All for Joomla All for Webmasters

İletişim Tel: +90 544 795 01 01

Aküde bakım ve eğitim çok önemli

Bursa merkezli MESA Akü firma ortağı Mehmet Özyıldız ile MESA Akü ve faaliyetleri hakkında görüştük. Akü yenileme uygulaması, akü bakımı, onarımı ve akü şarjı konularına ilişkin sorularımızı yanıtlayan Mehmet Özyıldız, akü kullanımı ve bakımının önemine dikkat çekerek hem yeni akü teslimatlarında hem de servis hizmeti verdikleri firmalara yılda bir kez detaylı eğitim sunduklarını söylüyor.

MESA AKÜ firması ve faaliyetleri hakkında bize bilgi verir misiniz?

MESA AKÜMÜLATÖR uzun yıllar sektörde çalışmış tecrübeli teknisyen ekibi ile 2018 yılı son çeyreğinde Bursa merkezli olarak kuruldu. 2 ortağın (Mehmet Özyıldız ve –Samet Çınar) isimlerinden esinlenerek MESA adını aldı. Sektörde lider ve güçlü kuruluşlardan İnci Akü’den tedarik desteği alarak daha saygın bir yapıya sahip oldu. Kısa sürede iş hacmini genişleterek 11 kişilik tecrübeli personeli ile yaklaşık 1000 adetin üzerinde aküye bakım ve servis hizmeti verme noktasına geldi. Faaliyetlerimiz arasında akü satışı, akü servisi, akü yedek parça, akü periyodik bakım, akü tamir, redresör (şarj cihazı) tamir ve yeni satış bulunmaktadır.

Akü yenileme uygulamasından bahseder misiniz?

Genelde akü kapasiteleri düştüğünde yenisi ile değiştirilmesi gerektiği düşünülür. Bu durum firma için bir maliyet, çevre için tehlikeli atıklar oluşturmaktadır. Akü kapasitelerinin düşmesinin en önemli sebebi Aşırı Sülfatlaşmadır. Teknik anlamda aşırı sülfatlaşma şudur: Akü deşarj olurken, akım oluşmasına da yardımcı olan plakalar üzerinde normal bir sülfat meydana gelir. Eğer şarj ihmal edilirse, sülfat plakaların gözeneklerini doldurur ve aktif maddenin yoğun ve sıkı olmasına neden olur. Bu duruma “aşırı sülfatlaşma“denilir. Akü C5 kapasite test cihazı ile test edilir buradan akünün yenileme öncesi durumu kayıt edilir (voltaj, yoğunluk, sıcaklık ve kapasite süresi.) En düşük gerilim ve yoğunluk değerine sahip olan hücre, yenileme esnasında referans olarak kullanılmak üzere pilot hücre olarak seçilir. Akünün durumuna göre gözler çıkartılır kasada delik var ise kasa bakım işlemine tabi tutulur. Gözler üzerindeki sülfat tabakaları temizlenerek kasaya yerleştirilir. Kasanın yüzeyinden kaçak ölçümlemesi yapılır. Akü üzerinde bağlantılar sıkıştırılır plastik aksamlarında ve kablolarında kopukluk, aşınma, eksiklik, kapaklarda kırık var ise yenisi ile değiştirilir. Fiziksel olarak tüm eksiklikleri giderilen akü yenileme makinasına bağlanır. Yenileme süreci sülfatlaşma tabakası kalınlığına bağlı olarak 48 saat ile 96 saat arasında gerçekleşir. Yenileme esnasında cihaz, 160 mili saniyede pik akımlar vererek ısı ve voltaj kontrollü ile plakalar üzerinde oluşan sülfatın elektrolite tekrar kazandırır. Yenileme işlemi sırasında tüm gözlerin yoğunluk, voltaj ve ısı değerleri kayıt altına alınır. Yenileme sonrasında son testte tabi tutulmak üzere akü C5 kapasite testi cihazına bağlanır.

Akü kullanımı ve bakımı önem taşımaktadır. Ülkemizde bu bilincin düşük olduğu bilinen bir gerçek bu konuda siz firma olarak müşterilerinize bilgilendirme yapıyor musunuz ve eğitim veriyor musunuz?

Çok önemli bir konuya değindiniz. Evet akü kullanımı ve bakımı çok önem taşımakta. Bu konuda İNCİ AKÜ desteğiyle eğitim departmanımız, yeni akü teslimatlarında veya servis hizmeti verdiğimiz firmalara yılda bir kez detaylı eğitim sunuyor. Bu konuda bizden talebi olan firmalara da istedikleri zaman eğitim vermeye hazırız.

Akü şarj alanları ile ilgili yanlış uygulamalar olduğundan bahsediliyor. Bir akü şarj istasyonu hangi standartlara göre kurulmalıdır? Size göre en randımanlı şarj nasıl yapılmalıdır?

Akü şarj alanları şu şekilde olması gerekir.

1.Bu alanlar şarj anında ortaya çıkan gazları dağıtmak için yeterli havalandırmaya sahip olmalıdır. Şarj alanı içerisinde herhangi bir kıvılcım ya da alev oluşmaması için gerekli önlemlerin alınması

2. Mümkünse, şarj panellerinin şarj alanının dışına yerleştirilmesi

3. Canlı uçların şarj anında akü uçlarına bağlanmaması

4. Kısa devre oluşmaması için metal nesnelerle aküye veya aküye bağlı sistemlere herhangi bir şekilde temas edilmemesi

5. Şarj ve havalandırma işlemlerinde görevli olan personelin konu hakkında yeterli bilgiye sahip olması

Peki en randımanlı şarjı elde etmek için neleri göz önünde tutmak gerekir?

Akü üzerinde ve çevresinde çalışırken daima koruma gözlüğü takılmalı. Şarjda doğrudan devreler bağlanmamalı veya sökülmemeli, kıvılcımdan kaçınmak üzere kablo başlıkları bağlanırken veya çıkartılırken daima önce şarj test cihazları kapatılmalı. Bunların yanı sıra şu noktalar da önemli:

*Şarj ederken asit taşmasına ve 52°C üzerine çıkmasına müsaade etmeyin. Eğer sıcaklık yükselir ise şarj akımını düşürün veya akü soğuyuncaya kadar şarjı kesin. Yüksek şarj sıcaklığı aküye zarar verir.

*Akü bağlanırken önce pozitif (+), sonra negatif (-) ucu takılır. Sökerken ise bu işlemin tersi yapılmalıdır.

*Kutup başları, oksitten korunmaları için gres veya vazelin ile kaplanmalıdır.

*Akü şarj cihazı arasındaki bağlantıları sadece şarj cihazının düğmesi kapalıyken tercihen şarj cihazının ana temin kablosu soketten çıkarılmışsa yapınız.

*Gaz kapaklarını şarj işlemi süresince çıkartmayınız.

*Eğer elektrolit düzeyini ayarlamak için su eklenmesi gerekiyorsa şarja başlamadan önce su eklemeyiniz. Şarj işlemi süresince elektrolitin hacmi genişleyecektir ve fazlası akünün kabı üzerine taşacak, kablo, bağlantı elemanları ve tabanında tahribata neden olacaktır. Şarj işlemi bittikten 2-3 saat sonra su ekleyiniz.

* Şarj cihazını üreten firmanın hazırladığı kullanma kılavuzunu dikkatlice okuyarak uygulayın.

Yenilemesini yaptığınız akünün kullanım süresi için bir garanti veriyor musunuz?

Evet veriyoruz. Yenileme 6 ay, hücre değişimi 1 yıl.

Atık akülerin toplanması ve depolanması ile ilgili uygulamalarınız var mı? Varsa bu konu hakkında bilgi verir misiniz?

Evet var. Depolamayı kendi bünyemizde yapıyoruz. Depoladığımız atık aküleri resmi kanallardan geri dönüş için veriyoruz. Bu da Çevre ve Orman Bakanlığı’nın Atık Akü Motat sitesine işleniyor.

Son olarak eklemek istedikleriniz var mı?
Sunduğumuz hizmet ve ürünlerimiz ile fark yaratarak, ulusal ölçekte sektör lideri olmayı, uluslararası düzeyde ise faaliyet gösterdiğimiz alanda markalaşarak, kendini kabul ettirmiş öncü bir şirket haline gelmeyi hedefliyoruz. Firma olarak önceliğimiz en değerli paydaşlarımızdan biri olan çalışanlarımız ile birlikte koşulsuz müşteri memnuniyetini sağlamak, kültürel değerler ve kalite standartları çerçevesinde hizmet vererek güvenilir ve seçkin olmak. Bu doğrultuda faliyetlerimizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Okunma 2699 defa

Yorum Ekle

Gerekli olan (*) işaretli alanlara gerekli bilgileri girdiğinizden emin olun. HTML kod izni yoktur.

We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…