gamımız var. Sektördeki meslektaşlarımıza yıllardır olduğu gibi geniş bir yedek parça portföyü sunuyoruz. Gimak Forklift olarak şu anda yurt içinde ve yurt dışında bulunan tüm forklift markalarının yedek parçalarını üretip stokta bulundurmaya çalışıyoruz. Talepler her geçen gün yoğunlaşıyor. Yedek parçaların kalitesi konusunda iddialıyız, iyi bir teknik kadromuz var.

Bayiliğini yaptığınız veya bayilik verdiğiniz markanız var mı?

Yıllarca çeşitli markaların Ege Bölge bayiliğini yaptık. Bayiliğini yaptığımız markalar adına sattığımız her forkliftin üzerine yetkili servisi olarak Gimak stickerını yapıştırırdık. Eşinde dostunda bu forkliftleri gören müşterilerin bizden “Ben de Gimak marka forklift almak istiyorum, arkadaşım sizin hizmetinizden memnunmuş” şeklindeki talepleri artınca 2012 senesinde kendi markamızı oluşturmaya karar verdik ve GMK markasını yarattık. Bunun yanında bayilik verdiğimiz meslektaşlarımız oldu. Fakat sektörün güçlü firmalarının bayisi olan arkadaşlarımız bunlar. Büyük firmalarla bayilik anlamında yaşadıkları teminat yakma, zorunlu miktarda parça satın alma, düşük kâr oranları ile satış yapma gibi yaşadıkları dezavantajları ortadan kaldırıp, eşit şartlarla ortakmışçasına bayilerimizin ve bizim kazanacağımız bir sistem getirdik sektörümüze.

Gimak ürün stratejisi olarak kendisini nerede konumlandırıyor? Bundan sonra sektör takipçileri Gimak’ı hangi alanlarda duyabilir/görebilir?

Gimak Forklift olarak gerek yurt içi gerekse yurt dışı fuarlarında yerimizi alıyoruz. Elektirikli materyallere daha fazla öncelik vereceğiz. Sektördeki yerimizi daha ilerilere taşımayı hedefliyoruz. Bu yönde gerekli iş bağlantılarımızı yaptık. Pazar payımızı arttıracağını düşündüğümüz bu hamlelerle sektörün kiralama, alım ve satım, servis, üretim, yedek parça, ithalat ve ihracat olmak üzere her alanında ilk sıraları hedefliyoruz.

2023 yılında planladığınız bir ürün veya hizmet yatırımınız olacak mı?

Önümüzdeki sene de her sene olduğu gibi ekstra yatırımlarımız olacak. Projemiz, dışarıdan ithal etmeden %100 yerli yedek parça üretmek!

Gimak çatısı altında kaç kişi çalışıyor? Kaç farklı ürün çeşidi mevcut?

Firma olarak üretim bandımız da dahil olmak üzere 38 kişiye istihdam sağlıyoruz. İleriki zamanlarda bu sayıyı inşallah arttırmayı planlıyoruz.

Gimak’ta Yeni Nesil Sinerjisi

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için fırsatı kaçırma ve ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

İstif Material Handling ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bizi Takip Edin

Bize Katılın